Preskočiť na obsah

Fregata vznešená

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fregata vznešená

Samec
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Fregata magnificens
Mathews, 1914
Synonymá
fregata nádherná

Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Fregata vznešená alebo fregata nádherná (Fregata magnificens) je vták z radu pelikánotvaré (veslonožce, Pelecaniformes) z čeľade fregatovité. V najnovších deleniach bol rad pelikánotvaré zrušený a rozdelený na viac radov, takže v rámci nového delenia sa fregata zaraďuje do radu Sulotvaré (Suliformes).

Hojne sa vyskytuje v tropickej oblasti Atlantického oceánu, ale aj v lesnatých oblastiach na Floride, Antilách a na Kapverdských ostrovoch. Môžeme ju vidieť aj na americkom pobreží Tichého oceánu, od Mexika až po Ekvádor, a aj na Galapágoch.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dorastá do dĺžky 1 metra a má rozpätie krídiel až 2,2 m. Samec váži 1,2 kg a samica 1,7 kg.

Dospelý samec má černastú farbu. Na krídlach má prúžok pier svetlohnedej farby. Zobák má sivej farby. Jeho hrdlový vak je silno ružovej farby (červený a nafúknutý počas obdobia párenia). Má hnedo-čierne nohy a černastú pokožku.

Samica má hlavu a krk čierne, bielu hruď a na hornej časti krídiel má pás výrazných béžových pier. Jej pokožka má modrofialovú farbu. Jej hrdlový vak je sivej až modrofialovej farby. Nohy majú červenkastý odtieň.

Mladé jedince majú bielu hlavu a hruď s výrazným svetlejším pásom na krídlach. Zobák, koža a nohy majú modrasté.

Tento druh fregaty sa veľmi podobá na iné druhy fregát, s výnimkou fregaty bielobokej (Fregata ariel). Fregatu vznešenú je možné rozlíšiť od ostatných druhov vďaka chýbajúcim bielym šupinám pod krídlami a mláďatá majú, naopak, bielu kosoštvorcovú škvrnu na brušku. Biele šupiny pod krídlami umožňujú určenie pohlavia jedincov.

Správanie a potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Má veľmi tichý let, ale vydáva rôzne zvuky pri hniezdení.

Živí sa predovšetkým rybami, ale útočí aj na iné druhy morských vtákov, ktorých prinúti vydáviť ich potravu, ktorú následne sama zje. Na vodnú hladinu nepristáva, svoju korisť chytá počas letu.

Hniezdi na vyvýšených miestach pretože má príliš krátke nohy a hniezdenie vo výškach jej uľahčuje let. Nedokázala by znovu vzlietnuť, ak by pristála priamo na zemi.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fregata magnificens na španielskej Wikipédii.