Giorgio Vasari

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Giorgio Vasari
Giorgio Vasari
autoportrét

Narodenie 30. júl 1511
Arezzo, Toskánsko
Úmrtie 27. jún 1574 (62 rokov)
Florencia, Taliansko

Giorgio Vasari (* 30. júl 1511, Arezzo – † 27. jún 1574, Florencia) bol taliansky maliar, spisovateľ, historik a architekt. V súčasnosti je známy pre svoje biografie talianskych umelcov a považuje sa za ideologického zakladateľa literatúry dejín umenia. Považuje sa aj za prvého kunsthistorika.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v toskánskom meste Arezzo. Už v mladosti sa, na základe odporúčania bratranca Lucu Signorelliho, staral o jeho vzdelanie majster Guglielmo da Marsiglia, ktorý maľoval vitráže. V šestnástich rokoch odišiel do Florencie a pridal sa k majstrovi Sartovi a jeho žiakom, ktorými boli Rosso Fiorentino a Pontormo. To povzbudilo jeho humanistické vzdelanie. Spriatelil sa s Michelangelom, čo neskôr ovplyvnilo jeho štýl maľby.

V roku 1529 (počas obliehania Florencie) odišiel do Ríma a študoval práce Raffaela a ostatných umelcov vtedajšej vrcholnej renesancie. Jeho manieristické maľby boli viac uznávané počas jeho života ako po jeho smrti. Neustále získaval zákazky od Mediciovcov z Florencie a Ríma a pracoval v Neapole, Arezze a ostatných mestách. Viaceré jeho maľby boli zachované. Najdôležitejšími sa stali jeho nástenné maľby z roku 1555 v budove Palazzo Vecchio vo Florencii a nedokončené fresky (dokončil ich Federico Zuccari a Giovanni Balducci) v katedrále Santa Maria del Fiore.

Ako architekt bol možno viac úspešnejší ako maliar. Jeho lodžia v paláci Palazzo degli Uffizi utvára jedinečný verejný koridor a námestie, ktoré je v súlade s blízkou riekou Arno. Vo Florencii vytvoril aj dlhú pasáž nazývanú koridor Vasari (tal. Corridoio Vasariano), ktorý spája palác Uffizi s palácom Pitti na druhej strane rieky. Zastrešená časť pasáže prechádza aj cez známy most Ponte Vecchio.

Rekonštruoval aj stredoveké kostoly, dnes baziliky Santa Maria Novella a Santa Croce. Odstránil z nich pôvodné lektórium a chór a prispôsobil ich svojej dobe. V Ríme pracoval na Ville Giulia pápeža Júliusa III. Jeho spolupracovníkmi boli Giacomo Barozzi da Vignola a Bartolomeo Ammanati.

V roku 1563 pomohol založil akadémiu umenia Accademia e Compagnia delle Arti del Disegno.

Le Vite[upraviť | upraviť zdroj]

Ako prvý taliansky kunsthistorik vytvoril dielo Le Vite delle più eccellenti pittori, scultori, ed architettori (Životy najvýznamnejších maliarov, sochárov a architektov). Dielo bolo vydané v roku 1550, druhé vydanie z roku 1568 obsahovalo aj podobizne niektorých umelcov. Opísal nielen životy známych umelcov ale aj ich dobové umelecké techniky, anekdoty a klebety.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Giorgio Vasari na anglickej Wikipédii.
  • Ottova encyklopedie obecných vědomostí s. 441

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]