HIM (skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
HIM

Základné informácie
Pôvod Fínsko Fínsko
Žáner(-re) alternative metal
hard rock
dark rock
neo glam
love Metal
Pôsobenie 1991 – 2017
Vydavateľstvá Sire Records
Warner Bros. Records
Warner Music Group
Helsinki Music Company
Webstránka www.heartagram.com
Členovia skupiny
Ville Valo
Mikko "Linde" Lindström
Mikko "Migé" Paananen
Janne "Burton" Puurtinen
Jukka "Kosmo" Kröger
Bývalí členovia
Juippi, Tarvonen, Oki, Antto Melasniemi, Sergei Ovalov, Juhana "Pätkä" Rantala, Jussi-Mikko "Juska" Salminen, Mika "Gas Lipstick" Karppinen

HIM, pôvodne His Infernal Majesty ("Jeho pekelné veličenstvo") bola fínska rocková hudobná skupina, ktorá vznikla v Helsinkách v roku 1991 a zanikla v roku 2017. Skupinu tvorili Ville Valo – spevák, textár, Lily Lazer (gitara), Migé Amour (basgitara), Gas Lipstick (bicie) a Emerson Burton (klávesy). Počas doby existencie kapela HIM koncertovala na Slovensku 3-krát. V roku 2002 v Rimavskej Sobote na Rock Pop Corgoň festivale, tesne pred vydaním albumu Dark Light dňa 10. septembra 2005 v NTC Sibamac aréne v Bratislave a posledný koncert na Slovensku dňa 2. augusta 2015 v MMC (Majestic Music Club) klube v Bratislave, kde sa kapela slovenskému publiku predstavila prvý raz s novým bubeníkom Jukkom "Kosmom" Krögerom. Posledný koncert kapely HIM sa uskutočnil v klube Tavastia v Helsinkách vo Fínsku dňa 31. decembra 2017, resp. na nový rok 2018.

Žáner[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobný štýl HIM je fanúšikmi a Ville Valo-m označovaný ako Love Metal. Ville uviedol, že skupina začínala ako pocta skupine Black Sabbath. Na DVD Love Metal Archives Vol. I Ville povedal, že už bol znechutený z toho že sa ho (aj celej skupiny) novinári pýtali aký žáner HIM hrajú. Kvôli tomu vytvorili žáner nazvaný Love Metal (čo je aj názov ich albumu z roku 2003). Kritici ich, či správne alebo nie, často zaraďujú medzi žánre: alternatívny rock, gothic metal alebo gothic rock. Ale ich hudobný štýl sa mení medzi jednotlivými albumami a pesničkami.

O vzniku skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pred niekoľkými rokmi Ville pracoval u otca v sexshope. Hudba, ktorá ho obklopovala mu liezla na nervy, čo ho donútilo premýšľať. Uvažoval, až prišiel s myšlienkou založenia vlastnej skupiny. Jeho snom bolo vytvoriť hudbu, ktorá je tvrdá ale nehryzie. Spojiť lásku so zlom...niečo s čím nikto doteraz neprišiel. Tak zvolal par kamarátov a ako čas plynul, vytvorili vlastnú hudobnú skupinu. Skupinu, ktorá niesla názov His Infernal Majesty (Jeho pekelné veličenstvo). Štýl ich hudby mnohí kritici nazývajú pop-gothic-rock. Ville ho vsak označil „Love Metal“.

S názvom love metal prišiel Ville. Vo svojej hudbe spája lásku so smrťou. Hudbu vníma ako liek na zlé dni. Ako sám povedal: „Keď som šťastný idem von do prírody, a keď som smutný, počúvam hudbu. O tom je naša hudba. S flegmatickou povahou.“ Love metal a samotný HIM sprevádza symbol – heartagram. Je to spojenie srdca a päťramennej hviezdy (pentagramu). Aj takto dáva najavo spojenie dvoch odlišných svetov (dobra a zla). Heartagram vytvoril Ville v deň svojich 20. narodenín. Bam Margera, profi-skater a fanúšik a kamarát kapely, rozšíril Heartagram aj medzi skatermi.

Začiatky tvorby[upraviť | upraviť zdroj]

Ich prvý dlhohrajúci album uzrel svetlo sveta roku 1997 a niesol názov Greatest Lovesongs Vol. 666. Prerazil v celej Európe a držal sa v hitparádach dlhú dobu. Tak prišiel na rad album v roku 2000 – Razorblade Romance. Tento album priniesol pre skupinu prve náznaky neskoršieho komerčného úspechu aj za hranicami Fínska, ktorý v plnej miere priniesol hit „Join Me“. HIM boli čoraz slávnejší. Neprešiel rok a na svete bol ďalší album: Deep Shadows and Brilliant Highlights (2001). Najviac love metalu mal v sebe album z roku 2003, ktorý dokonca názov Love Metal aj nesie. O rok nato nasledovala výberovka najväčších hitov z rokov 1997 – 2004 s názvom And Love Said No: The Greatest Hits 1997–2004. S piesňou „Wings of a Butterfly“ prišiel ďalší album – Dark Light (2005). Dostal znova cítenie štýlu love metal a predstavil skupinu širokému publiku v USA a Veľkej Británii. V roku 2007 vyšiel nový album Venus Doom. Má 9 skladieb. Pilotnou skladbou je pieseň „The Kiss of Dawn“. V januári 2010 vyšiel ôsmy album Screamworks: Love in theory and practice s pilotným singlom "Heartkiller". V roku 2013 vyšiel ich posledný album Tears on Tape.

