Fiodor Ivanovič Šaľapin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Fiodor Ivanovič Šaľapin
ruský basbarytonista
Fiodor Ivanovič Šaľapin
Narodenie 13. február 1873
pri Kazani, Rusko
Úmrtie 12. apríl 1938 (65 rokov)
Paríž
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Fiodor Ivanovič Šaľapin

Fiodor Ivanovič Šaľapin (rus. Фёдор Ива́нович Шаля́пин; * 13. február 1873 pri Kazani, Rusko – † 12. apríl 1938, Paríž) bol ruský basbarytonista a herec, jeden z najvýznamnejších operných spevákov prvej polovice 20. storočia.

Šaľapin sa narodil v Kazani na Rybárskej ulici vo veľmi chudobnej rodine. Pochádzal z troch súrodencov. Keď mal jedenásť rokov, začal sa učiť za obuvníka, neskôr za kováča a truhlára. Viac ako učenie ho však bavilo ustavične si spievať, spieval aj v kostole. Prvý raz vystupoval ako dvanásťročný v divadelnom zbore. Vyhľadával rušný divadelný život, chodil na divadelné predstavenia a keď mal sedemnásť rokov, pripojil sa ku kočovnej hereckej spoločnosti ako tanečník a spevák.

Jeho operným debutom sa stalo účinkovanie v Glinkovej opere Život pre cára.

V roku 1896 začal spievať v Mamontovovej opere v Moskve, neskôr spieval v opere Veľkého divadla. Od roku 1922 žil v Paríži.

Najobľúbenejšími a najúspešnejšími úlohami Fiodora Ivanoviča Šaľapina boli Don Basilio v Barbierovi zo Sevilly a Leporelo v Donovi Giovannim.

Zomrel 12. apríla 1938 na leukémiu vo svojom dome v Paríži, pochovali ho na parížskom cintoríne Batignolles. 29. októbra 1984 jeho pozostatky podľa želania jeho detí uložili v urne na Novodievčom cintoríne v Moskve.

Jeho umenie má veľa podôb - spieval ľudové piesne, ako aj umelú piesňovú tvorbu a árie svetového operného repertoáru, väčšinou v pôvodnom jazyku.

Šaľapin spolu s Enricom Carusom prispeli veľkou mierou k rozvoju gramofónového priemyslu.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]