Západoslovenská energetika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°08′36″S 17°07′26″V / 48,143242°S 17,123845°V / 48.143242; 17.123845

Západoslovenská energetika
a. s.
Západoslovenská energetika logo.svg

Právna formaakciová spoločnosť
OdvetvieElektroenergetika
ZakladateľFond národného majetku Slovenskej republiky
SídloČulenova 6
816 47 Bratislava, Slovensko
PôvodSlovensko
VedenieJochen Kley
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Územný rozsahSlovensko
Člen skupinyE.ON
Dcérske spoločnostiZSE Energia, a. s.
Západoslovenská distribučná, a.s.
Vlastník
51% Ministerstvo hospodárstva SR
39% E.ON Slovensko, a.s.
10% E.ON Energie AG
Webová stránkawww.zse.sk
Sídlo na Čulenovej 6 v Bratislave

Západoslovenská energetika, a. s. (ZSE) je energetická spoločnosť pôsobiaca na Slovensku so sídlom v Bratislave. Jej hlavnou úlohou je predaj a distribúcia elektrickej energie koncovým zákazníkom. V roku 2002 sa stala súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON. 1. júla 2007 sa zo ZSE vyčlenili do samostatných dcérskych spoločností služby prevádzky distribučnej sústavy ako aj obchod a predaj elektrickej energie. ZSE Energia, a.s., a Západoslovenská distribučná, a.s., sú 100 % dcérske spoločnosti ZSE.

História[upraviť | upraviť kód]

Prvá elektráreň na území Slovenska bola uvedená do prevádzky v roku 1884 v mlyne S. Ludwiga v Bratislave.[1]. Ustanovujúce valné zhromaždenie spoločnosti Západoslovenská Elektrárna sa uskutočnilo 20. decembra 1921. Spoločnosť nadobudla právnu formu 1. júna 1922. V rámci príprav na privatizáciu sa v roku 2001 sa ZSE stala akciovou spoločnosťou. Privatizáciu uzavreli zástupcovia vlády SR a koncernu E.ON Energie so sídlom v Mníchove podpisom zmluvy o prevode 49 % akcií ZSE na E.ON Energie 19. novembra 2003. Cena tohto podielu je stanovená na 330 miliónov eur. [2]. Na základe európskej energetickej legislatívy, ktorá má zabezpečiť nediskriminatívne podmienky na trhu s energiami došlo v júli 2007 k právnemu rozčleneniu (unbundlingu) spoločnosti, v rámci ktorého vznikli dcérske spoločnosti ZSE Energia, a.s., ako obchodník s energiami a samostatný prevádzkovateľ distribučnej siete, ZSE Distribúcia, ktorá sa neskôr premenovala na Západoslovenská distribučná, a.s.

Predaj energií[upraviť | upraviť kód]

ZSE je tradičným dodávateľom elektrickej energie na Slovensku. Pri historickom rozdelení Slovenska na Západ, Stred a Východ bola spoločnosť dodávateľom na území Západného Slovenska, t.j. na území Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Spoločnosť je ustanovená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví ako dodávateľ poslednej inštancie dodávať elektrickú energiu v prípade, že iný dodávateľ nie je schopný plniť si svoje záväzky. Túto úlohu spoločnosť plnila v prípade ukončenia pôsobenia spoločností PBPT Holding alebo Vaša Energia.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.seas.sk/historia-energetiky
  2. http://www.skupinazse.sk/sk/O-spolocnosti/Profil-ZSE/90-rokov-ZSE