Preskočiť na obsah

Doom 3

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Doom 3
Základné informácie
Autor/Vývojárid Software
Vydavateľid Software, id Software, Aspyr Media
Engineid Tech 4
Dátum vydaniaPC: Slovensko 13. august 2004
ŽánerFPS
MódSingleplayer, Multiplayer
PrístupnosťBBFC: 18
ESRB: M
OFLC: MA15+
PEGI: 18+
USK: 18+
PlatformaWindows, Mac OS X, Linux, Xbox
MédiumLinux/Windows: CD (3); Mac/Xbox: steam (1)
Minimálne požiadavkyWindows: 1.5 GHz CPU, 384 MB RAM, Grafická karta s 64MB RAM, 2.2 GB miesta na HDD, 8× CD-ROM mechanika.
Vstupklávesnica, myš
Ďalšie odkazy
Web stránka hryhttps://bethesda.net/en/dashboard

Pozri aj Videoherný portál

Doom 3 je sci-fi hororová FPS počítačová hra vyvinutá spoločnosťou id Software a vydaná spoločnosťou Id Software v roku 2004.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Píše sa rok 2145. Spoločnosť Union Aerospace Corporation (UAC) (multi-planetárny konglomerát), vybudovala na planéte Mars výskumné zariadenie, ktoré sa venuje trom oblastiam:

