Hokejová liga majstrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hokejová liga majstrov
Krajina SWE Švédsko , FIN Fínsko , CZE Česko , SUI Švajčiarsko , GER Nemecko , AUT Rakúsko , SVK Slovensko , NOR Nórsko , DEN Dánsko , GBR Veľká Británia , FRA Francúzsko , POL Poľsko , Belarus Bielorusko
Dátum vzniku 2013
Počet klubov sezóna 2016/17 = 48 klubov (SWE - 8 , FIN - 8 , CZE - 7 , SUI - 6 , GER - 6 , AUT - 3 , NOR - 2 , SVK - 2 , FRA - 2 , GBR - 1 , DEN - 1 , POL - 1 , Belarus - 1
Posledný víťaz SWE Frölunda HC
Oficiálna webstránka http://www.championshockeyleague.net/

Hokejová liga majstrov je prestížna európska medzinárodná hokejová súťaž , ktorej prvý ročník sa konal v sezóne 2014/2015. Vznikla vďaka iniciatíve IIHF , ktorej prvý pokus v sezóne 2008/2009 nevyšiel . Súťaž nasledujúci rok zanikla kvôli finančným problémom a nezhodami ohľadom systému súťaže . Každý rok sa jej zúčastňuje 26 zakladajúcich tímov z 6tich zakladajúcich líg a ďalšie najlepšie tímy z ostatných európskych líg.

Pohár pre víťaza nesie názov European Trophy , ktorý má pripomínať turnaj , vdaka ktorému táto súťaž vznikla.

Predchodcovia[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou celoeurópskou klubovou súťažou bol Európsky hokejový pohár organizovaní od roku 1965 až do roku 1997. Ten bol nahradený Európskou hokejovou ligou , tá ale vydržala len 4 sezóny , a tak od roku 2000 Európe chýbala medzinárodná klubová súťaž na najvyššej úrovni. ďalším pokusom o vzkriesenie bol turnaj Super Six , ale aj ten vydržal len 4 sezóny. Tento turnaj pre ďalšiu sezónu 2008/09 , nahradila Hokejová liga majstrov IIHF , ale vydržala iba jednu sezónu, kvôli finančným problémom.

Medzi rokmi 2010 až 2013 prebiehal turnaj European Trophy v ktorom hrali kluby zo siedmych európskych krajín. Ale narozdiel od predchádzajúcich súťaži mal tento turnaj formu prípravného turnaja.

Tímy[upraviť | upraviť zdroj]

Sezóny[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenské tímy v HLM[upraviť | upraviť zdroj]

Sezóna 2014/2015[upraviť | upraviť zdroj]

Prvého ročníka tejto súťaže sa mohol zúčastniť iba slovenský majster a tým bol klub HC Košice. Žreb im prisúdil do skupiny silných súperov - fínskeho majstra FIN Kärpät Oulu , český tím CZE Bílí Tygři Liberec a nemeckého vicemajstra GER Kölner Haie. Postúpiť do play-off mohol iba jeden tím. Favoritom bol fínsky majster Kärpät Oulu , ktorému to však ostatné kluby rozhodne nechceli uľahčiť . Každý zápas bol veľmi vyrovnaný a často sa papierové predpoklady nenaplnili , diváci si však prišli na svoje , hokej sa hral na najvyššej úrovni . Košice odohrali proti svojim súperom po 2 zápasy doma a vonku. Každý ich zápas bol vyrovnaný keď vždy vyhrali alebo prehrali iba o jediný gól. V zápasoch kde boli favoritmi sa im nie vždy darilo naplniť predpoklady ale naopak v zápasoch , kde sa nepredpokladal dobrý výsledok často prekvapili .Napokon to stačilo na tretie miesto a Košiciam sa postúpiť nepodarilo , ale pri svojom premiérovom účinkovaní rozhodne zanechali dobré výsledky.
Skupina A

Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina KAR LIB KOS KOL
1. Fínsko Kärpät Oulu 6 13 3 2 0 1 17:12 +5 Postupujúci - 3:2 3:2pp 3:2sn
2. Česko Bílí Tygři Liberec 6 9 3 0 0 3 16:15 +1 3:4 - 3:2 2:1
3. Slovensko HC Košice 6 7 2 0 1 3 14:16 -2 1:2 4:3 - 4:3
4. Nemecko Kölner Haie 6 7 2 0 1 3 12:16 -4 3:2 1:4 2:1 -

Sezóna 2015/2016[upraviť | upraviť zdroj]

V druhom ročníku súťaže sa zvýšil počet účastníkov a zmenil sa systém skupín , tentoraz z trojčlennej skupiny postúpili 2 tímy do šestnásť-finále . To spôsobilo , že sa zvýšil aj počet slovenských zástupcov na 2 tímy . Zo Slovenska sa mohol zúčastniť majster a víťaz základnej časti . Majstrom sa stali opäť HC Košice , ktoré však boli aj víťazom základnej časti , postupoval teda druhý tím základnej časti a to bol tím HK Nitra.

