Extáza (droga)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štruktúrny vzorec
3D model molekuly


Extáza (chemicky: 3,4-metylendioxy-N-metamfetamín, skrátene MDMA; slangové názvy: éčko, emko, ekina, koleso, gula/e, bobuľa, pilulka lásky, koláčik XTC, X, E) je najrozšírenejšia spomedzi tzv. diskotékových, tanečných drog. MDMA, účinnú látku v tabletkách extázy, po prvý raz syntetizovali v roku 1898. Verejnosť však túto drogu takmer 50 rokov prehliadala. Medicínske pokusy použiť drogu ako prostriedok znižujúci chuť do jedenia (anorektikum) alebo „drogu pravdy“ – neboli úspešné, alebo ich zastavili pre „zvláštne vedľajšie účinky“. Extáza (XTC alebo E) sa rozšírila až v súvislosti s techno hudbou – ale zato veľmi razantne. Extáza patrí ku koloritu techno-parties. Pilulky sa vyrábajú v rôznych farbách, veľkostiach a s rôznou potlačou.

K povzbudzujúcemu prostriedku z laboratória sa možno dostať pomerne lacno. Jeho základnou zložkou je amfetamín, MDMA je jeho derivát. Pod rovnakým názvom sa predávajú aj príbuzné substancie. Preto sa dajú ich účinky a vedľajšie účinky veľmi ťažko kontrolovať. Pilulky sa často dopĺňajú aj inými, lacnejšími látkami, napr. hroznovým cukrom, mliečnym cukrom, kofeínom, alebo liekmi. Nebezpečné sú najmä preto, že užívateľ často ani nevie, čo skutočne obsahujú. Niektoré kombinácie môžu mať zhubné, ba priam smrteľné následky.

Droga[upraviť | upraviť zdroj]

Extáza je MDMA vo forme tabletky. V mozgu spôsobuje vylučovanie telu vlastných látok serotonínu, dopamínu a norepinefrínu, ktoré vyvolávajú pocity šťastia a príjemnej pohody.


Hitom sú v súčasnosti rastlinné drogy rozšírené pod názvom herbal extáza. Celkom nesprávne sa o nich šíria fámy, že sú vzhľadom na svoj pôvod neškodné, že sú to vraj akési ekodrogy. Nemožno však zabúdať, že všetky drogy, teda aj tie najhoršie, pochádzajú z rastlín a bylín. Herbal–XTC obsahuje zväčša efedrín, ktorý pochádza z rastliny chvojníka čínskeho. Môže mať veľmi nepríjemné vedľajšie účinky.

Účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Pilulky extázy majú dvojaký účinok: na jednej strane pôsobia (pri nižších dávkach) povzbudzujúco, na druhej však vyvolávajú (pri vyšších dávkach) pseudoilúzie a pseudohalucinácie, ovplyvňujú vedomie a vnímanie.

Okolitý svet sa potom javí farebný a priam neskutočný.

Po užití extázy je človek zhovorčivý, má intenzívne pocity spolupatričnosti. Extáza robí ľudí priateľskejšími, potláča pocity únavy a hladu. Jej užívateľ prekypuje energiou. Medzi bezprostredné telesné účinky patrí zrýchlený tep, zvýšený krvný tlak, zvýšenie telesnej teploty.

Riziká[upraviť | upraviť zdroj]

Obsah účinných látok v ponúkaných drogách nebýva rovnaký, a preto sa nedá vylúčiť riziko predávkovania. Podľa súčasných poznatkov nedochádza pri miernej a nepravidelnej konzumácii k závislosti, miešanie drog však môže mať osudné následky.

Po ich užití dochádza k odstaveniu varovných telesných systémov – telo sa prehreje a tým vyschýna – nastáva dehydratácia organizmu. Stáva sa tak najmä pri tanci. Následkom môžu byť kolapsy, ba až smrteľné zlyhanie krvného obehu.

Neurotoxicita užitia MDMA je predmetom diskusie.  Vedecké štúdie viedli k všeobecnej zhode, že hoci je fyzicky bezpečné skúsiť MDMA v zodpovednom kontexte, podávanie opakovaných alebo vysokých dávok MDMA je určite v určitej forme neurotoxické.

Podávanie MDMA spôsobuje následnú downreguláciu transportérov spätného vychytávania serotonínu v mozgu.  Rýchlosť, akou sa mozog zotavuje zo serotonergných zmien, nie je jasná. Jedna štúdia preukázala trvalé serotonergné zmeny u niektorých zvierat vystavených MDMA.  Iné štúdie naznačujú, že mozog sa môže zotaviť zo serotonergného poškodenia.

Už krátko po užití môžu vzniknúť psychózy: užívatelia strácajú kontrolu nad myslením a pocitmi, objavujú sa halucinácie alebo panický strach, neraz preceňujú svoje sily, čím môže dôjsť k úrazom. Pri užívaní odoberá extáza telu serotonín.

Ak sa počas pod vplyvom MDMA vypije naraz priveľa tekutín, môže dôjsť k otrave vodou a tým k rýchlej smrti. Obávané sú aj abstinenčné príznaky.

Výsledky výskumov hovoria, že takmer všetci mladiství konzumujú popri extáze ešte aj kanabinoidy, neraz i kokaín, LSD alebo speed. Okrem toho vypijú veľa alkoholu. Takémuto kombinovanému užívaniu sa pripisuje väčšina negatívnych následkov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]