Zámena mien[upraviť | upraviť zdroj]

HIM, známych aj ako 'His Infernal Majesty', si nemožno mýliť s Infernäl Mäjesty, kanadskou thrash metalovou skupinou, ktorá vznikla v Toronte v r. 1986 alebo HiM, americkou post-rockovou skupinou.

Prvý názov skupiny bol His Infernal Majesty. Skupina si menila meno na HIM postupne od singla "Wicked Game", hoci singel "Your Sweet Six Six Six" má nálepku 'His Infernal Majesty'.

Druhý album Razorblade Romance vydala skupina v USA pod menom HER (jej, ju) pretože ochrannú známku mena HIM vlastnila post-rocková kapela HiM z Chicaga. Počas európskeho turné HIM v tomto čase, hlavne v Nemecku, používali meno HIM and HER (JEHO a JEJ). HIM nakoniec kúpili práva na meno HIM v USA a odvtedy ho používajú celosvetovo.

V oficiálnej biografii, Synnin Viemää, sa Ville Valo priznal že si počas niektorých interview pôvod mena HIM vymýšľal a vtipkoval o ňom, čo viedlo k rozporným vysvetleniam pôvodu názvu kapely a k zmätku ktorý dnes okolo neho je. Počas jedného interview Ville povedal:

"V skoro každom interview sa niekto pýta čo znamená názov HIM. Už si ani nepamätám ako znelo naše posledné klamstvo o tom. Keď bola populárna skupina Hanson, tvrdili sme že to znamená Hanson Is Murder (Hanson Je Vražda). Náš názov nemá konkrétny príbeh. His Infernal Majesty bola úplne iná kapela. Myslím že názov HIM je odvodený od nejakého deathmetalového vtipu. A bol to náš protest proti rastafariánskemu náboženstvu Haile Selassie-ho, volali ho His Imperial Majesty (Jeho Ríšske Veličenstvo). Ale v súčasnosti ho možno kvôli Linde-ho dredom budeme aj podporovať."[chýba zdroj]

Heartagram[upraviť | upraviť zdroj]

Symbolom HIM je heartagram, ktorého ochrannú známku aj Ville vlastní, je kombináciou symbolu srdca a obráteného pentagramu (láska & nenávisť), vytvoril ho Ville Valo v deň svojich 20tych narodenín. Ville povedal, že "heartagram reprezentuje HIM ako skupinu, ako celok, a reprezentuje love metal vo všeobecnosti."
Ville povolil svojmu blízkemu priateľovi Bam-ovi Margera – hviezda TV serii Jackass, režisér a profesionálny skateboarder – zdielať licenciu na heartagram a Bam heartagram použil na propagačné účely, vrátane použitia symbolu na oblečení a topánkach ADIO a Element skateboards. Kvôli zdielanej licencii je symbol často nesprávne prisudzovaný výhradne Bam-ovi. Podľa Ville Vala sa skupina stala známejšou pre logo ako pre hudbu.


V jednom interview Ville poznamenal, že heartagram je "moderný Yin Yang", pričom srdcová časť je Yin a Yang je obrátený pentagram.
Heartagram sa objavuje na konci videoklipu Dare od skupiny Gorillaz.
Heartagram bol tiež parodovaný – ako "horseagram", kombinácia pentagramu a podkovy (a horse shoe) v epizóde "Ode to Sue" nízkorozpočtovej komediálnej série Mega64.
Počas natáčania filmu Jackass Number Two si Steve-O dal vytetovať paródiu heartagramu tzv. "Dickagram" (dick = pohlavný úd).

Synnin Viemää (Gone with the sin)[upraviť | upraviť zdroj]

Synnin Viemää (Gone with the sin) je to názov prvej knihy o HIM. Autorom 270 tich strán je Juho K. Juntunen, dlhodobý priateľ skupiny. Tato kniha vyšla iba vo Fínsku v roku 2002. Na internete zásluhou fanúšikov už putujú aj preklady niektorých strán. Kniha hovorí o začiatkoch HIMu a putovaní až do roku 2002.

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Juippi – bicie, perkusie (1991 – 1992)
  • Tarvonen – bicie, perkusie (1991 – 1992)
  • Oki – gitara (1992 – 1996)
  • Antto Melasniemi – klávesy (1995 – 1999)
  • Sergei Ovalov – klávesy (1999 touring only)
  • Juhana Tuomas "Pätkä" Rantala – bicie, perkusie (1995 – 1999)
  • Jussi-Mikko "Juska" Salminen – klávesy (1998 – 2000)
  • Mika "Gas Lipstick" Karppinen - bicie,perkusie (1999-2015)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy
Kompilácie
Albumy naživo (koncertné)

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

V lete 2007 HIM zdieľali pódium so skupinami Linkin Park, Placebo, My Chemical Romance, Taking Back Sunday, Julien-K, Mindless Self Indulgence, Saosin, The Bled, Styles of Beyond a Madina Lake na festivale Projekt Revolution (2007). Turné HIM v roku 2007 začalo v októbri v USA a pokračovalo v Decembri 2007 v UK. Nedávno ukončili turné "Down Under".

V Júni 2008 vystupovali na festivaloch Rock am Ring, Rock im Park (Nemecko), Hultsfred Festival (Švédsko) a Download Festival (UK). Absolvovali aj Projekt Revolution (2008) v júni 08 s Linkin Park. V júli 08 na festivaloch Ruisrock (Fínsko) a Gurten Festival (Švajčiarsko).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku HIM (Finnish band) na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).