HC ’05 iClinic Banská Bystrica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z HC ’05 Banská Bystrica)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
HC ’05 Banská Bystrica
Liga Slovensko Tipos extraliga
Založený 1922
História Slávia Banská Bystrica (1922 – 1938)
ŠK Banská Bystrica (1939 – 1947)
Sokol NV Banská Bystrica (1948 – 1952)
Slovan Banská Bystrica (1953 – 1957)
Červená Hviezda Banská Bystrica (1958 – 1961)
Iskra Smrečina Banská Bystrica (1962 – 1992)
ŠK Iskra Banská Bystrica (1993 – 1994)
Iskra Zlatý Bažant Banská Bystrica (1995 – 1998)
ŠaHK Banská Bystrica (1999 – 2004)
HC ’05 Banská Bystrica (2005 – 2014)
HC ’05 iClinic Banská Bystrica (2015 – 2020)
HC '05 Banská Bystrica (2020 – )
Aréna Zimný štadión Banská Bystrica
(kapacita: 2950 divákov)
Mesto Banská Bystrica
Klubové farby červená, biela, čierna
              
Generálny manažér Slovensko Július Koval
Hlavný tréner Fínsko Antti Karhula
Kapitán mužstva Slovensko Ivan Ďatelinka
Pozícia 10.

HC ’05 Banská Bystrica je profesionálny slovenský hokejový klub z Banskej Bystrice. Od roku 2018 sa pohybuje v rebríčku TOP 100 najlepších hokejových klubov v Európe.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatky korčuľovania v Banskej Bystrici sa datujú do roku 1889, kedy v čase mrazov robilo mesto klzisko z vôd Hrona v mieste dnešnej budovy Vojenskej správy. V 20. rokoch 20. storočia existovalo v Bystrici až 6 športových klubov, pre nás najzaujímavejším je Slávia, ktorá okrem atletického, šermiarskeho, tenisového, futbalového a krasokorčuliarskeho, zastrešovala aj oddiel bandy hokeja. Bystričania v ňom patrili medzi najlepších na Slovensku, no tento typ hokeja sa u nás dlho neudržal.

Už v rokoch 1922/1923 sa začal v Bystrici hrávať pravý kanadský hokej. Zásluhu na tom mal obchodník zo športovými potrebami Ernest Šebök, ktorý do Bystrice priniesol prvé korčule a hokejky „made in Canada“, rovnako ako aj prvé pravidlá. Keďže sa na svojich obchodných cestách mal možnosť s nimi dobre oboznámiť, stal sa aj prvým hokejovým rozhodcom. Hokej spočiatku hralo len 6 hráčov a útočilo sa len vtedy, keď si hráči oddýchli – išlo o tzv. „stojaci ľadový hokej“. K pokroku došlo v sezóne 1933-34, kedy začala Bystrica hrávať na dve kompletné päťky. V období Slovenskej republiky patrili medzi najlepšie družstvá OAP Bratislava, ŠK Bratislava, HC Tatry – Poprad a ŠK Banská Bystrica.

Počas 2. sv. vojny v období SNP sa hokej v Bystrici nehral, pretože mnoho hráčov aj funkcionárov patrilo k účastníkom odboja. Niektorí z nich sa už bohužiaľ medzi mantinely nikdy nevrátili, pretože v boji padli.

Po vojne v sezóne 1945/46 hrala Bystrica prvý krát najvyššiu celoštátnu súťaž spolu s klubmi s SK Podolí Praha, HC Stadion Praha. LTC Praha, ŠK Bratislava a SK Budějovice, keďže ale naši hráči nemali možnosť hrávať a trénovať na umelom ľade, museli sa spoliehať na priazeň počasia a väčšinu zápasov boli nútení odohrať na súperových ihriskách, kde vysoko prehrali a zo súťaže vypadli. Po ročnej prestávka sa do nej dokázali vrátiť, ani tu im však počasie neprialo a väčšinu zápasov prehrali, čo znovu znamenalo zostup.

Od roku 1948 hrali hokejisti Bystrice pod novým menom Sokol NV Banská Bystrica a od roku 1953 Slovan Banská Bystrica, pričom hrávali druhú najvyššiu súťaž.

V rokoch 1940-1955 hrával za Bystricu hráč, pri ktorom nie je možné sa nepristaviť. Volal sa František Javúrek. Narodil sa v Brne a hokeju sa upísal v Liptovskom Mikuláši. 15 rokov patril medzi najlepších slovenských hokejistov, bol osobnosťou svojej doby. Stal sa takmer každoročne kráľom strelcov v Bystrici, hoci hrával na poste obrancu. Po skončení aktívnej činnosti bol dlhé roky funkcionárom a trénerom. Bol to pán hokejista a veľký človek.

