Fujara

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Fujara

Fujara je slovenský ľudový drevený dychový nástroj. Je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly, ktoré boli veľmi známe a hojne rozšírené v Európe v 12. – 13. storočí.

Podľa slovenských odborníkov na slovenskú fujaru, miesto vzniku fujary spadá do oblasti severne od Banskej Bystrice do okolia Slovenskej Ľupče. Usudzuje sa, že trojdierková basová píšťala sa dostala na toto územie v období tureckých vojen, keď pri Slovenskej Ľupči bol pluk žoldnierov zo západnej Európy.

Fujaru používali pastieri na holiach pri pasení oviec a tiež pri rozličných slávnostných a smutných príležitostiach. Používala sa aj ako signálny komunikačný nástroj. Hra na fujare si vyžaduje, aby mal hráč hudobný sluch. Hráč na fujare striedal svoju hru so spevom.

Oblasť používania fujary bola oblasť Podpoľania na ploche cca 500 km². Jej melodický zvuk použili vo svojej hudobnej tvorbe i slovenskí hudobní skladatelia (Svetozár Stračina a ďalší).

Ďalšia hypotéza ako sa mohla fujara dostať na územie dnešného Slovenska súvisí s tzv."Valaskou kolonizáciou" zo 14. až 15. storočia. Išlo o migráciu valaských (ale aj rusínskych a ukrajinských) pastierov pochádzajúcich z dnešného Rumunska a Ukrajiny, ktorí sa presúvali pozdĺž Karpatského oblúku až na územie dnešného Slovenska v časoch keď bolo Uhorské kráľovstvo vyľudnené v dôsledku tatárskych vpádov. Valaskí pastieri boli veľmi rozmanité etnikum, pretože ho netvorili len obyvatelia historického regiónu Valasko (Valahia, ležiace na juhu Rumunska). Podobný spôsob života však mali aj horskí Tráci, Ilýri a protoslovanské kmene.[1]

Títo pastieri so sebou priniesli nielen nové spôsoby chovu oviec a spracovania mlieka a kože, ale aj kultúru a jazyk. O tom svedčí aj transliterácia pôvodného rumunského slova "brânză" do slovenského slova bryndza. Zatiaľ čo v slovenskom jazyku slovo označuje jeden špecifický syr, v rumunskom jazyku označuje syr všeobecne.

Slovo fujara mohlo na základe tohto výkladu prísť do slovenského jazyka práve prostredníctvom týchto pastierov. V rumunčine slovesoa fluiera znamená pískať. No keď sa pozrieme ešte ďalej a prihliadneme na možný ilýrsky pôvod valaských pastierov, tak by sme mohli vyvodiť, že pôvod slova fujara sa viaže na albánske výrazy "flu" a "era", čo vo voľnom preklade znamená "vanie vietor".

Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2008 do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Peter Kopecký, Z mozaiky slovensko-rumunských vzťahov v 20 st., 2012.
  2. Fujara and its music [online]. unesco, [cit. 2013-12-09]. Dostupné online. (po anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]