H&M

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
H & M Hennes & Mauritz AB
H&M
Odvetvieoblečenie, kozmetika
Založená1947
SídloŠtokholm, Švédsko
PôvodVästerås, Švédsko
VedenieStefan Persson (predseda)
Priemyselmódny
Zamestnancov148 000 (december 2015)
Webhm.com

Hennes & Mauritz AB (prevádzkované pod skratkou H&M) je švédska odevná spoločnosť, známa najmä pre jej lacné a módne produkty. Spoločnosť bola založená vo Västerås, Švédsko, v roku 1947 Erlingom Perssonom, avšak vtedy predávali iba ženské oblečenie a spoločnosť sa volala Hennes - švédsky výraz pre jej. V roku 1968 získal Persson priestory na prevádzkovanie a zásoby štokholmského obchodu s loveckým vybavením Mauritz Widforss. Táto zásoba zahŕňala mužské oblečenie, čo vyzvalo Perssona, aby obchod rozšíril aj o mužské oblečenie. Následne premenoval obchod na Hennes & Mauritz, neskôr skracované na H&M. H&M má viac než 1300 obchodov v 29 krajinách a viac ako 60 000 zamestnancov. Stefan Persson, Erlingov syn, sa stal v roku 1999 výkonným riaditeľom a v roku 1998 predsedom.

V novembri 2005 sieť H&M uviedla na trh kolekciu od Stelly McCartey a v novembri 2006 kolekciu od avantgardných holandských dizajnérov Viktor & Rolf. H&M zahájila spoluprácu s Madonnou v marci 2007 a tiež v roku 2007 s Kylie Minogue v Šanghaji v Číne. V roku 2013 podpísala H&M zmluvu aj s americkým rapovým zoskupením ASAP Mob.

Na jar 2007 bol otvorený prvý obchod H&M na Slovensku, a to v Avion Shopping Park v Bratislave. Ďalšie pobočky sa nachádzajú v bratislavských obchodných centrách Aupark, Eurovea, Bory Mall a na Obchodnej ulici. Ďalej sú predajne v košickej Optime, Tescu a Auparku. Ostatné predajne sa nachádzajú v Nitre, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Prievidzi, v Europa Shopping Center v Banskej Bystrici, v OC Galéria v Lučenci, v OC Diturria v Leviciach, v Madarase v Spišskej Novej Vsi, v City Arene a City Parku v Trnave, v OC Dubeň a Aupark v Žiline, v OC Galeria (PRIOR) Martin, v Eperia Shopping Mall a OC Novum v Prešove a Dunajskej Strede v Tesco.[1]

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť bola novinármi obvinená z greenwashingu ohľadom zbieraného oblečenia. H&M sľubuje, že o vyzbierané oblečenie sa postará ekologicky. Zistilo sa, že desať kusov nového a čistého oblečenia najprv cestovalo zo Švédska do troch triediacich centier v Nemecku. Potom boli odoslané rôzne po celom svete. Tri odevy odišli do Beninu, Nigérie a Indie. Dva kusy odišli do Rumunska. Dva boli zničené a pomleté na vlákna. Celkom tak desať kusov oblečenia prešlo trasu jedenapolkrát okolo Zeme. V Ghane oblečenie vytvára bezprecedentnú ekologickú katastrofu H&M je jeden z piatich najväčších dovozcov odpadu. Tri triediace centrá v Nemecku za prvý polrok 2023, podľa colných údajov odoslali do Ghany, minimálne milión kusov oblečenia.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nájsť predajňu [online]. hm.com, [cit. 2019-04-21]. Dostupné online.
  2. Aftonbladet’s investigation into H&M’s recycling in 9 points [online]. aftonbladet.se, 2023-06-13, [cit. 2023-12-29]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému H&M

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]