 • biologický výskum
 • testovanie zbraní
 • archeologický výskum

Doktor Malcolm Betruger má na starosti biologický výskum v komplexe laboratórií Alfa a Delta. Doposiaľ pracoval na projekte "Teleportácia", v súčasnosti sa zaoberá projektom "Multi-planetárne cestovanie vesmírom". Výskum je tajný a má najvyššiu dôležitosť. Vedci však začínajú jeden po druhom záhadne miznúť. Výbor UAC vyšle zo Zeme na Mars kancelára Eliota Swana a kapitána Jacka Campbella, aby zistili, čo presne sa na stanici deje a dohliadli na Betrugera a jeho výskum, ktorého podrobnosti vlastne nikto nepozná. Spolu s nimi priletí na Mars aj skúsený mariňák, ktorého postavu predstavuje samotný hráč. Jeho úlohou je zistiť, čo sa tu vlastne deje.
Hráč je najskôr nasmerovaný za vedúcim mariňákov, seržantom Kellym. Seržant Tommas Kelly mu opíše tamojšiu situáciu a hráč dostane jednoduchú úlohu: Nájsť a priviesť späť vedeckého pracovníka, doktora Johnatana Ishiiho. Dr.Ishii pracoval v laboratóriu Delta a pred časom zmizol. Personál v Meste Mars (kde sa bude hráč zdržiavať na začiatku hry) ho však videl v jeho podzemných častiach, keď prechádzal cez pretlakovú komoru k starej komunikačnej veži. Úlohou hráča je priviesť dr.Ishiiho živého a nezraneného späť do Mesta Mars. V podzemí mu miestny ochrankár poskytne základnú výzbroj, t. j. pištoľ, baterku, ochrannú vestu a vysielačku. Zároveň zamkne vchod k výťahu, až kým sa hráč nevráti s hľadaným vedcom. Nikto sa nesmie dostať dnu ani von. Každý hovorí o tajnom výskume v laboratóriu Delta, o výpadkoch prúdu, záhadných zmiznutiach či podivných zvukoch. Dr.Ishii sa nachádza, živý a nezranený, v starej komunikačnej veži. Náhle však dochádza k prvému dejovému zvratu.
Dr.Ishii hráčovi naznačí, na čom to vlastne pracovali v laboratóriách Delta: na obrazovke hráč sleduje portál, ktorý ktosi aktivoval a správu s varovaním, ktorú sa dr.Ishii snažil poslať do Delty aby mu v tom zabránil. Bolo však už neskoro. Základňu cez portál napadnú neznáme bytosti - démoni. Napadnutí ľudia sa vzápätí menia na nemŕtve bytosti - zombie. Okrem nich sa tu objavujú záhadné bytosti, ktoré požierajú všetko živé. Hráč cez vysielačku počuje, ako vojaci v Meste Mars a ostatných častiach základne bojujú o prežitie.
Ďalšou hráčovou úlohou je vrátiť sa do Mesta Mars pre ďalšie pokyny od seržanta Kellyho. Vráti sa do Mesta Mars, ktoré sa medzitým premenilo na bojisko. Všade ležia mŕtve i nemŕtve telá. Len čo sa dostane do časti hlavného veliteľstva mariňákov, pri vchode sa aktivuje počítač a hráč uvidí seržanta Kellyho, ktorý mu osvetlí, čo sa tu medzitým dialo. Vojaci, ktorí prežili (tím Bravo), sú na ceste do Delta Komplexu.
Ďalším cieľom je dostať sa do Delta Komplexu, no hráč musí ešte zastihnúť Tím Bravo a poslať volanie o pomoc orbitálnej flotile. Povolať posily je jeho hlavnou úlohou. Možné to je iba v komunikačnom centre a kartu so správou má spomínaný Tím Bravo. Ak by sa im niečo stalo, úloha by pripadla hráčovi. Musí sa teda s nimi stretnúť v Komplexe laboratórií Alfa. Seržant Kelly mu navrhne, aby prešiel cez Administratívu UAC, čo je najkratšia cesta do laboratórií Alfa. Tam na neho bude čakať Tím Bravo. V sektore 1 bude musieť nájsť servisný výťah vedúci do sektoru 2. V sektore 2 sa mu opäť ozve seržant Kelly a oznámi mu, že Tím Bravo práve lokalizoval jeho pozíciu, no nemôže sa k nemu dostať. Preto navrhne, aby prešiel do sektoru 3 a 4. V sektore 4 hráč uvidí kancelára Swana a Campbella ako unikajú pred obrovskými pavúkmi do Továrne EnPro, kam smeruje aj jeho cesta. V Továrni EnPro bohužiaľ sleduje, ako Tím Bravo napadnú zúrivé beštie a cez vysielačku počuje ich krik a beznádejné volanie o pomoc.
Seržant Kelly hráča ihneď informuje o situácií. Jeho ďalšou úlohou je dostať sa k pozostatkom tímu Bravo a získať prenosovú kartu s tiesňovým volaním. Narazí však na mohutné dvere uzamknuté externým bezpečnostným systémom, pretože jeden z reaktorov vybuchol. Hráč preto musí aktivovať chladiace tyče, aby sa reaktor ochladil. Opäť zahliadne Swana a Campbella cez kamerový systém, ktorí práve narazili na padlý Tím Bravo a neúspešne hľadajú prenosovú kartu. Hneď nato nasadnú do džípu a cez povrch Marsu pokračujú do komunikačného centra. Krátko nato hráč narazí na jedného mariňáka, ktorý útok prežil a ten, umierajúc, mu kartu odovzdá.
Teraz sa hráč musí dostať do komunikačného centra, odkiaľ je možné poslať tiesňové volanie orbitálnej stanici. Len čo dorazí do komunikačného centra, zistí že to nie je možné, pretože centrum je celkom zdevastované. Seržant Kelly ho preto nasmeruje do komunikačnej veže a varuje ho pred Swanom a Campbellom, ktorí sa pohybujú niekde v okolí. Tam na obrazovke uvidí Swana a tiež Campbella, hliadkujúceho niekde v pozadí. Swan mu povie, aby správu vymazal, pretože podľa neho je nebezpečné volať sem posily, kým sa nevie s kým alebo s čím tu majú dočinenia. Seržant Kelly ale vysielačkou vydá rozkaz správu odoslať. Rozhodnutie je na hráčovi.
Potom Kelly znovu hráčovi zavolá a vyšle ho na stanicu Dráhy, ktorou sa zvezie do Komplexu Delta. Tam naňho čaká samotný Kelly a zvyšok mariňákov, a tam majú namierené aj kancelár Swan a Campbell. Počas cesty hráč narazí na most, ktorý sa zrúti a on sa ocitá na povrchu Marsu. Rýchlo pokračuje k tlakovým dverám, ktorými vstupuje do recyklačného sektora, cez ktorý sa dá dostať na stanicu Dráhy. V sektore 2 zistí, že za všetkým stojí Dr.Betruger: ten hráčovi poďakuje za povolanie posíl a že za pomoci ich lodí dopraví démonov na Zem. Potom sa spojenie preruší a celý sektor recyklácie je zamorený otravným plynom. Úlohou hráča je vypnúť prívod plynu a nájsť vchod na stanicu Dráhy. Len čo tam dorazí, nasadne do vlaku a pokračuje do Delta Komplexu. Prejde cez sklad archeologických vykopávok - tzv. Nálezisko 1 a 2. Potom sa však vlak vykoľají. Po havárii nasleduje krátka cesta do laboratória Delta. Hráč vstupuje do sektoru 1 laboratória Delta, no po Kellym, Swanovi, Campbellovi, ani po zvyšku tímu tu nie je žiadna stopa. Zároveň stratí spojenie s Kellym a preto je jeho prvoradou úlohou nahodiť prúd. Musí nájsť Dátový spojovač a znovu ho zapojiť. Potom sa musí dostať k servisnému výťahu, vedúcemu do spodných častí laboratória Delta. Predtým však ešte musí manuálne aktivovať reaktor. V spodných častiach laboratória, t. j. v sektore 2, stretne jedného z vedcov, ktorý mu opíše aktuálnu situáciu a povie, že je nevyhnutné zničiť hlavný portál v sektore 4. Aby sa tam hráč dostal, musí sa teleportovať na druhú stranu sektoru 2. Predtým sa však potrebuje dostať sa do skladu, priniesť odtiaľ plazmový induktor a ten založiť do lokálneho teleportu.
Pred odchodom vedec (Ian McCormick) dá hráčovi video disk, ktorý vysvetľuje celú situáciu a výskum, ktorý tu prebiehal.

