Preskočiť na obsah

Fínska oslobodenecká armáda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dôstojník FOA (1939)

Fínska oslobodenecká armáda, respektíve Fínska ľudová armáda (FOA), predstavovala ozbrojené sily formálne podriadené Kuusinenovej Fínskej ľudovodemokratickej vláde, podporujúcej Červenú armádu pri invázii do Fínska. Vznikla krátko pred Zimnou vojnou v novembri 1939, zanikla v roku 1940 potom, čo sa Stalin vzdal svojho plánu na vojenské obsadenie celého Fínska.

Teoreticky mala predstavovať armádu fínskych dobrovoľníkov, zloženú z Červených Fínov, ktorí utiekli do ZSSR po nevydarenom povstaní v roku 1918. V skutočnosti však túto charakteristiku spĺňal iba zanedbateľný zlomok regrútov. Väčšina jej členov bola násilne zverbovaná z obyvateľov Ruskej Karélie a nikdy nemala s Fínskom nič spoločného. Títo regrúti väčšinou ZSSR a Červenú armádu z celého srdca nenávideli. Pokiaľ k tomu dostali príležitosť, zabíjali svojich komisárov a buď utekali, alebo sa ochotne masovo vzdávali. Ako zajatci potom veľmi usilovne spolupracovali s Fínmi a prejavovali snahu získať vo Fínsku politický azyl. Dostala ho však iba malá časť z nich.

Celkovo bola FOA vedením Červenej armády hodnotená ako úplne nespoľahlivá a nepoužiteľná. Poľní velitelia, ktorým bola pridelená, ju označovali za príťaž a za výzvednú službu nepriateľa.