  • HC Košice

Pre Košice to bol už druhý ročník ligy majstrov a tentoraz bol ich cieľom postup zo skupiny . Šancu mali veľkú , veď z 3ch tímov postupovali až 2 a Košice boli adeptmi na postup. Žreb im pridelil hrateľných súperov - nemecký tím GER EHC Red Bull München a rakúsky klub AUT KAC Klagenfurt. Predpoklady sa napokon naplnili Košice zaznamenali 2 víťazstvá nad rakúskym Klagenfurtom a 2 porážky s nemeckým Mníchovom , postúpili tak z druhého miesta do šestnásť-finále, Klagenfurt vypadol . Žreb bol ku Košiciam nemilosrdný a pridelil im veľkého favorita na titul , švédskeho vicemajstra SWE Skellefteå AIK , ktorý sa v skupine zhodou okolností stretol s druhým slovenským účastníkom HK Nitra , ktorá s ním prekvapilo dokázala odohrať vyrovnanú partiu. Skellefteå bola favorit v oboch zápasoch , o to väčšie a príjemnejšie bolo prekvapenie , keď ju Košice doma porazili po senzačnom obrate z tretej tretiny z 1:3 na 4:3 . Košičania vedeli , že to budú mať vonku veľmi ťažké a ťažko budú môcť pomýšľať na víťazstvo , čo sa napokon v ďalšom kvalitnom zápase aj napriek bojovnosti Košičanov potvrdilo , Skellefteå doma vyhrala 3:0 a prekvapujúco ťažko postúpila až vďaka skóre 6:4 .Pre Košice bolo druhé účinkovanie v lige majstrov úspešné a zaznamenali pekné výsledky .
Skupina H

Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina RBM KOS KAC
1. Nemecko EHC Red Bull München 4 12 4 0 0 0 15 : 4 +11 Postupujúci - 1:0 6:1
2. Slovensko HC Košice 4 5 1 1 0 2 7:8 -1 Postupujúci 2:4 - 2:1sn
3. Rakúsko KAC Klagenfurt 4 1 0 0 1 3 5:15 -10 1:4 2:3 -
  • Šestnásť-finále:


Slovensko HC Košice 4:3 Švédsko Skellefteå AIK
Švédsko Skellefteå AIK 3:0 Slovensko HC Košice
Skellefteå AIK postúpil do osemfinále po skóre 6:4 , HC Košice vypadli v šestnásť-finále.

  • HK Nitra

Pre Nitru to bol premiérový ročník v lige majstrov . Žreb im pridelil silných súperov - švédskeho vicemajstra SWE Skellefteå AIK a český tím , súpera Košíc v predchádzajúcom ročníku ligy majstrov , CZE Bílí Tygři Liberec.Nitra odohrala 3 vyrovnané zápasy , ktoré napokon po dobrých výkonoch prehrala a jeden zápas , ktorý im vôbec nevyšiel podľa ich predstáv , keď na zahmlenom zimnom štadióne v Nitre inkasovali potupných 9 gólov od Liberca. Nitra sa však okrem toho smolného zápasu nemusí za svoje prvé účinkovanie hanbiť , dokázala držať doma i vonku krok s švédskym vicemajstrom a v Liberci odohrala celkom vyrovnanú partiu . Nitriania tak ukončili svoje prvé účinkovanie tretím miestom v skupine .
Skupina D

Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina SKE LIB NIT
1. Švédsko Skellefteå AIK 4 11 4 0 0 0 16 : 6 +10 Postupujúci - 5:2 3:2sn
2. Česko HC Bílí Tygři Liberec 4 6 2 0 0 2 13:9 +4 Postupujúci 0:4 - 2:0
3. Slovensko HK Nitra 4 1 0 0 1 3 4:18 -14 2:4 0:9 -

Sezóna 2016/2017[upraviť | upraviť zdroj]

V treťom ročníku ligy majstrov ostal systém nezmenený a tak sa v nej opäť predstavili dve tímy zo Slovenska , majster - HK Nitra a víťaz základnej časti - HC Košice . Pre Košice to už bola tretia účasť tentoraz v pozícii víťaza základnej časti a pre Nitru druhá , premiérovo v pozícií majstra Slovenskej republiky . Oba tímy predviedli v predchádzajúcom ročníku pekné výkony a tak postúpili do druhého výkonnostného koša , odkiaľ boli žrebované a bola veľká pravdepodobnosť , že postúpia zo skupiny ďalej .

