Preskočiť na obsah

Evanescence

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Evanescence
Evanescence v roku 2019
Evanescence v roku 2019
Základné informácie
Pôvod USA Spojené štáty
Žáner(-re) Alternatívny metal, Symfonický metal
Pôsobenie 1995 – súčasnosť
Webstránka www.evanescence.com
Členovia skupiny
Amy Lee
Jen Majura
Tim McCord
Troy McLawhorn
Will Hunt
Bývalí členovia
William Boyd
Ben Moody
Dave Hodges
John LeCompt
Rocky Gray Terry Balsamo

Evanescence je americká rocková skupina založená v Little Rock, Arkansas, USA v roku 1995 speváčkou Amy Lee a gitaristom Benom Moodym. Po nahrávaní osobných albumov skupina vydala ich prvý album Fallen v roku 2003. Z albumu sa po celom svete predalo viac než 15 miliónov kópií a taktiež pomohol skupine k výhre dvoch cien Grammy. O rok neskôr vydali Evanescence ich prvý “live” album Anywhere But Home, z ktorého sa predalo viac než milión kópií. V roku 2006 skupina vydala druhý štúdiový album The Open Door, z ktorého sa predalo viac ako 5 miliónov kópií. Zloženie skupiny sa menilo niekoľkokrát: v roku 2002 odišiel David Hodges, v roku 2003 skupinu opustil spoluzakladateľ Ben Moody, v roku 2006 basgitarista Will Boyd, ktorého nasledovali gitarista John LeCompt a bubeník Rocky Gray v roku 2007. Posledné dve zmeny spôsobili v skupine prestávku v tvorbe. V júni 2009 bolo na oficiálnej Evanescence stránke oznámené, že skupina pracuje na novom materiáli na tretí album, ktorý by mal vyjsť v druhej polovici roku 2010.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik a začiatky: 1995 – 2001[upraviť | upraviť zdroj]

Amy Lee a Ben Moody, 2003

Skupinu založila speváčka, klaviristka a skladateľka Amy Lee a bývalý člen, gitarista a skladateľ Ben Moody. Stretli sa v roku 1994 v mládežníckom tábore v mestečku Little Rock, kde Moody začul Amy hrať 'I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)' od Meat Loaf na klavíri. Ich prvými piesňami sú 'Solitude' a 'Give Unto Me', ktoré napísala Lee a 'Understanding' a 'My Immortal' napísané Moodym. Piesne upravovali obaja umelci takže obaja majú na ich tvorbe rovnakú zásluhu. Dve z ich piesní boli hrané na miestnych rozhlasových staniciach, čo zvýšilo povedomie miestnych o skupine. Skupina sa objavila aj na živom koncerte a stala sa jednou z najpopulárnejších v oblasti. Po experimentovaní s názvami ako “Childish Intentions” a “Stricken” sa rozhodli skupinu pomenovať “Evanescence”, čo v preklade znamená “zmiznutie” alebo “vyprchanie”. Skupina vydala dve EP platne. Prvá, rovnomenná, je Evanescence EP (1998) z ktorej sa spravilo okolo 100 kópií, ktoré boli distribuované na prvých živých vystúpeniach skupiny. Druhé je Sound Asleep EP, taktiež známe pod názvom Whisper EP (1999). Neskôr bol vydaný album Origin, z ktorého bolo vyprodukovaných 2 500 kusov. Origin a EP platne obsahujú niektoré demo verzie skladieb z ich debutového albumu Fallen. Počas interview v rádiu Lee a Moody vyzvali fanúšikov k stiahnutiu ich starších piesní z internetu.

