Georges Bizet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Georges Bizet
francúzsky hudobný skladateľ
Georges Bizet
Základné informácie
Narodenie25. október 1838
Paríž, Francúzsko
Úmrtie3. jún 1875 (36 rokov)
Bougival, Francúzsko
Hudobný smerromantizmus
Dielo
Odkazy
Spolupracuj na Commons Georges Bizet
multimediálny obsah na commons

Georges Bizet (* 25. október 1838, Paríž, Francúzsko – † 3. jún 1875, Bougival) bol francúzsky hudobný skladateľ, ktorý sa preslávil najmä svojou operou Carmen.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bizet bol žiakom Halévyho, skladateľa, ktorý sa preslávil operou Židovka. Nedožil sa vysokého veku. Bol statnej postavy s hustými kučeravými vlasmi, tmavými fúzmi a bradou, no profesorský cviker na očiach ho robil starším, než v skutočnosti bol.

Bizet miloval exotiku. Vo všetkých svojich operách vychádzal z cudzokrajného prostredia – indického, cejlónskeho, španielskeho – a usiloval sa ho aj hudobne vyjadriť, čím predznamenal príchod hudobného impresionizmu. Napriek tomu, že jeho dramatické diela nezožali úspech, Bizet mal mimoriadny talent najmä v oblasti hudobnej inštrumentácie.

Ako autor opier mal zmysel aj pre bezprostrednosť hudby a jej dramatickú účinnosť. Najlepšie to dokázal v opere Carmen. Niektorí hudobní teoretici pokladajú toto dielo za východisko verizmu. Medzi najznámejšie časti opery patrí pieseň Carmen o láske – habanera. Prvé uvedenie Carmen v Paríži v roku 1875 prepadlo, lebo publikum sa nedokázalo vyrovnať s originalitou jej zvukových prostriedkov a s tragickým vyústením deja. Štvrť roka po neúspešnej premiére Bizet zomiera.
Až po ôsmich rokoch sa dielo ujalo v cudzine. O jej popularitách svedčia nespočetné filmové spracovania i celovečerný balet. Občas sa vďaka Carmen hrajú aj niektoré iné Bizetove opery: Lovci perál, Džamilé či Kráska z Perthu. Populárne sú i suity z hudby k hre Arlesanka. Dosiahnuť úspech v iných druhoch hudby sa Bizet ani nepokúšal.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]