Georges Bizet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Georges Bizet
Georges Bizet
francúzsky hudobný skladateľ

Narodenie 25. október 1838
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 3. jún 1875 (36 rokov)
Bougival, Francúzsko

Georges Bizet (* 25. október 1838, Paríž, Francúzsko – † 3. jún 1875, Bougival) bol francúzsky hudobný skladateľ, ktorý sa preslávil najmä svojou operou Carmen.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bizet bol žiakom Halévyho, skladateľa, ktorý sa preslávil operou Židovka. Nedožil sa vysokého veku. Bol statnej postavy s hustými kučeravými vlasmi, tmavými fúzmi a bradou, no profesorský cviker na očiach ho robil starším, než v skutočnosti bol.

Bizet miloval exotiku. Vo všetkých svojich operách vychádzal z cudzokrajného prostredia – indického, cejlónskeho, španielskeho – a usiloval sa ho aj hudobne vyjadriť, čím predznamenal príchod hudobného impresionizmu. Napriek tomu, že jeho dramatické diela nezožali úspech, Bizet mal mimoriadny talent najmä v oblasti hudobnej inštrumentácie.

Ako autor opier mal zmysel aj pre bezprostrednosť hudby a jej dramatickú účinnosť. Najlepšie to dokázal v opere Carmen. Niektorí hudobní teoretici pokladajú toto dielo za východisko verizmu. Medzi najznámejšie časti opery patrí pieseň Carmen o láske – habanera. Prvé uvedenie Carmen v Paríži v roku 1875 prepadlo, lebo publikum sa nedokázalo vyrovnať s originalitou jej zvukových prostriedkov a s tragickým vyústením deja. Štvrť roka po neúspešnej premiére Bizet zomiera.
Až po ôsmich rokoch sa dielo ujalo v cudzine. O jej popularitách svedčia nespočetné filmové spracovania i celovečerný balet. Občas sa vďaka Carmen hrajú aj niektoré iné Bizetove opery: Lovci perál, Džamilé či Kráska z Perthu. Populárne sú i suity z hudby k hre Arlesanka. Dosiahnuť úspech v iných druhoch hudby sa Bizet ani nepokúšal.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]