Preskočiť na obsah

Eldar Gasimov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eldar Gasimov

Základné informácie
Rodné meno (azerb. ) Eldar Pərviz oğlu Qasımov
Umelecké mená Ell
Narodenie 4. jún 1989 (35 rokov)
Baku, ZSSR
Pôsobenie spevák
Žáner pop, R&B
Hrá na nástrojoch klavír
Roky pôsob. 2010 – súčasnosť
Vydavateľstvá Universal Music
Webstránka Oficiálne stránky Eldara Gasimova

Eldar Gasimov, vlastným menom Eldar Pərviz oğlu Qasımov (* 4. jún 1989, Baku, ZSSR) je azerbajdžanský spevák. Spolu so speváčkou Nigar Džamalovou vytvorili dueto Ell & Nikki, ktoré s piesňou „Running Scared“ vyhralo súťaž Eurovision Song Contest v roku 2011.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Eldar Gasimov sa narodil 4. júna 1989 v Baku, v rodine s hlbokými umeleckými koreňmi. Z otcovej strany je potomkom známych azerbajdžanských sovietskych hercov – jeho prababička bola tatárska herečka a národná umelkyňa ZSSR Marzija Davudová, pradedo herec a režisér, zaslúžilý umelec Azerbajdžanskej SSR Abbas Mirza Šarifzadeh a stará matka herečka, národná umelkyňa Azerbajdžanskej SSR Firangiz Šarifová.[1]

Už počas základnej školy navštevoval aj hudobnú školu, kde sa učil hrať na klavír a štúdium ukončil s vyznamenaním. Okrem toho sa od detstva zúčastňoval národných a medzinárodných speváckych súťaží. V rokoch 2004 a 2008 získal Eldar štipendium na štúdium spevu a herectva v Nemecku prostredníctvom študentského výmenného programu.[2] [3]

V roku 2010 Eldar ukončil svoje vysokoškolské štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov Bakuskej slovanskej univerzity s červeným diplomom.[2]

V roku 2011 vyhral spolu so speváčkou Nigar Džamalovou s piesňou „Running Scared“ najprv národné kolo a 14. mája 2011 aj celú medzinárodnú súťaž Eurovision Song Contest.

V máji 2012 bol Eldar jedným z troch moderátorov súťaže Eurovision Song Contest 2012, ktorá sa vďaka azerbajdžanskému víťazstvu v predchádzajúcom ročníku konala v Baku.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Duo „Ell & Nikki“ počas vystúpenia na Eurovízii 2011 v Düsseldorfe

Najvýraznejším úspechom Eldarovej hudobnej kariéry je víťazstvo dua „Ell & Nikki“ v medzinárodnej súťaži Eurovision Song Contest v roku 2011.

Po úspechu v národnom kole súťaže, kde zvíťazil spolu so speváčkou Nigar Džamalovou spomedzi 77 súťažiacich, získalo duo „Ell & Nikki“ možnosť reprezentovať Azerbajdžan na 56. ročníku medzinárodnej hudobnej súťaže Eurovision Song Contest 2011 v nemeckom Düsseldorfe. V semifinále dueto získalo druhé miesto a kvalifikovalo sa do finále, ktoré sa konalo 14. mája 2011. Vo finále dvojica získala najviac hlasov a zvíťazila.

Vďaka víťazstvu na Eurovízii sa Eldarovi podarilo odštartovať medzinárodnú hudobnú kariéru. V rámci promotour víťazov Eurovízie vystúpil vo viacerých európskych krajinách, do júna 2012 účinkoval v mnohých televíznych show, hudobných festivaloch či hudobných programoch v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Bielorusku, Rusku, Turecku, či na Ukrajine.

V januári 2012 vydal Eldar Gasimov svoj prvý sólový singel s názvom „Birlikdə Nəhayət“ („Konečne spolu“).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Гасымов, Эльдар Парвиз оглы na ruskej Wikipédii.

  1. Эльдар Касумов раскрыл подробности личной жизни [online]. www.1news.az, 11.02.2011, [cit. 2012-07-12]. Dostupné online. (v ruštine)
  2. a b About Ell & Nikki [online]. www.ellnikki.net, [cit. 2012-07-12]. Dostupné online. Archivované 2012-01-10 z originálu. (v angličtine)
  3. ИМАНОВ, Вугар. Дочь Нигяр Джамал Жасмин исполнила гимн Азербайджана в Лондоне [online]. http://www.trend.az, 01.03.2011, [cit. 2012-07-12]. Dostupné online. (v ruštine, angličtine, azerbajdžančine)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]