Gudea červenochvostá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
gudea červenochvostá
Xenotoca eiseni.JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Xenotoca eiseni
Rutter, 1896
Synonymá
Characodon eiseni, Gudea červenochvostá, Gudea Eisenova, živorodka červenochvostá, živorodka mexická, gudea mexická a živorodka Eisenova
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Gudea červenochvostá, xenotoka červenochvostá (Xenotoca eiseni) známa aj ako gudea Eisenova, živorodka červenochvostá, živorodka mexická, gudea mexická a živorodka Eisenova, je drobná sladkovodná rybka pôvodom zo stredného Mexika z čeľade gudeovité. Je chovaná tiež ako akváriová ryba.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Je pôvodom zo Strednej Ameriky (Mexika).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je jedna z mála viviparných, teda pravých živorodých akváriových rýb. Oproti mnohým iným živorodým rybkám tento druh rodí svoje mláďatá chvostom napred. Naproti tomu ovoviviparné, teda nepravé živorodky, rodia svoje mláďatá v ikrovom obale, ktorý pri opustení tela matky praskne. Telo rybky veľmi pripomína kapra. Samica je olivovej farby, samec máva chvost sfarbený do červena.

V akváriách boli prešľachtené s viacerými zafarbeniami, vždy ale ide prevažne o červenú a žltú farbu. Obe pohlavia mávajú na žiabrach modro zafarbenú škvrnu.

Dorastá dĺžky 7 až 8 cm, zriedkavo okolo 10 cm. Je všežravá, s obľubou požiera komárie larvy.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

V prírode sa vyskytuje iba v Mexiku, je teda endemitom. Konkrétne žije v Rio Grande a jej prítokoch u mesta Tepic v štáte Nayarit.

Medzi akvaristami je pomerne rozšírená.

Chov[upraviť | upraviť zdroj]

Voda by mala mať neutrálne pH, ale pri výkyvoch o 1 stupeň hore aj dole neboli za 20 rokov chovu zaznamenané žiadne negatívne účinky. To isté platí aj o tvrdosti vody. S úspechom možno použiť vodu 5 – 25 °C. Xenotoka červenochvostá je vyslovene všežravec. Nepohrdne larvami komárov, suchými vločkami ani iným úplne bežným kŕmením. Odporúča sa do kŕmenia pridávať zelenú zložku – šalát a špenát. Chov je jednoduchý pri dodržaní niekoľkých zásad – kvalitné kŕmenie, teplota okolo 20 – 26 °C a dostatok vody. Nádrže by mali mať okolo 200 litrov vody a viac. Je dobré chovať samca so samičkami v pomere 1:2.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

V tele matky dôjde k oplodneniu vajíčka a samica počas 55 – 60 dní (podľa teploty vody) porodí životaschopné jedince. V akváriách je však potrebné vytvoriť úkryty, pretože samice sú kanibali. S úspechom možno použiť tzv. pôrodnícku nádrž – teda v akváriu plávajúcu nádobku so sieťou tak, aby okami siete prepadla mláďatá pri pôrode a samica na ne nemohla.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • ROMIG, Thomas. Příroda do kapsy: Akvarijní ryby. Praha : NS Svoboda, 2002. ISBN 80-205-1033-8.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]