Eva Kristínová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eva Kristínová
Narodenie 5. august 1928 (91 rokov)
Trenčín
Povolanieherečka
Ostatné ocenenia
Radu SNP II. triedy
Čs. medaila Za chrabrosť a Čs. Voj. Medaily Za zásluhy
Cenou mesta Bratislavy
Zaslúžilá umelkyňa
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy

Eva Kristínová (* 5. august 1928, Trenčín) je slovenská herečka, členka Činohry Slovenského národného divadla. Stvárnila širokú škálu ženských postáv, od dievčenských, rozohratého „Roku na dedine“ a Felice v Goldoniho „Štyroch grobianoch“, cez jej vari najmilšiu Evu v Stodolovej Bačovej žene a Shakespearovu Lady Macbeth až po Matku Guráž, spolu zhruba 80 postáv, zväčša dramatických. Grande Dame slovenského divadla.

Život[upraviť | upraviť kód]

Jej mladé roky boli poznačené tvrdým osudom jej otca, odsúdeného na smrť nemeckým vojenským súdom, ktorý ako veliteľ vojenského okruhu v Trenčíne odmietol v roku 1939 Nemcom vydať vojenské sklady, cez jeho povýšenie na brigádneho generála v roku 1946 až po jeho degradovanie a prepustenie z armády, potom ako v roku 1948 odmietol vstúpiť do komunistickej strany Česko-Slovenska.

Pridala sa k SNP, kde slúžila ako spojka. V roku 1950 absolvovala Odborný divadelný kurz v Bratislave. Množstvo zaujímavých postáv vytvorila aj v rozhlase, televízii a filme. Je známa, dosiaľ činná recitátorka (aj v rozhlase a televízii), s obľubou sa venuje najmä slovenským baladám. Činná aj ako šansonierka.

Jej repertoár poézie je široký, ovláda spamäti značnú časť Hviezdoslavovej tvorby. K 80. narodeninám spísal Ján Čomaj jej pamäte vydané pod názvom Spomienky herečky.

Ocenenie[upraviť | upraviť kód]

Nositeľka Radu SNP II. tr., Čs. medaily Za chrabrosť a Čs. Voj. Medaily Za zásluhy; vyznamenaná Cenou mesta Bratislavy, menovaná zaslúžilou umelkyňou. V roku 2008 jej prezident Ivan Gašparovič prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]