Fallen a Anywhere but Home: 2002 – 2005[upraviť | upraviť zdroj]

Koncert v Le Zénith, Paríž, 2004

V roku 2003 bola skupina doplnená priateľmi Amy Lee a Bena Moodyho- Johnom LeComptom, Rockym Grayom a Willom Boydom. Všetci traja pracovali na najstarších piesňach Evanescence. Evanescence podpísali zmluvu s prvým veľkým vydavateľstvom Wind-up Records a začali pracovať na prvom albume Fallen. Fallen bol 43 týždňov na rebríčku Billboard Top 10; predalo sa viac ako 15 miliónov kópií po celom svete, z toho 7 miliónov v USA. Album bol 104 týždňov v rebríčku Billboard Top 200 a bol jedným z ôsmich albumov v histórii tohto rebríčka, ktoré boli aspoň rok v Billboard Top 50.

22. októbra 2003 Moody opustil skupinu počas európskeho Fallen turné, vraj kvôli “rozdielnym záujmom”. O niekoľko mesiacov na to Amy Lee v interview povedala: “

... dostali sme sa do bodu, keď by sme už nemohli spraviť druhú nahrávku, ak by sa niečo nezmenilo.”

Toto bolo trocha mätúce, keďže Moody a Lee vyhlásili, že sú najlepšími priateľmi. Amy Lee povedala, že to bolo takmer úľavou, keď Moody odišiel, pretože v kapele boli napäté vzťahy. Tiež dodala:

”Neviem, myslím si, že to je presne to, čo som očakávala- je skôr na populárnu hudbu a komerciu a tiež sme sa často nevedeli dohodnúť na tému predávania albumov. Ja som chcela robiť také tie čudné umelecké veci a on chcel robiť to, čo chceli počuť ľudia...”

Moodyho nahradil Terry Balsamo zo skupiny Cold.

Bring Me To Life, veľký debutový singel, v ktorom zadné vokály robí Paul McCoy zo skupiny 12 Stones, bol celosvetovým hitom a umiestnil sa na piatom mieste v americkom rebríčku Billboard Hot 100. Pieseň sa taktiež stala oficiálnou zvučkou pre WWE No Way Out 2003. Rovnako populárna pieseň 'My Immortal' dosiahla siedme miesto v amerických a britských rebríčkoch a obe piesne boli aj na soundtracku akčného filmu Daredevil. Na 46. odovzdávaní cien Grammy Awards v roku 2004 skupina vyhrala ocenenie za najlepšie hardrockové vystúpenie (Best Hard Rock Performance) a najlepšieho nového umelca (Best New Artist) a boli nominovaní na dve ďalšie ocenenia. Ďalšie dva single z albumu Fallen sú 'Going Under' (5.miesto v U.S. Modern Rock Tracks, 8.miesto v britských rebríčkoch) a 'Everybody´s Fool' (36.miesto v U.S. Modern Rock Tracks, 23.miesto v britských rebríčkoch); ku všetkým piesňam bol spravený aj videoklip.

V roku 2004 Evanescence vydali DVD/CD kompiláciu pod titulom Anywhere But Home. DVD obsahuje koncert v Paríži a tiež scény zo zákulisia. Na CD sú tiež “live” piesne 'Breathe No More' (zo soundtracku k filmu Elektra), 'Farther Away' a cover verzia piesne 'Thoughtless' od skupiny Korn.

The Open Door: 2006 – 2009[upraviť | upraviť zdroj]

Hovorca skupiny 14. júla 2006 potvrdil, že basgitarista Will Boyd odišiel zo skupiny, pretože “nechcel ísť na ďalšie veľké turné” a “chcel byť blízko pri svojej rodine”. Amy Lee pôvodne oznámila túto správu fanúšikom na neoficiálnej Evanescence stránke, [1]. V interview na MTV Lee oznámila, že Tim McCord, bývalý gitarista Revolution Smile, si vymení nástroje a bude hrať v skupine na basgitare.

