Einzelhaft

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Einzelhaft
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Štúdiový album - Falco
Dátum vydania 1982
Žáner Pop, Rock
Vydavateľstvo GIG Records Austria
Producent Robert Ponger
Falco – Chronológia
' Einzelhaft
(1982)
Junge Römer
(1984)

Einzelhaft (nem. samotka) je debutový album rakúskeho speváka Falca.

História vzniku[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1980 dostal Falco, ktorý vtedy ešte hral v skupine Drahdiwaberl kontrakt od Markusa Spiegela na tri sólové albumy. Falcova pieseň „Ganz Wien“ hraná koncertoch Drahdiwaberl mala veľký úspech.. Avšak po bojkote rakúskych rozhlasových staníc proti tejto nahrávke vznikla anglická verzia „That Scene“, ktorú vydal začiatkom roka 1981. Singel bol v Rakúsku skutočne populárny a vyšplhal sa až na 11. miesto hitparády, v zahraničí zostal avšak nepovšimnutý.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Na jar 1981 začal Falco spoločnú prácu s producentom Robertom Pongerom, ktorý mal melódiu bez textu. Tá bola pôvodne zamýšľaná pre Reinholda Bilgeriho, ktorý ju avšak odmietol. Falco bol naproti tomu z melódie nadšený, hneď ju prijal. Počas troch dní píše priliehavý text a vzniká „Der Kommissar“. V tomto čase vznikol ešte druhý titul, „Helden von heute“. I keď Falco chcel tú pieseň ako singel vydať (s „Der Kommissar“ na druhej strane), musel poslúchnuť svoje hudobné vydavateľstvo, ktoré rozhodlo uprednostniť „Der Kommissar“ pretože mal podľa ich mienky lepší potenciál.

Úspech[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 1981 bol singel „Der Kommissar“ v Rakúsku vydaný a zakrátko dosiahol prvé miesto v hitparáde. Dva mesiace neskôr sa to podarilo tiež v Nemecku a Francúzsku aj v rôznych iných európskych krajinách. V Kanade dosiahol singel zlaté miesto. V Americkej Billboard-Charts obsadil tento titul miesto 72, v Disco-Charts 1. miesto. Falco zostal pol roka v Amerike, promovať album, s ktorým mal aj zahraničí veľký úspech. Tiež v Guatemale viedol song hitparádu. Celosvetovo sa predalo cez sedem miliónov kusov „Der Kommissar“. V súvislosti s týmto veľkým úspech šiel Falco asi rok na turné, celosvetovo od Mexika po Áziu. LP Einzelhaft dosiahlo #31 kanadskej albumovej hitparády a držalo sa v nej 20 týždňov. V Taliansku obsadilo 21. miesto. V USA 64. miesto v US Billboard Charts. V lete 1982 bol úspešne vydaný singel „Maschine brennt“, ktorý vyšiel v Rakúsku, Nórsku a Nemecku v top 10 a potvrdil úspech.

Zoznam skladieb[upraviť | upraviť zdroj]

  1. „Zuviel Hitze“
  2. Der Kommissar
  3. „Siebzehn Jahr“
  4. „Auf der Flucht“
  5. „Ganz Wien“
  6. „Maschine Brennt“
  7. „Hinter uns die Sintflut“
  8. „Nie mehr Schule“
  9. „Helden von Heute“
  10. „Einzelhaft“