FSV Zwickau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
FSV Zwickau
Celý názovFußball-Sportverein Zwickau e. V.
PrezývkaDie Schwäne (Labute)
Založený1912
ŠtadiónStadion Zwickau, Zwickau
Kapacita10 183
PredsedaNemecko Gerhard Neefl
TrénerNemecko Torsten Ziegner
Liga3. nemecká futbalová liga
2019/2016. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby

FSV Zwickau alebo celým menom Fußball-Sportverein Zwickau e. V. je futbalový klub z nemeckého mesta Zwickau. FSV Zwickau bol založený 28. augusta 1912. V časoch Východného Nemecka klub vyhral dva ligové tituly a trikrát národný pohár. V súčasnosti hrá tretiu najvyššiu nemeckú futbalovú súťaž.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1912 bol založený Fußball-Club Planitz v obci, ktorá sa nachádzala kúsok od mesta Zwickau. O niekoľko mesiacov neskôr prijal klub meno Planitzer Sportclub, v roku 1918 Sportvereinigung Planitz. Klub však hrával iba regionálnu súťaž, kde nezaznamenal žiadny väčší úspech. V období nacistického Nemecka hral klub saskú ligu Gauliga Sachsen. V nej sa klubu pomerne darilo, keď pravidelne bojoval o prvé miesto. V roku 1942 túto súťaž dokonca vyhral, čím sa kvalifikoval do bojov o nemecký titul. Po druhej svetovej vojne došlo k zrušeniu športových organizácií. V roku 1945 sa tak zvyšky klubu stali súčasťou združenia Sportgruppe Planitz. Hneď v prvej organizovanej sezóne dokázal SG Planitz vyhrať titul sovietskej okupačnej zóny. Klub tak mal právo hrať o celonemecký titul na turnaji, ktorý sa mal odohrať v západnej časti okupovaného Nemecka, konkrétne v Stuttgarte. Z politických dôvodov však nebolo hráčom umožnené na turnaj odcestovať[1]. V nasledujúcej sezóne sa však už klubu nepodarilo úspech zopakovať. V roku 1949 prijal SG Planitz nové meno ZSG Horch Zwickau. V sezóne 1949/50 získal už pod novým názvom svoj druhý a zároveň posledný majstrovský titul. V roku 1950 došlo k ďalšej zmene názvu na BSG Motor Zwickau. Pod týmto názvom vydržal klub už dlhšiu dobu. BSG Motor Zwickau bol stabilným účastníkom prvej ligy, no už v nej nezaznamenal žiadny úspech a umiestňoval sa spravidla v spodnej časti tabuľky. V roku 1968 došlo k spojeniu s klubom BSG Aktivist Karl Marx Zwickau, čím vznikol nový klub s názvom BSG Sachsenring Zwickau podľa automobilovej továrne, pod ktorú spadal. Kým od svojich dvoch majstrovských titulov na úplnom počiatku fungovania východonemeckej ligy nedosiahol v lige klub výraznejší úspech, v národnom pohári sa mu pomerne darilo, keď ho vyhral celkom trikrát, konkrétne v sezónach 1962/63, 1966/67, 1974/75. Posledné roky existencie Východného Nemecka strávilo Zwickau striedavo v prvej a druhej najvyššej súťaži.

Účinkovanie klubu v nemeckých súťažiach[upraviť | upraviť zdroj]

Po zjednotení Nemecka nastali v klube veľké zmeny. Futbalový oddiel bol oddelený od BSG Sachsenring. Tým de-facto zanikol pôvodný klub a súčasne bol vytvorený nový klub menom FSV Zwickau. Tento mal však nadväzovať na tradície svojich predchodcov. Zwickau bolo po zrušení východonemeckých líg preradené do tretej (západo) nemeckej ligy. Zwickau nebolo v tejto súťaži iba do počtu, hneď v prvej sezóne 1991/92 vyhralo svoju skupinu. O dva roky neskôr opäť vyhralo svoju skupinu a podarilo sa mu dokonca postúpiť do 2. Bundesligy. Tu strávilo Zwickau štyri sezóny. Prelom tisícročia bol v znamení postupného zostupu klubu o niekoľko súťaží nižšie. V roku 2005 zostúpilo Zwickau až do piatej ligy. Od tejto sezóny sa striedavo pohybovalo medzi štvrtou a piatou najvyššou súťažou. V roku 2016 sa Zwickau podarilo postúpiť do tretej ligy. V sezóne 2016/17 obsadilo Zwickau v tretej lige piate miesto.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Zwickau hrávalo svoje domáce zápasy na Westsachsenstadione s kapacitou 5 tisíc miest. V roku 2015 začala stavba nového Stadion Zwickau, na ktorý sa klub presťahoval po jeho dokončení v roku 2016. Kapacita štadióna je 10 183 miest.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Sachsenring
  • 1946 – SG Planitz (Sportgemeinschaft Planitz)
  • 1949 – ZSG Horch Zwickau (Zentrale Sportgemeinschaft Horch Zwickau)
  • 1950 – BSG Motor Zwickau (Betriebssportgemeinschaft Motor Zwickau)
  • 1968 – fúzia s BSG Aktivist Karl Marx ZwickauBSG Sachsenring Zwickau (Betriebssportgemeinschaft Sachsenring Zwickau)
  • 1990 – zánik
FSV
  • 1990 – FSV Zwickau (Fußball-Sportverein Zwickau e. V.)

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká liga: 2

Východonemecká 2. liga: 4

Východonemecký pohár: 3

Gauliga Sachsen: 1

  • 1942

3. nemecká futbalová liga: 2

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému FSV Zwickau

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 100 Jahre Fußball in Zwickau [online]. fsv-zwickau.de, [cit. 2017-08-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku FSV Zwickau na anglickej Wikipédii.