Rok 1956 je pre bystrický hokej pamätný tým, že v noci z 24. 12. na 25. 12. po prvý raz spustili do prevádzky umelú ľadovú plochu. Bystrica v tom čase hrávala 3. najvyššiu súťaž a obdobie do roku 1961 je možné charakterizovať ako obdobie snahy vrátiť sa do 2. ligy. V polovici 20. storočia bolo v móde meniť názvy klubov, čomu sa nevyhla ani Bystrica a stala sa z nej Červená hviezda (1958) .

V roku 1961 došlo k reorganizácii systému hokejových súťaží a Bystrica začala hrávať v samostatnej slovenskej skupine 2. ligy, už pod názvom TJ iskra Smrečina Banská Bystrica.

V sezóne 1966 došlo po 10. týždňoch ťažkej roboty k zastrešeniu zimného štadióna, čo znamenalo možnosť trénovať už aj v období vyšších teplôt. V roku 1967 mala Bystrica ľad už od 21. septembra. Bol to prvý ľad na Slovensku a na sústredenia ho využívali aj kluby a reprezentácie zo zahraničia.

V marci 1966 prišiel Jaroslav Starší, v rámci svojej dizertačnej práce, s nápadom vytvoriť v Bystrici športové hokejové triedy a po veľkých vybavovačkách na Ministerstve školstva a vďaka úsiliu funkcionárov Iskry vznikla v školskom roku 1967/68 na základnej škole Golianovej na Uhlisku prvá experimentálna hokejová trieda v Československu. Prvými žiakmi takejto triedy boli: Bačkor, Bais, Bobula, Brúsil, Čech, Čizmaida, Holub, Horváth, Hronec, Kovalík, Križko, Lakatoš, Miklošovič, Ivan a Igor Országhovci, Pazúr, Rajčan, Rendvei, Rosenberger, Selecký, Starovecký, Šimko, Švagerko, Švantner, Štubňa, Varga, Vavrek a Vodecký. Výhodou športových tried bol predovšetkým fakt, že bolo možné do rozvrhu zaradiť aj tréningy a využívať ľadovú plochu v doobedňajších hodinách, ako aj možnosť systematickej prípravy talentovanej mládeže.

V sezóne 1968-69 bystrický hokejisti vyhrali 2. ligu a postúpili do kvalifikačného turnaja o postup do celoštátnej súťaže, no v ňom neuspeli.

V roku 1969 sa začali odzrkadľovať výhody športových tried, keď Bystrica získala titul Majstra Slovenska na prvých majstrovstvách v kategórii starších žiakov, kde vyhrali všetkých 5 zápasov. Žiacke družstvá dosahovali v období od 1969 do 1989 početné úspechy v podobe ziskov majstrovských titulov vo svojich súťažiach, či turnajových víťazstiev.

Iskra Smrečina mládež 1982.jpg

Vrcholmi mládežníckeho hokeja boli rok 1982,ked sa majstrami SSR a ČSSR stali starší žiaci ISKRA SMREČINA. Pod vedením trenera Andreja Gálika a Ondreja Výboha deklasovali na 2 vyhraté zápasy svojho súpera Ingstav BRNO 1:3 a 2:11. Zápasy sa odohrali v Kolíne Z mužstva spomenieme par mien ako Branko Petrovič, Igor Šón, Jozef Majling, Ján Kamenský, Peter Šujanský, Alan Bujdák, Miro Rybár .../vid foto/

Okrem toho sa v tomto roku stali stali majstrami ČSSR aj mladší dorastenci .

V roku 1984, zase starší dorastenci získali v Příbrame titul majstra Slovenska a tretie miesto v rámci majstrovstiev ČSSR.

Ďalším hráčom, ktorý sa učil svoje prvé krôčky v korčuliach na bystrickom ľade a nedá sa nespomenúť je Vlastimil Plavucha, ktorý prešiel všetkými žiackymi kategóriami a v rokoch 1986-90 hrával v Bystrici za mužov, aby sa z neho neskôr stal vynikajúci hráč, majster Slovenska a reprezentant.

