František Lízna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
František Lízna
František Lízna
Štát pôsobeniaČesko-Slovensko Česko-Slovensko
Česko Česko
Biografické údaje
Narodenie11. júl 1941
Jevíčko, Česko
Úmrtie4. marec 2021 (79 rokov)
Olomouc, Česko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Rehoľník
RehoľaSpoločnosť Ježišova
Kňaz
Kňazská vysviacka1974
Odkazy
Spolupracuj na Commons František Lízna

František Lízna SJ (* 11. júl 1941, Jevíčko – † 4. marec 2021, Olomouc) bol český jezuitský kňaz aktívny v sociálnom apoštoláte.

Pochádzal z komunistickým režimom prenasledovanej rodiny. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil roku 1968, na kňaza bol vysvätený roku 1974, až do roku 1989 však nedostal štátny súhlas na činnosť a pracoval v zdravotníctve ako ošetrovateľ. Roku 1977 patril k signatárom Charty 77. Komunistickou vládou bol štyrikrát väznený (za strhnutie vlajky, pokus o emigráciu a dvakrát za tvorbu a šírenie samizdatu).

Po roku 1989 sa stal rektorom kostola ľudovo nazvaného „U jezuitů“ v Brne, kde pôsobil až do roku 1995. Staral sa o chorých, väzňov, bezdomovcov a Rómov – zo solidarity si do občianskeho preukazu nechal zapísať rómsku národnosť. V roku 1995 požiadal nadriadených o preloženie - buď do rómskeho geta Chánov, na Ukrajinu alebo do väzenia. Bol pridelený ako duchovný do väznice Mírov. Po príchode žiadal vlastnú celu, aby mohol byť väzňom k dispozícii 24 hodín denne, to však české zákony neumožňujú a Lízna sa tak musel uspokojiť s farou v neďalekých Vyšehorkách, kde zároveň pôsobil ako farár.

V roku 2001 Lízna obdržal druhé najvyššie štátne vyznamenanie ČR, Rad TGM za vynikajúce zásluhy o rozvoj demokracie a ľudských práv. Počas svojho života absolvoval niekoľko peších pútí: Santiago de Compostela, Sevastopoľ (Krym), Rím, ale aj pútne miesta v Poľsku, na Slovensku atď.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]