Vývoj albumu pokračoval pomaly z niekoľkých dôvodov: Amy Lee chcela zmaximalizovať tvorivý proces a nechcela produkciu náhliť, ďalší členovia skupiny mali rôzne vedľajšie projekty, gitarista Terry Balsamo prežil infarkt, a skupina stratila bývalého manažéra. Napriek tomu, že Amy Lee na fan fóre Evboard uviedla, že nový album bude skompletizovaný v marci 2006, dátum vydania bol posunutý, pretože Wind-up Records chceli pozmeniť singel Call Me When You´re Sober, ktorý sa dostal do rádií 7. augusta 2006. Trinásť skladbový album The Open Door bol v Kanade a v Spojených štátoch vydaný 3. októbra 2006; v Spojenom kráľovstve 2. októbra 2006; v Austrálii 30. septembra 2006. Hneď v prvý týždeň sa v USA predalo 447 000 kópií. Videoklip k piesni 'Call Me When You´re Sober' bol natočený v Los Angeles a je založený na rozprávke 'O Červenej Čiapočke'. The Open Door je dostupný na iTunes od 15. augusta 2006; videoklip 'Call Me When You´re Sober' je dostupný tiež. The Open Door turné začalo 5. októbra 2006 v Toronte a ďalej pokračovalo v Kanade, USA a v Európe. Prvé turné pokračovalo 5. januára 2007 v Kanade (spolu so skupinou Stone Sour), Japonsku, Austrálii (so skupinou Shihad) a vrátilo sa späť do USA na druhé jarné turné (s kapelami Chevelle a Finger Eleven). Počas argentínskeho festivalu Quilmes Rock 07 hrali s Aerosmith, Velvet Revolver a ďalšími miestnymi kapelami. Na Family Values Tour 2007 vystupovali so skupinou Korn. Skupina ukončila európske turné koncertom v Amphi v meste Ra´anana v Izraeli 26. júna 2007. Albumové turné sa skončilo 9. decembra 2007.

4. mája 2007 John LeCompt oznámil, že bol vyhodený zo skupiny a taktiež uviedol, že bubeník Rocky Gray sa rozhodol skončiť tiež. Wind-up 17. mája oznámili, že dvaja členovia skupiny Dark New Day, bubeník Will Hunt a gitarista Troy McLawhorn sa pripoja ku skupine a nahradia LeCompta a Graya.

Tretí štúdiový album: 2009 – súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V správe uverejnenej na Evanescence stránke v júni 2009 Amy Lee napísala, že skupina pracuje na novom materiáli na nový album, ktorý by mal vyjsť v roku 2010. Uviedla, že hudba bude evolúciou predošlej tvorby a bude “lepšia, silnejšia a zaujímavejšia”. Skupina zahrala v “tajnej šou” v Manhattan Center Grand Ballroom v New York City 4. novembra 2009 so skupinou Civil Twilight. Lístky na predstavenie sa vypredali do piatich minút. Evanescence vstúpili do štúdia 22. februára a začali nahrávať. Nový album má vyjsť v auguste alebo septembri 2010 a jeho producentom je Steve Lillywhite. Will “Science” Hunt sa pridal do skupiny ako prvý bubeník a programátor, kým Will Hunt sa vrátil ako druhý bubeník.

V iných médiách[upraviť | upraviť zdroj]

Amy Lee tvrdí, že napísala skladbu pre film Narnia:Lev, šatník a čarodejnica(The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) (2005), no bola odmietnutá kvôli jej temnému zvuku. Lee povedala, že to bude len “ďalšia skvelá vec [na The Open Door]”. Ďalšia pieseň, ktorá vraj bola napísaná pre Narniu, je Mozartom inšpirovaná 'Lacrymosa'. Producenti Narnie však vyvrátili toto tvrdenie a povedali, že to je pre nich “novinka” a že žiadna hudba skupiny Evanescence nebola pre soundtrack plánovaná.

Po návrate skupiny We Are The Fallen sa na povrch dostali klebety o rozpade skupiny, no Lee povedala, že “momentálne sa naokolo dejú vážne čudné veci” a že Evanescence “pracuje na novom materiáli”. Dodáva:

“Nevidím zmysel v nahrávaní rovnakej veci dvakrát, tak sa vždy vyzvem, aby som spravila niečo lepšie, silnejšie a zaujímavejšie než predtým. Chvíľu to trvá, no podľa mňa sa na to oplatí čakať. Dúfam, že si to myslia aj fanúšikovia. Už sa teším na novú hudbu [ v roku 2010]."

