Elektroenergetika
Elektroenergetika je odbor elektrotechniky, ktorý sa zaoberá otázkami výroby, prenosu a distribúcie elektrickej energie.
Zdroje elektrickej energie[upraviť | upraviť zdroj]
Výrobne elektrickej energie[upraviť | upraviť zdroj]
Najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku sú Slovenské elektrárne, a.s.. Okrem nich existuje rada ďalších spoločností. Celková spotreba elektrickej energie na Slovensku v roku 2009 bola 27 386 GWh. Na Slovensku sa pritom vyrobilo 26 074 GWh, t.j. 95,21 %.[1]
Medzi druhy elektrární patria (podiel na slovenskej výrobe v roku 2009):[1]
- tepelná elektráreň 28,1%
- jadrová elektráreň 54%
- veterná elektráreň
- vodná elektráreň 17,9%
- slnečná elektráreň
Prenos elektrickej energie[upraviť | upraviť zdroj]
Prenosová sústava SR je v pôsobnosti Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s., spoločnosti v plnom vlastníctve štátu. Prostredníctvom nej spája výrobcov a dovozcov elektrickej energie s distribučnými spoločnosťami a niekoľkými najväčšími odberateľmi (napr. U. S. Steel Košice)[2]
Za distribúciu sa považuje dodávka elektrickej energie koncovým spotrebiteľom: domácnostiam, menším až väčším hospodárskym subjektom, ako aj ŽSR.
Na Slovensku sú tri distribučné spoločnosti
Prenos a distribúcia sa uskutočňuje prostredníctvom elektrických vedení, elektrických staníc, transformátorov a iných zariadení.
Uskladnenie energie[upraviť | upraviť zdroj]
Referencie[upraviť | upraviť zdroj]
- ↑ a b Správa o výsledku monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny [online]. Bratislava: Ministerstvo hospodárstva SR, júl 2010, [cit. 2011-03-21]. Dostupné online.
- ↑ Power System of Central East Europe [online]. Bratislava: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, [cit. 2011-03-21]. Dostupné online.