Gia Carangiová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gia Carangiová
modelka
Rod. meno Gia Marie Carangi
Narodenie 29. január, 1960
Philadelphia, Pensylvánia,USA
Úmrtie 18. november 1986 (26 rokov)
Philadelphia, Pensylvánia,USA
Národnosť americká
Profesia modelka
Aktívne roky 1977-1983
Odkazy
Webstránka thegiacarangifoundation.org

Gia Marie Carangiová (* 29. január 1960, Philadelphia, Pensylvánia, Spojené štáty) bola americká modelka, ktorá bola považovaná za jednu z prvých skutočných supermodeliek. Zomrela 18.novembra 1986 na zdravotné komplikácie spôsobené AIDS.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Gia Marie Carangi sa narodila 29. januára 1960 ako prvorodené dieťa Josepha a Kathleen Carangiových. Bola írskeho a talianskeho pôvodu. Keď mala jedenásť rokov, jej rodičia sa rozviedli a matka sa vydala za iného muža. Gia bola v striedavej starostlivosti a zvládala to veľmi ťažko. Ako mladá mala problémy s alkoholom a drogami. Ako vyrastala, matka jej navrhla či by nechcela skúsiť dráhu modelky. Spoločne navštívili fotografa a fotografie poslali do New Yorku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku roku 1978 sa spoznala Wilhelmínou Cooperovou, bývalou modelkou s vlastnou modelingovou agentúrou, ktorá hľadala do svojej spoločnosti nové tváre. Gia sa následne presťahovala do New Yorku. Pre pocity úzkosti a samoty začala navštevovať miestne bary, kde sa dostala do kontaktu s kokaínom. Jej jedinou blízkou osobou bola Cooperová, ktorá však náhle zomrela v roku 1980 na rakovinu pľúc. Gii nepomohol ani vzťah s kozmetičkou Sandy Litnerovou.

Dostávala množstvo zákaziek od magazínov ako Cosmopolitan či Versace. Postupom času si ľudia, ktorí s ňou spolupracovali, všimli, že je silno drogovo závislá. Heroín si často aplikovala behom fotografovania, zle artikulovala a mala problémy so spánkom. Kvôli mnohopočetným vpichom na jej rukách bolo veľa krát nutné fotografie retušovať. Neskôr ukončila zmluvu s agentúrou Wilhelmíny Cooperovej a podpísala novú s Eileen Fordovou. Kvôli nezodpovednosti a nespoľahlivosti však bola zmluva vypovedaná a Gia prešla do agentúry Elite.

Na konci roku 1981 sa Gia presťahovala domov k mame, kde sa prihlásila na odvykaciu kúru. Zakrátko však vďaka novej priateľke začala drogy užívať znovu, vykradla matkin dom a niekoľkokrát bola zadržaná políciou. Neskôr skúsila ešte raz liečenie, ale aj to prerušila. Na jednom z jej posledných fotení musela mať ruky pre početné vpichy a modriny schované za chrbtom. Po čase s ňou ukončila zmluvu pre jej silnú drogovú závislosť aj agentúra Elite a ostatné agentúry s ňou odmietali spoluprácu.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Ešte v roku 1983 opustila New York a presťahovala sa do Atlantic City, kde žila s miestnymi narkomanmi. Svoje posledné peniaze prepísala na bývalú priateľku. Žila na podpore a neskôr sa prihlásila na šestnásť mesačný liečebný program vo Filadelfií, pevne rozhodnutá že sa chce liečiť. Začala si privyrábať v malom obchodíku s oblečením a hľadala spôsoby, ako sa vrátiť späť k modelingu. To však už nebolo možné. Trpela halucináciami, silnými depresiami, mala kožné problémy, anémiu a pri chôdzi musela používať paličku. Jej imunita bola veľmi slabá a často trpela rôznymi ochoreniami. V roku 1986 jej bolo diagnostikované ochorenie AIDS, ktoré bolo vtedy veľmi zriedkavé. Nakazila sa zrejme použitou injekčnou ihlou. Snažila sa vyhľadať pomoc od lekárov či psychoterapeutov ale neúspešne. Neskôr začala trpieť dehydratáciou a vaginálnym krvácaním, bola prevezená do nemocnice a umiestnená do izolácie. Bola napojená na respirátor a jej matka, ktorá ju pravidelne navštevovala, s ňou mohla komunikovať iba cez písané odkazy. Pred smrťou chcela ešte natočiť video o tom, aké je nebezpečné užívanie drog, no už to nestihla. Mala 26 rokov a zomrela takmer v zabudnutí.

Filmové spracovanie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1998 režisér Michael Crisfoter natočilo nej životopisný film, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Angelina Jolie. Za svoj herecký výkon získala cenu Zlatý glóbus.