Edmontonia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edmontonia

Umelecká rekonštrukcia výzoru rodu Edmontonia.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Edmontonia longiceps
Sternberg, 1928
Synonymá
Denversaurus, Palaeoscincus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Edmontonia bol veľmi veľký, až 7,5 m dlhý vyspelý nodosaurid, štvornohý obrnený dinosaurus. Známy je z dobrých pozostatkov celkovo štyroch druhov, ktoré žili v rozmedzí približne 10 miliónov rokov. Medzi jeho pozostatky patrí napríklad viacero dobre zachovaných lebiek. Žil pred 75 až 65 miliónmi rokov, nájdený bol na západe Kanady a USA.

Telesné znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Edmontonia bolo veľké zviera, v bedrách napriek relatívne krátkym končatinám skoro dva metre vysoké a vyše tri tony ťažké. Tento mohutný zver mal zrastenými kostenými platňami obrnenú hlavu, ktorá mala vďaka zužujúcemu sa rypáku pri pohľade zhora tvar hrušky. Tvar zubov a aj celkovej lebky naznačuje, že si v potrave dosť vyberal a prednosť dával mäkšej vegetácii. Disponoval tiež mohutnými dopredu smerujúcimi ostňami na pleciach, medzi ktorými sa nachádzali ploché kostené platne, chrániace väzy a krk. Vďaka nim sa nemusel spoliehať len na pasívnu obranu pred dravcami, ale mohol na ne aj zaútočiť tak, že im rozpárala brucho. Ak to nepomohlo, trup a chvost mal dobre chránený a pred zubami dravcov kosteným pancierom, hoci bez väčších kostených platní alebo ostňov. Dvojica najväčších kostených ostňov na pleciach zvykla byť akoby rozťatá, vybavená dvoma hrotmi.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Kostené zbrane nemusela edmontonia využívať iba na obranu pred dravcami, ale zároveň ich mohli využívať samce počas vzájomného zápolenia. Podobne ako iné ankylosaury, aj tento nodosaurid bol zväčša samotár, prípadne putoval krajinou v malých viac alebo menej náhodných skupinkách.