Hans Cloos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans Cloos
nemecký geológ
Narodenie8. november 1885
Magdeburg, Nemecko
Úmrtie26. september 1951 (65 rokov)
Bonn, Nemecko

Hans Cloos (* 8. november 1885, Magdeburg, Nemecko – † 26. september 1951, Bonn) bol nemecký geológ a vysokoškolský pedagóg. Jeho výskum deformácie granitoidných hornín bol významným príspevkom do štúdia štruktúrnej geológie.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v Magdeburgu. V roku 1910 získal doktorát v Freiburgu. Následne pracoval až do začiatku prvej svetovej vojny v Indonézii, Namíbii. Počas vojny sa zúčastnil na riešení geologických problémov pri budovaní opevnení na západnom fronte.

Po vojne, sa začal venovať štúdiu plutónov a ich vnútornej stavbe. V roku 1919 sa stal profesorom geológie na univerzite vo Vroclave (vtedy Breslau). Tu vyučoval geológiu aj svojho mladšieho brata Ernsta (narodený v 1898), ktorý sa neskôr stal tiež významným geológom.

V roku 1926 Cloos odišiel z Vroclava a vyučoval na univerzite v Bonne. Podnikol viacero geologických výprav do Škandinávie, Anglicka a Severnej Ameriky.

Hans Cloos sa ako jeden z prvých venoval štúdiu deformácie hornín a tektonike granitoidov. Na základe presných modelov študoval procesy vzniku zlomov, venoval sa tiež výskumu vývoja štruktúry kontinentov. Bol tiež známy svojimi umeleckými schopnosťami, najmä hudobným a kresliarskym talentom.

Zomrel v Bonne 26. septembra 1951.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hans Cloos na anglickej Wikipédii.