Harvelka (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harvelka
potok
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Čadca
Prameň
 - poloha Flajšová, Vojenné
 - výška 950 m
Ústie Nová Bystrica (vodárenská nádrž)
 - poloha Harvelka
 - výška 599 m
Dĺžka 5,5 km
Rád toku V.
Hydrologické poradie 4-21-06-076
Číslo recipienta 4-21-06-5271
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Harvelka je potok na Kysuciach, vo východnej časti okresu Čadca. Je to pravostranný prítok Bystrice, meria 5,5 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká Kysuckou vrchovinou, podcelkom Vojenné, pramení na rozhraní Oravy a Kysúc, pod kótou 995,2 m v nadmorskej výške okolo 950 m n. m., západne od osady Flajšová.[1]

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie na krátkom úseku na severoseverozápad, neďaleko osady Jasenovská sa stáča a ďalej pokračuje na západojuhozápad. Sprava vynikajú dva prítoky spod Krčmárovej (917,0 m n. m.), zľava z Karnádkovej doliny. Na území obce Nová Bystrica, v neobývanej oblasti, ústi v nadmorskej výške okolo 599 m n. m. do vodárenskej nádrže Nová Bystrica.

Pred vybudovaním nádrže bol potok dlhší približne o 3 km, ústil priamo do Bystrice neďaleko osady Jančulovci a z pravej strany priberal dlhší prítok z juhozápadného úpätia Mrvovej Kykule (1 040,2 m n. m.), ktorý už v súčasnosti ústi do nádrže. Údolím potoka vedie asfaltová cesta, dnes so zákazom vjazdu, v minulosti spájala obce Nová Bystrica a Oravská Lesná a zároveň bola jedinou priamou spojnicou Kysúc a Oravy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2020-01-19]. Dostupné online.