Gerd Binnig

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Gerd Binnig
nemecký fyzik
Gerd Binnig
Narodenie28. jún 1947 (76 rokov)
Frankfurt nad Mohanom, Nemecko
Známy vďakavynález vzorkovacieho tunelového mikroskopu
Alma materGoethe-Universität Frankfurt
Profesiafyzik
ManželkaLore Waglerová[1]
Deti2
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Gerd Binnig

Gerd Karl Binnig (* 20. jún 1947, Frankfurt nad Mohanom, Nemecko) je nemecký fyzik a držiteľ štvrtiny Nobelovej ceny za fyziku (1986) za vynález vzorkovacieho tunelového mikroskopu (STM), ktorého nástupcom je aj AFM. O cenu sa delí spolu s Heinrichom Rohrerom (1/4) a Ernstom Ruskom (1/2), ktorý vynašiel elektrónový mikroskop.

Binnig študoval na Goetheho univerzite vo Frankfurte fyziku (pre túto sa rozhodol už v 10 rokoch), ale nebol si istý správnosťou svojej voľby, špeciálne štúdium teoretickej fyziky ho neuspokojovalo. Tu obhájil svoju dizertáciu a získal v roku 1978 titul Ph.D.. V tom istom roku ho jeho žena Lore Waglerová presvedčila k prijatiu práce v laboratóriách IBM v Švajčiarsku, kde sa podieľal na vývoji STM spolu s Rohrerom. V rokoch 19851986 sa presunul do Kalifornie, stále ako zamestnanec IBM. Potom sa stal na dva roky hosťujúcim profesorom Stanfordskej univerzity.

K princípu STM[upraviť | upraviť zdroj]

Princíp STM je založený na vlnovom charaktere elektrónov, na ktorý prvýkrát upozornil Louis de Broglie (tiež nositeľ Nobelovej ceny). Malá sonda mikrometrových rozmerov s ultra ostrým hrotom sa pohybuje vo vákuu pozdĺž povrchu vzorky a emituje prúd elektrónov.[2] Aj tá najmenšia zmena vzdialenosti sondy od povrchu je zaznamenávaná. Potom je už len otázkou vhodného vzorkovania povrchu a následnej digitalizácie ako vytvoriť trojrozmerný obraz.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Gerd Binnig - Biographical [online]. nobelprize.org, [cit. 2020-07-20]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. VLADIMÍR, Gregor. Nobelova cena za fyziku 1986: G. Binnig a H. Rohrer. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie (Jednota českých matematiků a fyziků), 1987,  32,  6, s. 316--318. Dostupné online [cit. 2020-07-20].

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]