Preskočiť na obsah

Gerald Durrell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gerald „Gerry“ Malcolm Durrell
Gerald Durrell
Gerald Durrell
Osobné informácie
Narodenie7. január 1925
 Džámášedpúr Britská India
Úmrtie30. január 1995 (70 rokov)
 Saint Helier Jersey Spojené Kráľovstvo
Národnosťanglická
Zamestnaniespisovateľ, zoológ, ochranca prírody
Manželka1. Jacqueline ('Jacquie') Sonia Wolfenden, 2. Lee McGeorge
Dielo
Významné oceneniaOrder of the British Empire“ – rytier
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGerald Durrell
(multimediálne súbory na commons)

Gerald Durrell, celým menom Gerald "Gerry" Malcolm Durrell, (* 7. január 1925 – † 30. január 1995 Saint Helier Jersey Spojené kráľovstvo) bol prírodovedec, ochranca prírody, zakladateľ zoologickej záhrady, konzervátor, humorista, spisovateľ a televízna osobnosť. Založil Durrell Wildlife Conservation Trust a Zoo v Jersey (dnes Durrell Wildlife Park) na Channel Island v Jersey v 1958, ale je možno lepšie známy tým, že písal knihy založené na vlastných zážitkoch zberateľa zvierat a entuziastu. Bol najmladším bratom románopisca Lawrence Durrella. V roku 2010 bol na jeho počesť pomenovaný novo objavený druh mäsožravej šelmy galídia Durrellova.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Gerald Durrell sa narodil 7. januára 1925 v Džámášedpúre v Indii ako štvrtý a najmladší v rodine anglických kolonistov. Jeho súrodencami boli Lawrence Durrell (spisovateľ), Leslie Durrell (maliar izieb) a sestra Margot Durrellová (talentovaná módna návrhárka a dizajnérka). Jeho otec Samuel zomrel ešte v útlej Lawrenceovej mladosti, a preto sa matka Louisa Florence odsťahovala naspäť z Indie do Anglicka. V roku 1933 sa rodina odsťahovala na ostrov Korfu.

Citát G. Durrella

Na tomto ostrove malý Gerald prežíval päť najkrajších rokov svojho detstva. Knihy, v ktorých zachytil spomienky na rodinu a jej život na Korfu, sa stali v sedemdesiatych rokoch 20. storočia populárne a vznikla na ich námet televízna komédia.

Gerald sa už od malička zaoberal intenzívne ríšou zvierat a jeho snom bolo vlastniť zoologickú záhradu. Po návrate do Londýna v roku 1939 dostal prvé zamestnanie v obchode so zvieratami. Tu získal prvé skúsenosti so zvieratami v zajatí. Na konci druhej svetovej vojny sa mu podarilo získať študentskú brigádu vo Whipsnadskej zoologickej záhrade. Rozhodol sa venovať výhradne ohrozeným druhom zvierat.

Keď mal dvadsaťjeden rokov, uskutočnil svoju prvú zberateľskú expedíciu do Britského Kamerunu. Cestu si financoval zo svojho dedičského podielu. Aj so spoločníkom odchytil viac ako sto cicavcov, vtákov a plazov, ktoré predali Londýnskej zoologickej záhrade. V roku 1949 podnikol ďalšiu expedíciu do Afriky, o rok do Britskej Guyany. Tieto tri cesty však vyčerpali jeho prostriedky, lebo Gerald venoval zvieratám zvýšenú starostlivosť, priestorné klietky, vyváženú potravu, čo v tej dobe nebolo obvyklé. Preto na radu svojho brata Lawrencea Durrella začal písať o svojich expedíciách knižky.

Tvorba a cesty[upraviť | upraviť zdroj]

Úspech jeho prvej knihy „The Overloaded Ark“ znamenal preň povzbudenie a čoskoro vydal ďalšie dva cestopisy „The Bafut Beagles“ (česky „Bafutští chrti“) a „Three Singles to Adventure“ (česky „Tři jízdenky do dobrodružství“). Tieto knihy dosiahli veľkú popularitu. V roku 1953 po svojom návrate z Južnej Ameriky, kde pochytal mnoho zvierat pre Londýnsku zoo aj so svojou manželkou Jacqueline, napísal o tom knihu Opilý prales. Predávala sa veľmi dobre v USA aj Veľkej Británii.

