FSV Zwickau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
FSV Zwickau
Celý názov Fußball-Sportverein Zwickau e. V.
Prezývka Die Schwäne (Labute)
Založený 1912
Štadión Stadion Zwickau, Zwickau
Kapacita 10 183
Predseda Nemecko Gerhard Neefl
Tréner Nemecko Torsten Ziegner
Liga 3. nemecká futbalová liga
2019/20 16. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby
Pozri aj Športový portál

FSV Zwickau alebo celým menom Fußball-Sportverein Zwickau e. V. je futbalový klub z nemeckého mesta Zwickau. FSV Zwickau bol založený 28. augusta 1912. V časoch Východného Nemecka klub vyhral dva ligové tituly a trikrát národný pohár. V súčasnosti hrá tretiu najvyššiu nemeckú futbalovú súťaž.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1912 bol založený Fußball-Club Planitz v obci, ktorá sa nachádzala kúsok od mesta Zwickau. O niekoľko mesiacov neskôr prijal klub meno Planitzer Sportclub, v roku 1918 Sportvereinigung Planitz. Klub však hrával iba regionálnu súťaž, kde nezaznamenal žiadny väčší úspech. V období nacistického Nemecka hral klub saskú ligu Gauliga Sachsen. V nej sa klubu pomerne darilo, keď pravidelne bojoval o prvé miesto. V roku 1942 túto súťaž dokonca vyhral, čím sa kvalifikoval do bojov o nemecký titul. Po druhej svetovej vojne došlo k zrušeniu športových organizácií. V roku 1945 sa tak zvyšky klubu stali súčasťou združenia Sportgruppe Planitz. Hneď v prvej organizovanej sezóne dokázal SG Planitz vyhrať titul sovietskej okupačnej zóny. Klub tak mal právo hrať o celonemecký titul na turnaji, ktorý sa mal odohrať v západnej časti okupovaného Nemecka, konkrétne v Stuttgarte. Z politických dôvodov však nebolo hráčom umožnené na turnaj odcestovať[1]. V nasledujúcej sezóne sa však už klubu nepodarilo úspech zopakovať. V roku 1949 prijal SG Planitz nové meno ZSG Horch Zwickau. V sezóne 1949/50 získal už pod novým názvom svoj druhý a zároveň posledný majstrovský titul. V roku 1950 došlo k ďalšej zmene názvu na BSG Motor Zwickau. Pod týmto názvom vydržal klub už dlhšiu dobu. BSG Motor Zwickau bol stabilným účastníkom prvej ligy, no už v nej nezaznamenal žiadny úspech a umiestňoval sa spravidla v spodnej časti tabuľky. V roku 1968 došlo k spojeniu s klubom BSG Aktivist Karl Marx Zwickau, čím vznikol nový klub s názvom BSG Sachsenring Zwickau podľa automobilovej továrne, pod ktorú spadal. Kým od svojich dvoch majstrovských titulov na úplnom počiatku fungovania východonemeckej ligy nedosiahol v lige klub výraznejší úspech, v národnom pohári sa mu pomerne darilo, keď ho vyhral celkom trikrát, konkrétne v sezónach 1962/63, 1966/67, 1974/75. Posledné roky existencie Východného Nemecka strávilo Zwickau striedavo v prvej a druhej najvyššej súťaži.

Účinkovanie klubu v nemeckých súťažiach[upraviť | upraviť zdroj]

Po zjednotení Nemecka nastali v klube veľké zmeny. Futbalový oddiel bol oddelený od BSG Sachsenring. Tým de-facto zanikol pôvodný klub a súčasne bol vytvorený nový klub menom FSV Zwickau. Tento mal však nadväzovať na tradície svojich predchodcov. Zwickau bolo po zrušení východonemeckých líg preradené do tretej (západo) nemeckej ligy. Zwickau nebolo v tejto súťaži iba do počtu, hneď v prvej sezóne 1991/92 vyhralo svoju skupinu. O dva roky neskôr opäť vyhralo svoju skupinu a podarilo sa mu dokonca postúpiť do 2. Bundesligy. Tu strávilo Zwickau štyri sezóny. Prelom tisícročia bol v znamení postupného zostupu klubu o niekoľko súťaží nižšie. V roku 2005 zostúpilo Zwickau až do piatej ligy. Od tejto sezóny sa striedavo pohybovalo medzi štvrtou a piatou najvyššou súťažou. V roku 2016 sa Zwickau podarilo postúpiť do tretej ligy. V sezóne 2016/17 obsadilo Zwickau v tretej lige piate miesto.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Zwickau hrávalo svoje domáce zápasy na Westsachsenstadione s kapacitou 5 tisíc miest. V roku 2015 začala stavba nového Stadion Zwickau, na ktorý sa klub presťahoval po jeho dokončení v roku 2016. Kapacita štadióna je 10 183 miest.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Sachsenring
  • 1946 – SG Planitz (Sportgemeinschaft Planitz)
  • 1949 – ZSG Horch Zwickau (Zentrale Sportgemeinschaft Horch Zwickau)
  • 1950 – BSG Motor Zwickau (Betriebssportgemeinschaft Motor Zwickau)
  • 1968 – fúzia s BSG Aktivist Karl Marx ZwickauBSG Sachsenring Zwickau (Betriebssportgemeinschaft Sachsenring Zwickau)
  • 1990 – zánik
FSV
  • 1990 – FSV Zwickau (Fußball-Sportverein Zwickau e. V.)

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká liga: 2

Východonemecká 2. liga: 4

Východonemecký pohár: 3

Gauliga Sachsen: 1

  • 1942

3. nemecká futbalová liga: 2

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému FSV Zwickau

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 100 Jahre Fußball in Zwickau [online]. fsv-zwickau.de, [cit. 2017-08-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku FSV Zwickau na anglickej Wikipédii.