Bývalý člen a spoluzakladateľ skupiny Ben Moody vraví:

“Nemyslím si, že je nami ohrozená. Povedala: ´Nebojte sa, svoju hudbu budete mať budúci rok.´ No ľudia budú možno chcieť niečo počuť predtým. Na to sme tu my.”

V Spin interview Amy Lee povedala, že nemá žiadny komentár ohľadne We Are The Fallen a dodala: “Nemajú so mnou alebo s Evanescence nič spoločné.” Tiež tvrdí, že sa nekontaktuje s Moodym, LeComptom alebo Grayom. Dodáva: ”Som so sebou spokojná a nepotrebujem od nikoho žiadne schválenia.”

Hudobný štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Kritici nazývajú Evanescence rockovou alebo metalovou skupinou, no väčšina z nich ich mylne považuje za gothickú skupinu: publikácie ako The New York Times, Rough Guides, Rolling Stone a Blender ich zaraďujú do kategórie gothic metal, kým iní, ako NME, MusicMight, IGN a PopMatters do kategórie gothic rock. Sú porovnávaní s mnohými skupinami, ako napr. s nu-metalovými P.O.D a Linkin Park, gothic metalovou skupinou Lacuna Coil a skupinami žánru symfonický metal- Nightwish a Within Temptation. David Browne z Blenderu ponúka komplikovaný opis hudby tejto skupiny- “goth- kresťanský nu-metal zmiešaný s melancholickou Enyou”. Adrian Jackson z My Dying Bride uviedol, že Evanescence robí niečo podobné jeho vlastnej gothmetalovej skupine, iba v oveľa komerčnejšom smere. Ostatné žánre používané na opis hudby tejto skupiny sú alternatívny metal, alternatívny rock, hard rock, post-grunge a electronica. Evanescence boli pôvodne prezentovaní v kresťanských obchodoch. Neskôr skupina objasnila, že nechcú byť považovaní za skupinu žánru kresťanský rock. Po tom, ako kresťanské obchody začali odstraňovať z políc hudbu Evanescence, predseda Wind-up Records Alan Meltzer zorganizoval tlačovú konferenciu, na ktorej ich v apríli 2003 o to formálne požiadal. V roku 2006 Amy Lee povedala Billboardu, že od začiatku namietala proti označovaniu ich skupiny za kresťanskú.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní[upraviť | upraviť zdroj]

 • Amy Lee – hlavné vokály, klavír, keyboard, harfa (1995 – súčasnosť)
 • Terry Balsamo – lead guitars (2003 – súčasnosť)
 • Tim McCord – bass (2006 – súčasnosť)
 • Will "Science" Hunt – bicie, programovanie (2010 – súčasnosť)
 • Will Hunt – bicie (naživo, 2007 a 2009; 2010 – súčasnosť)

Bývalí[upraviť | upraviť zdroj]

 • Ben Moody – hlavná gitara (1995 – 2003)
 • David Hodges – keyboard, klavír, bicie, zadné vokály (1999 – 2002)
 • Rocky Gray – bicie, perkusie (2002 – 2007)
 • John LeCompt – rytmická gitara, zadné vokály (2002 – 2007)
 • Will Boyd – basgitara (2003 – 2006)

Na živých vystúpeniach[upraviť | upraviť zdroj]

 • Stephanie Pierce – zadné vokály (naživo, 1999)
 • Francesco DiCosmo – basgitara (2003)
 • Josh Freese – bicie, perkusie (2003)
 • David Eggar – čelo (naživo, 2006)
 • Troy McLawhorn – gitara (naživo, 2007)
 • James Black – rytmická gitara (naživo, 2009)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Živé albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Evanescence

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Evanescence na anglickej Wikipédii.