Les Augrès Manor, Jerseyjská zoo a škola pre ochranárov

V roku 1958 sa rozhodol zbierať zvieratá už pre svoju vlastnú zoologickú záhradu. V roku 1959 sa mu podarilo nájsť pre ňu miesto na ostrove Jersey. Kúpil tu schátraný zámok, ktorý dal neskôr rekonštruovať. Tu vznikla aj medzinárodná škola so zameraním na ochranu zvierat „Jersey Wildlife Preservation Trust“ a samotná zoo. Zoo sa stala témou knihy Zoo na zámku, ktorú dopísal v roku 1964.

Pokračoval v písaní, pretože všetky jeho financie pohlcovala zoologická záhrada. Cestoval po Európe a USA, aby vyhľadával sponzorov pre chov ohrozených druhov zvierat. V tejto fáze života bol veľmi vyťažený. Písal nové knihy, točil televízne a rozhlasové programy a riadil zoo.

Na prelome 60. a 70. rokov natočil pre britskú televíziu BBC film o zvieratách a vydal knihu „Two in the Bush“ (česky Dva v buši, 1966). Potom odcestoval do Austrálie, Malajzie a na Nový Zéland. Kniha „Catch me a colobus“ (1972) (česky Chytněte mi guerézu) popisuje expedíciu do Sierry Leone, kniha „Golden Bats And Pink Pigeons“ (česky Zlatí netopýři a růžoví holubi) (1979) pojednáva o ceste na Maurícius. Gerald napísal aj knihy pre deti: „The Mockery Bird“ (česky Ostrov v nebezpečí), „The Talking Parcel“ (česky Mluvící balík )a „The donkey rustlers“ (česky Oslí spiknutí).

Posledná etapa[upraviť | upraviť zdroj]

Gerald Durrell mal veľké úspechy s chovom ohrozenej zveri, založil zoologickú záhradu a nadáciu na ochranu živočíchov. Napísal veľa úspešných titulov pre mládež aj dospelých, jeho „The Overloaded Ark“ (česky Přetížená archa) a „Fillets of plaice“ (česky Filé z platýse) sa predávali po celej zemeguli. Programy o zvieratách pre BBC boli tiež veľmi populárne. Gerald Durrell zomrel v januári 1995 na zlyhanie ľadvín. Jeho opis vlastného snaženia znel takto: „Můj úspěch se podobá pokusu odhrabat Mount Everest pomocí čajové lžičky.“[1]

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Non-fiction[upraviť | upraviť zdroj]

 • The Overloaded Ark – 1953 – s nadhľadom zachycuje dobrodružstvo zberateľskej expedície do západoafrického Kamerunu.
 • The Bafut Beagles, 1954 – s láskavým humorom a optimizmom zachycuje africké zvieratá tak, ako ich videl pri svojich cestách po Afrike. V jeho vlastnej zoologickej záhrade v britskom Jersey získalo domov mnoho ohrozených živočíšnych druhov.
 • The new Noah, 1955 – autor v knihe opisuje spôsob odchytu vzácnych a exotických zvierat v Afrike a Južnej Amerike a hovorí aj o problémoch spojených s ich umiestnením do vhodných klietok, prepravou a kŕmením.
 • The drunken forest, 1956 – polročná autorova cesta po Južnej Amerike, kde chcel získať zbierku zvierat a vtákov pre svoju ZOO.
 • Encounters with Animals, 1958 – súborné knižné vydanie rozhlasových prednášok, ktoré vznikli na základe autorových poznatkov z expedícií do rôznych končín sveta.
 • A Zoo in My Luggage, 1960 – o polročnom putovaní, ktoré v roku 1957 autor a jeho žena podnikli do Viktóriinho zálivu v západnej Afrike dovnútra niekdajšieho Britského Kamerunu, aby nachytali zvieratá pre vlastnú zoo.
 • The Whispering Land, 1961 – autor, ktorý sa vydal za novými vzácnymi prírastkami pre svoju vlastnú zoologickú záhradu do vzdialených končín Argentíny a Patagónie, rozpráva poučne aj humorne o zážitkoch z náročnej expedície.
 • Menagerie Manor, 1964 – kniha nadväzuje na a ZOO in my Luggage.
 • Three Singles to Adventure, 1964 – autorove zážitky z výpravy do Britskej Guyany, ktorej cieľom bolo obstarať pre zoologické záhrady tu žijúce živočíchy.
 • Two in the Bush, 1966 – humorné putovanie Geralda Durrella a filmového štábu za prírodnými krásami a zaujímavosťami Nového Zélandu, Austrálie a Malajzie.
 • Birds, Beasts And Relatives, 1969 – voľné pokračovanie románu O mé rodině a jiné zvířeně.
 • Fillets of plaice, 1971 – opisuje bezchybné prázdniny svojej rodinky a iného zvieratstva na ostrove Korfu.
 • Catch me a colobus, 1972 – beletrizovaná populárno-náučná knižka o práci v ZOO.
 • Beasts in My Belfry, 1973 – desať príbehov o zvieratách, ako ich autor zažil vo svojej praxi vo Whipsnadeskej zoo na samom začiatku svojej kariéry.
 • The Picnic And Suchlike Pandemonium, 1979 – šesť poviedok, v ktorých opisuje s láskavým humorom udalosti, ktoré prežil on sám, jeho rodina a blízki priatelia.
 • The stationary ark, 1976 – autor s láskou a humorom opisuje problémy pri zakladaní a vedení zoologickej záhrady, ktorá má slúžiť zábave, má sa stať centrom výskumu a osvety aj významnou ochranárskou organizáciou pre ohrozené druhy zvierat.
 • Golden Bats And Pink Pigeons, 1977 – príbeh pre mládež
 • The Garden of the Gods, 1978 – ďalšie príbehy z ostrova Korfu. Nadväzujú na predošlé O mé rodině a jiné zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní.
 • How to shoot an amateur naturalist, 1984 – úsmevné príbehy z rok trvajúceho natáčania televízneho seriálu „Amatérský přírodovědec“.
 • The Ark's Anniversary, (česky Výročí archy)[2], 1990 – živé, vtipné rozprávanie o uskutočnení dávneho sna – mať ZOO. Jeho sen sa vyplnil v podobe vybudovania Jerseyskej ochranárskej nadácie, ktorá sa stala jednou z najvýznamnejších konzervátorských organizácií na svete.
 • Marrying Off Mother And Other Stories, 1991 – súbor humorných poviedok o ľuďoch a zvieratách, ktoré autor stretol na cestách.
 • The Aye-aye And I, 1992 – záchrana vzácneho primáta ksukola – druh lemura, nazývaného domorodcami aje-aje, lat. Daubentonia madagascariensis.

