Amy Lee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amy Lee

Základné informácie
Rodné meno Amy Lynn Hartzler
Narodenie 13. december 1981 (42 rokov)
Riverside, Kalifornia, USA
Pôsobenie speváčka, skladateľka
Žáner rock, gothic rock, alternatívny metal
Hrá na nástrojoch spev, akustická gitara, harfa, klavír, organ
Typ hlasu Mezzosoprán
Roky pôsob. 1995 – súčasnosť
Vydavateľstvá Wind-up Records
Súvisiace
články
Evanescence
Vplyv Mozart, Björk, Tori Amos, Danny Elfman, Plumb
Webstránka Evanescence.com

Amy Lee (vlastným menom Amy Lynn Hartzlerová; * 13. december 1981, Riverside, Kalifornia, USA) je americká speváčka, skladateľka a klaviristka. Je spoluzakladateľkou a speváčkou rockovej skupiny Evanescence. Jej vzormi sú nielen klasickí hudobníci ako Mozart, ale aj moderní: Björk, Tori Amos, Danny Elfman, Plumb.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Rodičmi Amy Lee sú Sara Cargill a John Leeovci, diskotekár a osobnosť televíznej obrazovky. Amy má jedného brata, Robbyho a dve sestry, Carrie a Lori. Mala aj mladšiu sestru, ktorá v roku 1987 vo veku troch rokov zomrela na neidentifikovateľnú chorobu. Amy pre svoju zosnulú sestru zložila piesne „Hello“ z albumu Fallen a „Like You“ z albumu The Open Door. Lee navštevovala hodiny klavíra 9 rokov. Jej rodina sa veľakrát sťahovala a nakoniec sa usadili v Little Rock, Arkansas, kde má základy skupina Evanescence. Amy Lee krátko navštevovala aj Middle Tennessee State University, kde študovala teóriu a kompozíciu hudby, no neskôr odtiaľ odišla, aby sa mohla plne venovať skupine.

V interview pre AOL Music povedala, že jej prvé piesne, na ktoré si spomína, sú „Eternity of the Remorse“ a „A Single Tear“. Prvú napísala, keď mala 11 rokov a chcela sa stať klasickou skladateľkou a druhá bola školskou úlohou, keď bola v ôsmom ročníku.

Zásnuby a sobáš[upraviť | upraviť zdroj]

Počas živého vysielania Live @ Much na MuchMusic 9. januára 2007 Amy Lee vyhlásila, že deň predtým sa zasnúbila. Neskôr na fan stránke Evanescence potvrdila, že Josh Hartzler, terapeut a dlhoročný priateľ, ju požiadal o ruku. V jednom interview poznamenala, že piesne „Good Enough“ a „Bring Me to Life“ boli inšpirované práve ním. Vzali sa 6. mája 2007 a medové týždne si užívali pri Bahamách. Amy Lee na EvThreads uviedla, že teraz je „oficiálne pani Amy Hartzlerovou“.

Evanescence[upraviť | upraviť zdroj]

Založenie[upraviť | upraviť zdroj]

Lee založila skupinu spolu s gitaristom Benom Moodym. Stretli sa v mládežníckom tábore, keď Moody začul Amy hrať pieseň „I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)“ od skupiny Meat Loaf. Už o mesiac začali hrať v kníhkupectvách a kaviarňach v Arkansase a nahrali aj dve EP platne, Evanescence EP (1998) a Sound Asleep EP (1999). V roku 2000 nahrali dlhšie EP, Origin. Toto demo obsahuje tri piesne z ich debutového albumu Fallen: „Whisper“, „Imaginary“ a „My Immortal“. Kým „Whisper“ a „Imaginary“ boli pred vydaním albumu Fallen upravené, pieseň „My Immortal“ zostala prakticky nezmenená. 22. októbra 2003 Ben Moody odišiel zo skupiny, oficiálne kvôli „rozdielom v tvorbe“. O niekoľko mesiacov na to Amy Lee v interview povedala: “...dostali sme sa do bodu, keď by sme už nemohli spraviť druhú nahrávku, ak by sa niečo nebolo zmenilo.” Tiež povedala: “Konečne sme kapela; nie len ja, Ben a zopár ďalších hodených dokopy.“ Moodyho nahradil bývalý gitarista skupiny Cold, Terry Balsamo.

Sólový album[upraviť | upraviť zdroj]

V interview pre Spin.com v októbri 2008 Lee uviedla, že pracovala na nových skladbách, ktoré by eventuálne mohli byť použité sólový album. V tom istom mesiaci v interview pre The Gauntlet povedala, že nevie či začať so sólovou kariérou alebo nie, pretože sa dostala do bodu, keď nevie „čo ďalej“. Dodala, že Evanescence sú stále spolu ako skupina, no turné na ňu pôsobia monotónne. Zdôraznila, že v písaní piesní pokračovať bude, no zatiaľ nevie, k akému účelu budú slúžiť. Lee a Evanescence v súčasnosti pracujú na treťom štúdiovom albume, ktorý má vyjsť v auguste alebo septembri 2010.