VÝSKUM V DELTA LABS

Dr.Malcolm Betruger a tím vedcov z Delta Komplexu pracovali na projekte Multi-dimenzionálne cestovanie vesmírom. Vytvorenie teleportu medzi sektorom 2 a 3 bol jeho prvým veľkým úspechom. Ešte väčším objavom však bolo odhalenie pozostatkov starovekej civilizácie hlboko pod povrchom Marsu. Veľké komnaty, kosti, kamenné tabule, písmo, či zvláštny artefakt v tvare kocky - toto všetko bolo zaradené do primárneho výskumu UAC s najvyššou dôležitosťou. V jaskyniach Marsu, kde boli spomínané artefakty nájdené, nastalo pred niekoľkými dňami menšie zemetrasenie, ktoré pochovalo mnohých ľudí a poškodilo značnú časť konštrukcie. Mnohí sú zatiaľ nezvestní. Výskum v jaskyniach bol dočasne pozastavený. Všetky artefakty boli prenesené do skladiska archeologického výskumu tzv. Náleziska 3, s výnimkou artefaktu v tvaru kocky, ktorému vedci dali názov U1 alebo Duševná kocka. Dr. Betruger, ktorý mal na starosti výskum v laboratóriu Delta, dňa 10.11.2145 plne aktivoval projekt Multi-dimenzionálne cestovanie vesmírom a v tento deň prešla hlavným portálom skupina vedcov spolu s čatou mariňákov. Podľa všetkého objavili nový svet, inú dimenziu. Odoberali vzorky a podrobne ich skúmali. Taktiež natrafili na niekoľko tvorov, ktoré vojaci paralyzovali a previezli späť na výskumnú stanicu na podrobný výskum. Dr. Betruger totiž trval na tom, aby ostali živé. Po niekoľkých dňoch strávených na opačnej strane portálu stratil tím vedcov z laboratória Delta spojenie s ostatnými. Niekoľkokrát sa pokúšali ho obnoviť, no všetky pokusy boli neúspešné. Dr. Betruger ihneď požiadal veliteľstvo mariňákov v Meste Mars o okamžité posily do Delta Labs, sektor 4. Zvyšok vedcov a mariňákov sa už nevrátil. Dr. Betruger bol nielen nesmierne talentovaný a múdry, ale ako výskumník aj veľmi zvedavý a túžil poznať odpoveď na otázky, pred ktoré ho projekt postavil. Vošiel do portálu bez toho aby niekomu niečo povedal a keď sa vrátil, drasticky sa zmenil. Vyzeral síce rovnako, ale jeho povaha sa zmenila. Vzal artefakt U1, nazývaný aj Duševná kocka, ktorú archeológovia našli v roku 2104 v ruinách starovekého mesta hlboko pod povrchom Marsu. Vošiel aj s artefaktom do portálu a "žijúce peklo vyšlo von". Následne sa prerušilo spojenie medzi Lab Delta a Mestom Mars a mnoho vedcov vrátane Dr. Ishiiho i Iana McCormacka zmizlo neznámo kam.