Fikcia[upraviť | upraviť zdroj]

 • My family and other animals, 1956 – humoristický román zo stredomorského ostrova Korfu.
 • The donkey rustlers, 1968 – Úsmevný príbeh odohrávajúci sa na pobreží Iónskeho mora. Hlavnými hrdinami sú dve anglické deti – David a Amanda. Pre čitateľov od 10 rokov.
 • Rosie Is My Relative, 1968 – Úsmevný román s veselými príhodami mladého nevýbojného úradníka, ktorý zdedí cvičenú slonicu Ruženku. Putuje s ňou po prímorských kúpeľoch, kde ju chce predať ako púťovú atrakciu, zakiaľ čo zviera ho zaplieta do malérov.
 • The Talking Parcel, 1974 – príbehy o vyčarovanej ríši Mytologia, v ktorej tri deti pomáhajú dobrým rozprávkovým tvorom bojovať proti baziliškom, ktorí by chceli ovládnuť celú ríšu a obyvateľov zotročiť.
 • The Mockery Bird, 1981 – známy britský zoológ a spisovateľ rozpráva v románe, ktorého dej sa odohráva na ostrovčeku medzi Indickým a Tichým oceánom príbeh, z ktorého plynie poučenie, aký veľký význam pre existenciu ľudstva má rešpektovanie ekologických zákonitostí.
 • Best dog stories, 1990 – úvod ku knihe, ktorú napísal Lesley O'Mara

Živočíchy pomenované podľa Geralda Durrella[upraviť | upraviť zdroj]

 • Salanoia durrelli: mäsožravec z Lac Alaotra, Madagaskar. (2010)
 • Centrolene durrellorum: žaba z čeľade Centrolenidae z východných Ánd v Ekvádore, objavená v 2002 a opísaná v 2005.
 • Clarkeia durrelli: fosília ramenonožca z rodu Atrypida, z horného Silúru, objavená v 1982
 • Nactus serpeninsula durrelli: gekón
 • Ceylonthelphusa durrelli: sladkovodný krab zo Srí Lanky
 • Benthophilus durrelli: ryba z čeľade býčkovité
 • Kotchevnik durrelli Yakovlev: druh mole z Ruska
 • Mahea durrelli Kment 2005: nový druh hmyzu rodu Acanthosomatidae z Madagaskaru

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Wikicitáty - Gerald Durrell
 2. Gerald Durrell: Výročí archy, BB art, rok 1996,český preklad Gerik Císař, predslov britskej princeznej Anny, 1. vydanie v češtine,175 strán, ISBN 80-86070-04-2

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Gerald Durrell na českej Wikipédii a Gerald Durrell na anglickej Wikipédii.