Výzor[upraviť | upraviť zdroj]

Sao Paolo, Brazília, 2009

Lee má ľahko rozpoznateľný štýl, typický šatami z viktoriánskej éry a jej občasným používaním gothického mejkapu. Taktiež navrhuje veľa jej vlastných šiat, vrátane tých, ktoré mala oblečené vo videoklipe k piesni „Going Under“, ďalej šiat na odovzdávanie cien Grammy v roku 2004 a šiat na obálku albumu The Open Door. Po navrhnutí si vybrala na šitie japonského dizajnéra H. Naoto. Na koncertoch nosieva korzety, sieťoviny, dlhé sukne a vysoké čižmy. Nejakú dobu mala na ľavom obočí piercing, ktorý je vidieť aj na obálke albumu Fallen.

Niekoľkokrát prehlásila, že by nikdy neukázala prsia alebo urobila niečo podobné na verejnosti, len aby na seba pritiahla pozornosť. Vo videoklipe k piesni „Everybody´s Fool“ takýchto umelcov zosmiešňuje a snaží sa povedať, že celebrity, ktoré používajú sex na to, aby zaujali obecenstvo, v skutočnosti len „predávajú lži“. Množstvo fanúšikov uznáva Amy kvôli tomu, že odmieta napodobňovať slávne osobnosti tým, že v hudbe používajú sexappeal. V roku 2006 ju časopis Blender zaradil medzi najsexi ženy z rockového prostredia aj spolu so speváčkami ako sú Joan Jett, Courtney Love a Liz Phair.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 spievala sprievodné vokály v dvoch piesňach bývalého keyboardistu skupiny Evanescence, Davida Hodgesa: v „Breathe“ (The Summit Church: Summit Worship) a v nevydanej skladbe „Fall Into You“. Taktiež spievala sprievod v „Missing You“, piesni z debutového albumu Believe (2003) od skupiny Big Dismal. Neskôr naspievala duet so Shaunom Morganom, ktorý bol v tom čase jej priateľom. Pieseň sa volá „Broken“ a je na albume Disclaimer II. (2004) od skupiny Seether. Pieseň bola uvedená aj na soundtracku k filmu „The Punisher“ (2004).

V roku 2004 vyhlásila, že pracovala na hudbe k filmu Narnia: Lev, šatník a čarodejnica (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe), no štúdio jej hudbu odmietlo kvôli tomu, že bola „príliš temná a epická“. Ale producenti Narnie uviedli, že Amy Lee nikdy nebola požiadaná o skladanie hudby k filmu, ktorú mimochodom zložil Harry Gregson-Williams, a že „na soundtrack nebola plánovaná žiadna hudba skupiny Evanescence“. Vznikli akési špekulácie, že jedna z tých piesní bola zostrihaná a použitá v niekoľkých skladbách albumu The Open Door, no Amy Lee uviedla, že nič z toho nie je pravda okrem jednej časti, ktorá bola použitá v poslednej piesni albumu, „Good Enough“.

Lee sa stala americkou predsedníčkou kampane "Out of the Shadows" v roku 2006. Táto medzinárodná organizácia má za účel poskytovať osvetu o epilepsii. Táto choroba bola zistená aj u mladšieho brata speváčky, Robbyho.

Speváčka sa objavila aj vo videoklipe piesne Johnnyho Casha „God´s Gonna Cut You Down“ v roku 2006. Všetky známe osobnosti si mohli vybrať, čo chcú robiť vo videoklipe; Amy kladie na hrob kvety. Jej scéna bola nakrútená pri kostole Trinity church v Manhattane a počas nej mala na sebe dlhý čierny zamatový kabát, ktorý predtým patril Timovi Burtonovi.

V júni 2008 National Music Publishers' Association odovzdala Lee ocenenie Songwriter Icon Award 2008, ktoré „oceňuje osobné úspechy výnimočných skladateľov“.

Amy Lee prespievala pieseň „Sally´s Song“ na album Nightmare Revisited pre Walt Disney Records v septembri 2008. Tento album obsahuje nový materiál a taktiež aj cover verzie pôvodných piesní zo soundtracku k filmu Predvianočná nočná mora (Nightmare Before Christmas) od režiséra Tima Burtona. Lee zaspievala „Sally´s Song“ 17. októbra 2009 počas premiéry „znovuvydania“ Nightmare Before Christmas v Hollywoode, Kalifornii a 13. októbra v šou "The Tonight Show with Jay Leno".

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Amy Lee

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amy Lee na anglickej Wikipédii.