Florián Augustín Balogh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Florián Augustín Balogh
slovenský rímskokatolícky kňaz, historik
Narodenie20. september 1821
Melčice, Slovensko
Úmrtie3. september 1898 (76 rokov)
Horné Kočkovce, Slovensko

Florián Augustín Balogh (* 20. september 1821, Melčice – † 3. september 1898, Horné Kočkovce) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, historik a propagátor moderného hospodárstva a ovocinárstva.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal zo zemianskej rodiny. Narodil sa v Melčiciach Floriánovi Baloghovi a Alojzii rod. Kubicovej. Gymnázium vyštudoval u trenčianskych piaristov a teológiu v seminári v Nitre. Za kňaza bol vysvätený 8. septembra 1844. Krátko pôsobil ako kaplán v Kysuckej Novej Vsi a ako farár od roku 1846 až do svojej smrti v Horných Kočkovciach. Pochovaný je v kaplnke nad železničnou stanicou.

Zaslúžil sa o rozvoj moderného hospodárstva a ovocinárstva medzi svojimi farníkmi. Slovenský ľud vyzýval predovšetkým k sadeniu šľachtených ovocných stromov. Publikoval články o ovocinárstve a záhradníctve v maďarských odborných časopisoch (Falusi gauda, Kertesz gazda). Venoval sa aj cirkevným dejinám. Z tejto oblasti uverejňoval príspevky v maďarských a nemeckých časopisoch (Magyaer Sion, Katolische Christ, Pressburger Zeitung).

Pozornosť si zasluhuje jeho dielo Beatissima Virgo Maria Mater Dei, qua regina et patrona Hungarorum, I. a II., Záhreb, 1873 (Najblahoslavenejšia Panna Mária, ktorá je kráľovnou a patrónkou Uhorska) a príspevok A kocskoczi pletabánia törtenete (Dejiny kočkovskej farnosti, 1866).

Bol zakladajúcim členom Spolku sv. Vojtecha, zakladajúcim členom Rímskokatolíckeho gymnázia pod Znievom, podporovateľom slovenských národných pohybov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]