Echinodon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Echinodon
Nuthetes and Echinodon.jpg
Dromeosaurus rodu Nuthetes napádajúci Echinodona.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Echinodon becklesii
Owen, 1861
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Echinodon (známy aj pod menom Saurechinodon) je vyhynutý rod malého vtákopanvového dinosaura, patriaceho do čeľade Heterodontosauridae. Žil v období spodnej kriedy (pred približne 140 Ma) na území dnešnej západnej Európy. Jeho jediným druhom je Echinodon becklesii.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Typový materiál objavil Samuel Beckles neďaleko lokality Swanage v Spojenom kráľovstve. Išlo o veľmi malého dvojnohého dinosaura s dĺžkou len asi 60 centimetrov. Na oboch kostiach hornej čeľuste vykazoval neobvyklú prítomnosť ostrých zubov, čo je typickým znakom len pre túto čeľaď. Zuby boli relatívne veľké a hlava pomerne krátka.

Pozostatky dinosaura podobného Echinodonovi boli nájdené aj v americkom Colorade a bolo preň stanovené meno Fruitadens.[1]

Klasifikácia[upraviť | upraviť kód]

Echinodon bol pôvodne považovaný za veľmi primitívneho príslušníka skupiny Thyreophora. V roku 1991 preradil tento rod do čeľade Heterodontosauridae americký paleontológ Paul Sereno a v roku 2002 bola vykonaná ďalšia fylogenetická analýza, ktorá túto klasifikáciu potvrdila, hoci na základe iných skúmaných údajov. Ak je Echinodon skutočne heterodontosaurid, potom je s veľkým odstupom najstarším známym zástupcom celej skupiny.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. BUTLER, R. J., GALTON, P. M., PORRO, L. B., CHIAPPE, L. M., HENDERSON, D. M. a ERICKSON, G. M.. Lower limits of ornithischian dinosaur body size inferred from a new Upper Jurassic heterodontosaurid from North America. Proceedings of the Royal Society B, 2009, roč. 277, čís. 1680, s. 375 – 381. DOI10.1098/rspb.2009.1494.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Echinodon na českej Wikipédii.