William Daniel Phillips

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
William Daniel Phillips
americký fyzik
americký fyzik
Narodenie5. november 1948 (75 rokov)
Wilkes-Barre, Pensylvánia, USA
NárodnosťSpojené štáty americké
Známy vďakaChladenie laserom
ManželkaJane Van Wynen
DetiCaitlin Phillips, Christine Phillips
Odkazy
Webstránkaedu.au
CommonsSpolupracuj na Commons William Daniel Phillips

William Daniel Phillips (* 5. november 1948, Wilkes-Barre, Pensylvánia, USA) je americký fyzik s talianskym a waleským pôvodom. V roku 1997 dostal Nobelovu cenu za fyziku za vývoj metód na ochladenie a zachytenie atómov laserovým svetlom. Spolu s ním dostali Nobelovu cenu aj Steven Chu a Claude Cohen-Tannoudji.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa Williamovi Cornelius Phillipsovi a Mary Catherine Savino. V roku 1959 sa jeho rodičia presťahovali do Camp Hill (blízko Harrisburgu, Pensylvánia), kde chodil na Camp Hill High School. V roku 1970 vyštudoval Juniata College summa cum laude (s najvyššou pochvalou) a potom získal doktorát z fyziky na Massachusettskom technologickom inštitúte. Neskôr sa zaoberal Boseho-Einsteinovým kondenzátom. Je profesorom na University of Maryland, College Park.

Je jedným z 35 laureátov Nobelovej ceny, ktorí podpísali list prezidentovi Barackovi Obamovi, v ktorom ho žiadajú, aby poskytol 15 miliárd dolárov ročne na výskum obnoviteľnej energie.[1]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Phillips si vzal Jane Van Wynenovú, krátko predtým ako odišiel na MIT (Massachusettský technologický inštitút). Ani jeden z nich nebol predtým veriaci. Avšak roku 1979 sa zosobášili v kostole, v Gaithersburgu, Maryland, pretože ocenili jeho rozmanitosť. On a jeho manželka majú dve dcéry; Caitlin Phillipsovú (* 1979), ktorá založila Rebound Designs a Christine Phillipsovú (* 1981), ktorá pracuje vo Vedeckej komunikácii.

Počas seminára na UMCP katedre chémie a biochémie Phillips vyhlásil, "rubídium je Boží dar Boseho-Einsteinových kondenzátov."

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Letter to President Obama [online]. [Cit. 2014-05-31]. Dostupné online. Archivované 2013-10-19 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]