Žores Ivanovič Alfiorov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositeľ Nobelovej ceny
Žores Ivanovič Alfiorov
sovietsky, ruský fyzik,držiteľ Nobelovej ceny za fyziku
sovietsky, ruský fyzik,držiteľ Nobelovej ceny za fyziku
Narodenie15. marec 1930 (88 rokov)
Vitebsk, Bielorusko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Žores Ivanovič Alfiorov

Žores Ivanovič Alfiorov (rus. Жорес Иванович Алфёров; * 15. marec 1930, Vitebsk) je ruský fyzik, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 2000, ktorý významne prispel pri vytvorení modernej heteroštruktúry vo fyzike a elektronike. Vynašiel heterotranzistor. Je ruským politikom a bol členom ruského parlamentu (Dumy) do roku 1995.

Narodenie a vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Alfiorov sa narodil v meste Vitebsk, Bielorusko, v bielorusko - židovskej rodine.[1] V roku 1952 ukončil Elektrotechnický inštitút v Leningrade. Od roku 1953 pracoval v Ioffovom fyzikálno - technickom ústave sovietskej akadémie vied. V roku 1987 sa stal jeho riaditeľom. Bol zvolený za člena sovietskej akadémie vied v roku 1972, a plnohonotným členom v roku 1979. Od roku 1995 bol členom štátnej dumy, za komunistickú stranu Ruskej federácie. V roku 2000 obdržal Nobelovu cenu za fyziku spolu s Herbertom Kroemerom, "za vývoj heteroštruktúry v polovodičoch, ktorá sa používa vo vysokorýchlostnej elektronike a optoelektronike.".

Alfjorov vynašiel heterotransistor, ktorý dokázal pracovať na oveľa vyšších frekvenciách než jeho predchodcovia, a zjavne zrevolučnil satelitnú komunikáciu a komunikáciu mobilných telefónov. Alferov a Kroemer nezávisle aplikovali túto technológiu do laserov na rezanie. Toto zrevolučnilo návrh polovodičov v mnohých oblastiach, vrátane LED-diod, čítačiek bar - kódu a CD - prehrávačov.

Hermann Grimmeiss z Kráľovskej švédskej Akadémie vied, ktorá udeľuje Nobelovu cenu, povedal: "Bez Alfiorova, by nebolo možné prenášať všetky informácie zo satelitov dole na Zem, alebo mať tak veľa telefónnych liniek medzi mestami."[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Алферов, Жорес. Lenta, 24 December 2007. Dostupné online [cit. 2008-06-26]. (Russian)
  2. Staff writers. Russian and Americans share hi-tech Nobel. BBC News, 10 October 2000. Dostupné online [cit. 2008-06-26].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Biografia, na webstránke Ioffovho fyzikálno-technického ústavu
  • Autobiografia, na webstránke nadácie Nobelovej ceny