Drienovské kúpele

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48° 37′ 20.7″ s.š., 20° 57′ 09.54″ v.d. Drienovské kúpele sú rekreačnou osadou na rozhraní Slovenského krasu a Košickej kotliny, severne nad obcou Drienovec.

Kúpele údajne založili „červení mnísi“, ktorí sa zaoberali zberom liečivých rastlín, z ktorých potom v medených kotloch varili a pripravovali liečivé vody. Nikdy tu neboli minerálne alebo termálne pramene. Kúpele v neskoršom období slúžili pre všeobecnú hygienickú očistu a v roku 1970 bola pôvodná kúpeľná budova prebudovaná na hotel. Okrem hotela (bývalý Zlatý páv) je tu reštaurácia.

Drienovské kúpele sú turistickým východiskom do Jasovskej planiny. Žlto-značkovaná turistická trasa vedie z Drienovca cez Drienovské kúpele k Ladislavovej vyvieračke (križovatka so zelenou trasou) a do Jasova, modro-značkovaná trasa vedie taktiež z Drienovskej novej Vsi k vyvieračke Miglinc a do obce Háj.

Neďaleko osady sa nachádza významná Drienovská jaskyňa (podzemný vodný tok, archeologická lokalita) a Palanta (lesostepné spoločenstvá duba plstnatého).