George Alencherry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
George Alencherry
kardinál Svätej rímskej cirkvi
emeritný vyšší arcibiskup Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi kardinál Mar George Alencherry
George Alencherry
„Service in dialogue of truth and love“
„Služba v dialógu pravdy a lásky“
Biografické údaje
Narodenie19. apríl 1945 (78 rokov)
Thuruthy, Travancore, Britská India
Svätenia
CirkevSýrsko-malabarská katolícka cirkev
Kňaz
Kňazská vysviacka19. Noveber 1972
Antony Padiyara
Biskup
Konsekrácia2. Február 1997
SvätiteľJoseph Powathil
SpolusvätiteliaLawrence Ephraem Thottam
Kardinál
Menovanie18. Február 2012
Benedikt XVI
StupeňKardinál-kňaz
Odkazy
George Alencherry na catholic-hierarchy.org angl.
Spolupracuj na Commons George Alencherry

Kardinál Mar George Alencherry je indický prelát katolíckej cirkvi. Je emeritným hlavným arcibiskupom (hlavou) Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi a je tiež kardinálom. Titul vyšší arcibiskup sýrsko-malabarskej cirkvi je takmer rovnocenný s titulom patriarchu[1]. Bol zvolený Svätou synodou Sýrsko-malabarskej cirkvi v roku 2011 za nástupcu Mar Varkey Vithayathila (1999 - 2011). Za kardinála katolíckej cirkvi ho ustanovil 18. februára 2012 pápež Benedikt XVI. V rokoch 1997 až 2011 bol prvým biskupom v Thuckalay. Pápež František prijal 29. novembra 2023 jeho zrieknutie sa úradu vyššieho arcibiskupa Sýrsko-malabarskej cirkvi a tým aj arcibiskupa Archeparchie Ernakulam–Angamaly. Prijatie rezignácie bolo uverejnene 7. decembra 2023.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

George Alencherry sa narodil 19. apríla 1945 ako šieste dieťa Philipose a Márie Alencherryových v Thuruthy v Sýrsko-malabarskej katolíckej arcidiecéze Changanassery. Jeho krstné meno je Geevarghese. Základné vzdelanie absolvoval na škole St Mary's School (Thuruthy), stredné vzdelanie na strednej škole sv. Berchmana (Changanacherry). Kňazskú formáciu začal v roku 1961 v arcidiecéznom malom seminári v Pareli v Changanacherry. Počas štúdia získal bakalársky titul z ekonómie na St. Berchmans College Changanacherry. Po menších seminárnych štúdiách bol poslaný do Pápežského seminára sv. Jozefa (Aluva), kde ukončil filozofické a teologické štúdium.

Vtedajší arcibiskup Chanagancherry Antony Padiyara ho 18. decembra 1972 vysvätil za kňaza v kostole Panny Márie (Thuruthy) pre arcidiecézu Changanacherry. Neskôr pokračoval v štúdiu na Pápežskom teologickom a filozofickom ústave, kde získal magisterský titul v prvej hodnosti. Zatiaľ čo študoval na Aluve, pôsobil tiež ako vikár v kostole v Periyarmugham v Sýrsko-malabarskej katolíckej archieparchii v Ernakulam-Angamaly. Po ukončení štúdií na Aluve bol Alencherry menovaný za pomocného vikára v katedrálnom kostole Changanacherry a riaditeľom oddelenia arcidiecéznej formácie viery. Potom pôsobil tri roky ako tajomník Komisie pre katechizmus Katolíckej biskupskej rady (KCBC). Po pôsobení v KCBC bol poslaný do Paríža na vysokoškolské štúdium. Tam študoval na univerzite v Sorbonne vo Francúzsku a na Katolíckom inštitúte, kde získal doktorát z biblickej teológie. Po návrate do Indie v roku 1986 bol Alencherry vymenovaný za riaditeľa pastoračného Orientálneho centra (POC) v Palarivattom a zástupcu tajomníka KCBC. V tejto funkcii pôsobil v cirkvi v Kérale do roku 1993. Zároveň pôsobil ako profesor v Apoštolskom seminári sv. Tomáša (Vadavathoor). Vo výučbe na Vadavathoore pokračoval až do roku 1997. V rokoch 1994 až 1996 bol protosyncellom metropolity Changanacherry.[2]

Biskup Thuckalayský[upraviť | upraviť zdroj]

Pápež Ján Pavol II. zriadil eparchiu Thuckalay pápežskou bulou Apud Indorum 11. novembra 1996. Vznikla oddelením územia arcidiecézy Changanassery, ktorá siahala až do štátu Tamil Nadu. Alencherry, ktorý bol generálnym vikárom arcidiecézy Changanacherry, bol vymenovaný za prvého biskupa novej eparchie. Zriadenie eparchie a vymenovanie Alencherryho boli vyhlásené 18. decembra 1996. Alencherryho vysvätil za biskupa 2. februára 1997 metropolitný arcibiskup Changanassery Joseph Powathil spolu s biskupom Kanjirappally Mathewom Vattackuzhym a biskupom Marthandamom Lawrencom Apremom. V ten istý deň ho intronizoval za biskupa hlavný arcibiskup sýrsko-malabarskej cirkvi Varkey Vithayathil.