Dr.Ian McCormick hráčovi vysvetlí, že ten svet na druhej strane hlavného portálu je Peklo, ukryté hlboko pod povrchom Marsu a tá tzv. Duševná kocka je zbraň, ktorú kedysi pôvodní obyvatelia použili na zničenie brány pekla a porazenie démonov; tých istých démonov, s ktorými teraz bojujeme. No démoni použili Betrugerovo telo, aby im tú zbraň priniesol; keď bola zbraň ukrytá v útrobách pekla, nemohol ich už nikto zastaviť. McCormick pochopí, akí boli hlúpi, že ten portál aktivovali a že kamenné tabule z náleziska boli varovaním. Hráč následne dostane za úlohu dostať sa do Delta Labs sektor 4 a ten portál zničiť, aby sa to už nikdy nezopakovalo. Náhle však dochádza k ďalšiemu dejovému zvratu.
Hneď ako sa dostane hráč do miestnosti s hlavným portálom, zahliadne dr. Betrugera, ktorý ihneď aktivuje portál a chytí ho tak do pasce. Z portálu vyjde vedec a za ním hneď dvaja démoni, ktorí ho zabijú. Následným terčom sa stáva hráč. Po ich zabití ho portál stiahne do útrob Pekla.

Hráč sa ocitá v pekle, nemá zbrane a preto je jeho prvoradou úlohou si nejaké zaobstarať. Cieľom je získať Duševnú kocku a utiecť z Pekla. Po získaní Duševnej kocky sa hráč musí vrátiť k portálu a ním späť na Mars. Betruger je nahnevaný, lebo jeho plán s portálom nevyšiel. Oznamuje však hráčovi, že na jeho nešťastie existuje iný, prirodzený portál, ktorý si démoni vybudovali sami a to v jaskyniach Marsu. Podľa Betrugera je tento portál schopný dopraviť milióny démonov na povrch, ktorí čakajú už len na príchod orbitálnej flotily, aby využili ich lode a dopravili sa na Zem. Preto sa hráč musí dostať do jaskýň a tento portál, tzv. "Oko (bránu) pekla", zničiť. Má Duševnú kocku a tú využije na zlikvidovanie zvyšných démonov na základni.

Po príchode z Pekla hráč začína znovu v Delta Labs sektor 4. Odtiaľ sa musí dostať skratkou do Delta Labs sektor 1, kde sa už raz pohyboval a odtiaľ do CPU Komplexu. Cestou tam stretne zraneného kancelára Swana, ktorý mu poskytne ďalšie informácie o tom prirodzenom portáli v jaskyniach. Zároveň ho varuje, že Seržant Kelly už nie je naďalej človekom a Campbell sa vybral za ním, aby ho zastavil. Swan dá hráčovi svoje PDA, pomocou ktorého sa dostane do CPU Komplexu.
V CPU Komplexe sa hráč musí stretnúť s Campbellom. Nájde ho však umierať na podlahe bez svojej bio zbrane a po slovách: "Má moju zbraň. Ukradol mi zbraň " - vydýchne. V ďalšom sektore sa stretne zoči-voči so zmutovaným seržantom Kellym. Po jeho zabití hráč získa Campbellovu bio zbraň (BFG 9000). Odtiaľ pokračuje do Náleziska 3, kde sa od doktora Philla Rogersa dozvedá fakty o kamenných tabuliach a živote pôvodných obyvateľov Marsu. Doktor hráčovi prezradí, že musí zničiť bránu pekla v jaskyniach s Duševnou kockou, presne ako to urobila Marťanská civilizácia.
Hráčovi tak nezostáva nič iné, len nasadnúť do vozňa a vybrať sa do jaskýň. Po zdĺhavých peripetiách sa dostane k Bráne Pekla a musí poraziť Cyberdémona - najmocnejšieho bojovníka pekla. Zabiť do môže len Duševná kocka. Po jeho zabití sa portál uzavrie a hráč sa ocitne späť na základni, kde ho zachráni orbitálna flotila, ktorá práve dorazila. Hráč je jedinou osobou, ktorá útok démonov prežila; Swan a Campbell sú mŕtvi a Betrugera nie je možné nikde lokalizovať. Stal sa z neho Dračí démon nazývaný Maledickt, navždy uväznený v útrobách pekla.

Zbrane[upraviť | upraviť zdroj]

 • pištoľ
 • brokovnica
 • samopal
 • rotačný guľomet
 • ručné granáty
 • plazmová zbraň
 • motorová píla
 • raketomet
 • BFG 9000
 • Soul Cube (Duševná kocka – artefakt)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]