  • HC Košice

Pre Košice to bola už tretia sezóna a nič iné ako postup zo skupiny si za cieľ nekládli . Pre Košice bola predchádzajúca sezóna úspešná a tento rok im žreb prisúdil znova hrateľné tímy - švajčiarského majstra SUI SC Bern a rakúsky tím AUT EHC Black Wings Linz. Aj tento rok mali Košice podľa predpokladov postúpiť zo skupiny do vyraďovacích bojov. Favoritom tejto skupiny bol Bern , ktorý od začiatku začal svoju rolu potvrdzovať . Prvý zápas sa hral v Košiciach , obidve tímy boli v presilovkách vysoko úspešné a preto rozhodli chyby , ktorých bolo viac na strane Košíc a to hlavne inkasovanie gólov na začiatku všetkých troch tretín . To napokon rozhodlo o prehre Košíc na domácom ľade - 3:6 . Druhý zápas Bern vyhral na ľade Linzu 3:1 a preto bolo isté , že nasledujúci zápas výrazne prehovorí do postupových ambícií tímov Linzu a Košíc . V Košiciach sa teda hral dôležitý zápas , v ktorom už išlo o veľa . Košičania boli od úvodu jasne lepším no napriek tomu fatálne zlyhávali v koncovke . Linz otvoril skóre a napriek streleckej nemohúcnosti Košice otočili vývoj vo svoj prospech , v tretej tretine boli Košice jednoznačne lepším tímom no napriek silnému náporu Košice po chybe v obrane inkasovali a stav už v nervy drásajúcej koncovke nedokázali vyrovnať . Rozhodli výborný brankár Linzu - Ouzas a neefektívnosť v streľbe (38striel , 2 góly) . Košice teda svoje druhé vystúpenie prehrali 2:3 a po dvoch zápasoch mali na konte 0 bodov , to rozhodne nenahrávalo ich postupovým ambíciám . Nasledoval teda tretí zápas a to na ľade Linzu . Keď chceli Košice postúpiť , museli bezpodmienečne vyhrať . Linz vyhrával v druhej tretine už 3:0 a zdalo sa , že všetko je už rozhodnuté a Košiciam sa už nepodarí postúpiť ďalej , ale Košičania zabrali doslova v hodine dvanástej a po fantastickom obrate vyhrali na ľade Linzu 4:3 a udržali si postupovú nádej.
Skupina M

Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina SCB BWL KOS
1. Švajčiarsko SC Bern 2 6 2 0 0 0 9:4 +5 Postupujúci - 6.9 3.9
2. Rakúsko Black Wings Linz 3 3 1 0 0 2 7:9 -2 Postupujúci 1:3 - 3:4
3. Slovensko HC Košice 3 3 1 0 0 2 9:12 -3 3:6 2:3
  • HK Nitra

Pre Nitru nebola liga majstrov žiadna neznáma , zúčastnila sa jej už druhýkrát a tentoraz ako majster Slovenskej republiky . Nitra bola zaradená do druhého výkonnostného koša a tak by mala podľa predpokladov postúpiť zo skupiny , napriek tomu to však nebude také ľahké ako sa zdá . Nitru čakali - český tím CZE HC Škoda Plzeň a nórsky majster NOR Stavanger Oilers , ktorý rozhodne nemohol byť podceňovaný. Prvý zápas odohrala Nitra na ľade Stavangera , zápas sa hral vo výbornom tempe a s množstvom streleckých príležitostí (40:30) , ktorý Nitra aj napriek vyrovnaniu napokon prehrala po skvelom výkone , tesne 2:1 . Stavanger však svoj druhý zápas na domácom ľade s Plzňou prehral 0:3. Všetko to teda bolo do ďalšieho priebehu otvorené .
Skupina J

Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina PLZ OIL NIT
1. Česko HC Škoda Plzeň 1 3 1 0 0 0 3:0 +3 Postupujúci - 8.9 3.9
2. Nórsko Stavanger Oilers 2 3 1 0 0 1 2:4 -2 0:3 - 2:1
3. Slovensko HK Nitra 1 0 0 0 0 1 1:2 -1 Postupujúci 27.8 6.9 -