Svätá synoda Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi, ktorá sa začala 23. mája 2011 na Veľkej arcibiskupskej kúrii na hore Svätý Tomáš (Eranakulam), zvolila Alencherryho za hlavu sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi a Vyššieho arcibiskupa sýrsko-malabarského Archieparchie Ernakulam-Angamaly. Správa o voľbách bola oznámená vo Vatikáne, ako aj na hore St. Thomas, sýrsko-malabarskej vyššej arcibiskupskej kúrii 26. mája 2011. Alencherry bol zvolený za nástupcu zosnulého vyššieho arcibiskupa Varkey Vithayathila.

Je prvou hlavou sýrsko-malabarskej cirkvi, ktorú zvolila jej synoda. Keď v roku 1992 pápež Ján Pavol II. urobil zo Sýrsko-malabarskej cirkvi vyššie arcibiskupstvo, vymenoval za jej prvého vyššieho arcibiskupa Antonyho Padiyaru. Vyhradil si však právomoc menovať arcibiskupov a biskupov. V roku 2004 však Svätá stolica udelila cirkvi úplné administratívne právomoci vrátane právomoci voliť biskupov.[2][3]

Kardinál[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 18. februára 2012 ho pápež Benedikt XVI. počas ceremoniálu v Bazilike svätého Petra povýšil na kardinála a menoval ho kardinálom-kňazom San Bernardo alle Terme. Predchádzajúcimi kardinálmi sýrskej malabarskej katolíckej cirkvi boli Joseph Parecattil (menovaný 28. apríla 1969), Antony Padiyara (28. júna 1988) a Varkey Vithayathil (21. februára 2001). Jeho príchod na konzistórium bol v rovnakom čase ako uväznenie talianskych obchodných námorných dôstojníkov na palube lode Enrica Lexie, ktorí na rybárskom plavidle zastrelili dvoch keralských rybárov. Alencherry poskytol talianskej spravodajskej službe Agenzia Fides vyhlásenie, že „Táto situácia musí byť vyšetrená. Ak došlo k previneniu, musí sa s ním zaobchádzať podľa zákona a vina musí byť potrestaná. Musíme plne rešpektovať pravdu a spravodlivosť.“ Poprel akýkoľvek záujem pôsobiť ako sprostredkovateľ. Obvinil niektorých politikov z Kéraly zo zneužitia incidentu na svoj prospech. Po svojom návrate do Indie vyjadril bezvýhradné sympatie rodinám mŕtvych rybárov a akékoľvek ďalšie nedorozumenia pripisoval nesprávnym citátom Fidesu.

24. apríla 2012 sa Alencherry stal členom Kongregácie pre náuku viery a členom Kongregácie pre východné katolícke cirkvi.

Alencherry sa zúčastnil ako kardinál volič na konkláve v roku 2013, ktoré zvolilo pápeža Františka. Počas konkláve bol Alencherry (spolu s emeritným koptským katolíckym emeritným patriarchom Antoniosom Naguibom, maronitským patriarchom Becharou Boutrosom al-Rahim a syro-malankarským vyšším arcibiskupom Baseliosom Cleemisom) jedným zo štyroch kardinálov-voličov mimo latinskej cirkvi, ktorí mali odlišné rúcha, zodpovedajúce ich príslušným cirkvám.[4]

Dňa 8. decembra 2017 podstúpil angioplastiku. Ako predseda Katolíckej biskupskej konferencie (KCBC) v Kérale prijal pevné rozhodnutie, aby boli všetky katolícke nemocnice otvorené a dostupné pre liečbu pacientov s Covid19. Toto rozhodnutie je veľmi uznávané hlavným ministrom Kéraly a predsedom vlády Indie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CCEO: Titul V, Kánon 152
  2. a b Správa o voľbe
  3. DALLE CHIESE ORIENTALI, 26.05.2011 [online]. Rím: Bollettino Sala Stampa Della Santa Sede, 26.05.2011, [cit. 2021-04-09]. Dostupné online. (po taliansky)
  4. Zoznam voličov

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]