Doprava v Nemecku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Frankfurtské letisko - jedna z pých Nemecka

Nemecko je krajina s hustou a modernou dopravnú infraštruktúru, ktorá zabezpečuje transportné potreby obyvateľstva, poľnohospodárstva a priemyslu.

Základom cestnej infraštruktúry je hustá sieť diaľníc (Autobahn). Pre vodnú dopravu je najdôležitejšia rieka Rýn. Najväčší prístav je Hamburg. Hlavné medzinárodné letisko a európsky prepravný rozbočovač je Medzinárodné letisko Frankfurt nad Mohanom. Letecká doprava sa používa pre väčšie vzdialenosti aj v rámci Nemecka, ale čelí konkurencií zo strany železničnej siete (Deutsche Bahn). Vysokorýchlostné vlaky, tzv. ICE, prepájajú väčšie mestá a dosahujú rýchlosť až až 300 km/hod. Mnoho nemeckých miest má rýchly tranzitný systém a vo väčšine oblastí je k dispozícii verejná doprava.

Od zjednotenia Nemecka bolo vynaložené značné úsilie pre zlepšenie a rozšírenie dopravy v oblasti pôvodnej NDR.

Cestná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Objem dopravy v Nemecku, najmä preprava tovaru, je vďaka jeho centrálnej polohe v Európe vysoká. V posledných desaťročiach bola časť nákladnej dopravy presunutá zo železníc na cesty, čo viedlo federálnu vládu k zavedeniu cestného mýta pre nákladné autá. Požívanie automobilov sa naďalej zvyšuje, čo má za následok relatívne vysokú hustotu premávky pri porovnaní s inými krajinami. Ďalší nárast sa očakáva aj v budúcnosti.

Kreisstraße v Dortmunde

Vysokorýchlostná automobilová doprava má v Nemecku dlhú tradíciu; prvá Diaľnica na svete AVUS bola postavená práve tu. Nemecko má jeden z najhustejších cestných systémov sveta. Nemecké diaľnice nemajú rýchlostný limit. Výnimkami sú iba nebezpečné a preťažené úseky, rovnako ako tam, kde je hluk, či problém vysokého znečistenia.

Nemecko má približne 650 tisíc km ciest, na ktorých sa za rok najazdí takmer 2 trilióny kilometrov. Štátne cesty v Nemecku sa nazývajú Bundesstraßen (štátne cesty). Ďalšie hlavné verejné cesty sú v jednotlivých spolkových krajinách, nazývané tiež Landesstraße (krajinské cesty). Pre menšie cesty v rámci obcí a miest sa používa označenie Kreisstraße.

Automobilové spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Železničná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Vlak ICE v Brémach

V Nemecku sa nachádza celkom 40 826 km železníc, z toho 14 tisíc je elektrifikovaných. Hlavný nemecký železničný dopravca je Deutsche Bahn. Okrem tejto spoločnosti existuje v Nemecku ešte ďalších 280 súkromných železničných spoločností.

InterCityExpress (známe tiež ako "ICE") je druh rýchlika, prevádzkovaného spoločnosťou Deutsche Bahn, ktorý jazdí do veľkých miest a okolitých krajín (Zürich, Viedeň, Kodaň, Paríž, Amsterdam a Brusel).

Relatívne málo miest má plnohodnotné podzemné systémy metra (U-Bahn). V Nemecku sa nachádza metro v týchto veľkých mestách: Berlín, Mníchov, Hamburg, Frankfurt a Norimberg. Viac sa používajú systémy S-Bahn, ktoré spájajú obce s mestami.