Elsa Lanchesterová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elsa Lanchesterová
Celé menoElsa Sullivan Lanchester
Narodenie 28. október 1902
Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Úmrtie26. december 1986 (84 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1925 – 1983
ManželCharles Laughton (1929 - s. 1962)
RodičiaEdith Lanchester

Elsa Lanchesterová (* 28. október 1902, Londýn, Spojené kráľovstvo  – † 26. december 1986, Los Angeles, Kalifornia, USA) bola anglická herečka s dlhoročnou kariérou v divadle, filme a televízii.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jej matka bola anglická feministka, socialistka a sufražetka Edith Lanchester a otec James Sullivan. Lanchesterová mala staršieho brata Walda.

Lanchesterová študovala v Paríži u Isadory Duncan. Keď bolo jej štúdium prerušené z dôvodu prvej svetovej vojny, vrátila sa späť do Veľkej Británie. Po prvej svetovej vojne založila Lanchesterová Detské divadlo a neskôr sa jej podarilo založiť kabaret.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej úspechy v kabarete viedli k tomu, že získala niekoľko divadelných ponúk. Jej prvá divadelná rola bola v inscenácii Mr. Prohack. Objavila sa v niekoľkých britských filmoch v menších úlohách. V rokoch 1935 sa objavila vo filmoch ako David Copperfield a Naughty Marietta. V rovnakom roku bola obsadená do jej najznámejšej roly, vo filme Frankensteinova nevesta.

V roku 1941 hrala vo filme Ladies in Retirent. Jej hereckým manželom vo filme, bol Charles Laughton, s ktorým tvorila manželský pár aj v skutočnosti. V roku 1944 sa objavila v dramatickom filme Passport to Destiny, s tematikou druhej svetovej vojny. V roku 1947 si zahrala jednu z vedľajších úloh vo filme The Bishop's Wife. S herečkou Lorettou Young sa stretla aj v roku 1949, pri natáčaní filmu Come to the Stable, kde za svoj herecký výkon bola Lanchesterová nominovaná na Academy Awards. Menšiu rolu získala aj vo filme Frenchie z roku 1950, kde stávrnila cestovateľskú spoločníčku Shelley Winters.

Začiatkom 50. rokoch účinkovala tiež v niekoľkých divadelných predstaveniach v divadle Turnabout, v Hollywoode. V roku 1957 bola obsadená do vedľajšej úlohy vo filme Witness for the Prosecution, po boku svojho manžela Charlesa Laughtona či Marlene Dietrich. Spolu s Laughtonom získala nomináciu na Academy Awards ale ani jeden nevyhral. Za to, Lanchesterová získala ocenenie Zlatý glóbus, v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. O rok neskôr stvárnila čarodejnicu vo filme Bell, Book and Candle. Jej hereckými kolegami vo filme bol James Stewart, Jack Lemmon či Kim Novak. Dej filmu je založený podľa divadelnej hry Johna Van Drutera.

Objavila sa tiež vo filmoch ako Mary Poppins (1964), That Darn Cat! (1965), Elvis: Easy Come, Easy Go (1967) či Arnold (1973). Jej posledným veľkým filmom bol film Murder by Death z roku 1976. Jej posledný film natočila v roku 1980, s názvom Die Laughing.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1929 bola vydatá za herca Charlesa Laughtona. Laughton nečakane zomrel na rakovinu obličiek v roku 1962. Ich manželstvo bolo bezdetné, ktorého dôvodom podľa Lanchesterovej autobiografie s názvom Elsa Lanchester Herself, mala byť homosexualita jej manžela. Tieto tvrdenia spochybnila herečka Maureen O'Hara, ktorá tvrdila že skutočným dôvodom mali byť potraty Lanchesterovej.

Lanchesterová bola ateistka a demokratka. Spolu s Laughtonom podporovali kampaň Adlaia Stevensona počas prezidentských volieb v roku 1952.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko po vydaní autobiografie sa Lanchesterovej zdravotne prihoršilo. Utrpela dve mozgové príhody a bola pripútaná na lôžko. Zomrela 26. decembra 1986 v Los Angeles v Kalifornii. Jej telo bolo spopolnené 5. januára a popol bol rozptýlený po Tichom oceáne.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elsa Lanchester na anglickej Wikipédii.