Fotis Kuvelis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fotis Kouvelis
grécky politik
grécky politik
Narodenie3. september 1948 (73 rokov)
Volos, Grécko
Odkazy
Webstránkakouvelis.gr
CommonsSpolupracuj na Commons Fotis Kuvelis

Fotis Kuvelis, gr. Φώτης Κουβέλης (* 3. september 1948, Volos, Grécko) je grécky politik, predseda mimoparlamentnej politickej strany DIMAR (Demokratická ľavica).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1948 v meste Volos v Tesálii, vyštudoval právo v Aténach. Od roku 1987 do roku 1989 bol predsedom komory gréckych právnikov. V roku 1989 bol ministrom spravodlivosti vo vláde Tzanisa Tzanetakisa.

V roku 2009 bol zvolený do parlamentu ako poslanec ľavicovej strany SYRIZA Alexisa Tsiprasa. V krízovom období, v roku 2010 založil vlastnú politickú stranu DIMAR (Dimokratiki Aristera – Demokratická ľavica) a kritizoval mnohé opatrenia vlády Jeorja Papandreua a Lukasa Papadimosa, bol proti tvrdej dohode o pôžičkách a šetreniu.

V predčasných voľbách v máji 2012 získala jeho strana skoro 6%, no vládu nikto nevytvoril. V nasledujúcich voľbách o mesiac neskôr mala Kuvelisova strana rovnaký výsledok. Po rokovaniach Kuvelis súhlasil s účasťou v technokratickej vláde spoločne s víťaznou pravicovou Nea Dimokratia Antonisa Samarasa a treťou socialistickou stranou PASOK Evangelosa Venizelosa. Táto vláda má za cieľ pokračovať v úsporných opatreniach a zmiernení ich dopadov na grécke obyvateľstvo.

V rozhodujúcom hlasovaní v novembri 2012 za „úsporný balíček Memorandum III.“, ktorý má ušetriť 13 miliárd eur výmenou za poskytnutie 30 miliárd eur z druhej pôžičky Grécku však Kuvelis a jeho poslanci úsporný balíček nepodporili, pretože nesúhlasili s jeho časťou a keďže premiér Samaras odmietol hlasovanie rozdeliť do viacerých častí, poslanci DIMARu sa zdržali hlasovania, pričom návrh prešiel tesnou väčšinou 153 poslancov, kedy zaň nezahlasoval jeden poslanec z „Nea Dimokratia“ a 6 poslancov zo strany PASOK. Kuvelis však oznámil, že aj naďalej chce zostať v koalícii a podporí návrhy, ktoré bude považovať za správne. Vláda Antonisa Samarasa sa však v júni 2013 dostala do krízy, pretože sa premiér rozhodol zrušiť štátnu televíziu a rádio ERT, proti čomu sa postavili koaliční partneri Evangelos Venizelos a aj Fotis Kuvelis. Samaras sa však vyjadril, že ide iba o dočasné zrušenie, kedy by mala ERT nahradiť nová, finančne menej náročná stanica. Nakoniec sa však s Venizelom dohodli, že sa vytvorí dočasná stanica, ale strana DIMAR s Kuvelisom nesúhlasila a opustila vládu, ktorí tak tvorí len Nea Dimokratia a PASOK. Kuvelis a DIMAR sú tak mimo gréckej vlády. Vo volbách do európskeho parlamentu zaznamenala DIMAR stratu, nedosiahla ani 3% a v predčasných parlamentných voľbách v januári 2015 nezískala ani 1%, čím ostáva mimo parlamentu. Pred voľbami sa snažil Kouvelis dohodnúť s Alexisom Tsiprasom na spolupráci po voľbách, DIMAR sa tiež spojila s mimoparlamentnou stranou zelených, ale to úspechu vo voľbách nepomohlo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]