V roku 1993 sa zmenilo vedenie a názov klubu sa ŠK Iskra Banská Bystrica, ktorá bola po rozdelení štátov zaradená do druhej najvyššej súťaže na Slovensku. Svoj doteraz najväčší hokejový úspech zažilo družstvo mužov Bystrice v sezóne 1994/95, keď sa im podarilo postúpiť do najvyššej hokejovej súťaže Slovenska – do Extraligy. Družstvo viedol Ján Šimčík st. a hráčsky káder tvorili: Harazín, Blaško, Mundil, Bološ, Dilík, Škorvánek, Šauša, Buzáši, Kadleček, Duda, Veselovský, Štrbík, Pánik, Hermánek, Konder, Longauer, Šimčík ml., Kamenský, Majling, Országh, Handzuš, Zigo, Dobrota, Kováč, Majeský Ivan, Koštial, Jelínek, Molnár. V nasledujúcej sezóne sa Bystrica v súťaži udržala. V tomto roku boli na drafte kanadsko-americkej NHL vybratí dvaja jej stabilní hráči Vladimír Országh a Michal Handzuš, neskôr sa k nim pridal aj ich spoluhráč Ivan Majeský, v Amerike v tom čase už pôsobil ďalší Bystričan Richard Zedník. V posledných 15 rokoch v Bystrici vyrástli aj ďalší skvelí hokejisti, ktorých treba spomenúť: Tomáš Surový a Peter Budaj, ako aj Zoltán Bátovský, ktorý bohužiaľ tragicky zahynul a svoje hokejové kvality nestihol dokázať.

V ďalších sezónach Bystrica z Extraligy vypadla, opäť sa do nej vrátila a v roku 1999 z nej pre finančné a iné problémy vypadla znova. Do novej sezóny vstupovala Bystrica s novým menom ŠaHK ISKRA Banská Bystrica, novým vedením a vysokými ambíciami. Obdobie tohto klubu a vedenia však pre bystrický hokej nebolo úspešné, muži sa každý rok objavovali stále na nižších pozíciách 1. SNLH, aby v sezóne 2004/2005 klesli až na samé dno a napokon s odretými ušami vyhrali baráž s druholigovým Humenným a zachránili tak druhú najvyššiu súťaž pre naše mesto. V sezóne 2002/2003 vypadli z najvyššej súťaže aj juniori a v sezóne 2004/2005 dorast. Posledný veľký žiacky úspech zaznamenala Bystrica v sezóne 2000/2001, keď sa ôsmaci pod vedením trénerov Tatíčka a Pitschmanna stali neoficiálnymi majstrami Slovenska vo svojej vekovej kategórii. Náplasťou na neúspechy mužov, boli snáď postupy starších žiakov na Majstrovstvá Slovenska, postup dorastencov do play off v sezóne 2003/2004, a najväčším úspechom mládežníckeho hokeja v posledných rokoch bol postup juniorov naspäť do Extraligy v sezóne 2004/2005. Toto družstvo viedli tréneri Ladislav Gerö a Peter Piller a základ družstva tvorili: Martinec, Bárta, Turcer, Tropp, Nemčok A., Kozelnický, Guttmann, Paško I., Babic M., Škvarka, Pitschmann A., Révay, Moťovský, Ondreička, Hronský, ktorým do baráže prišli pomôcť dorastenci Češík, Michálek a Bálint.

V auguste 2005 neúspešný klub ŠaHK Iskra Banská Bystrica zanikol a svoju históriu začal písať nový klub HC ´05 Banská Bystrica. Prvá sezóna jeho účinkovania na poli hokejovom je za nami a všetci môžeme povedať, že dopadla nad naše očakávania. Družstvo mužov vyhralo 1. SNHL, keď v jej finále porazili Humenné dokonca 4:0 na zápasy, družstvo juniorov sa nielenže udržalo v Extralige, ale postúpilo aj do play off, kde však nestačilo na neskôr striebornú Skalicu, družstvo dorastencov po neistom začiatku napokon suverénne postúpilo späť do Extraligy aj keď aj za pomoci zvolenských hráčov, mládežnícke družstvá až na 9. ŠHT splnili svoje stanovené ciele, najlepšie sa darilo ôsmakom pod vedením pána trénera Fruhwalda, ktorí sa stali majstrami Stredoslovenského regiónu, naopak nedarilo sa ženám, ktoré tento rok nezískali jediný bod a skončili tak na poslednom mieste v ženskej lige.

Väčšina týchto informácií pochádza z vychádzajúcej knižky Ľadový hokej v Banskej Bystrici, ktorú napísali páni Lehocký Ján a Starší Jaroslav.

V júni roku 2005 vznikol v Banskej Bystrici nový hokejový klub HC´05 Banská Bystrica, ktorý mal po dlhodobej stagnácii banskobystrického hokeja obnoviť kvalitnú prácu s mládežou a dostať aj seniorské mužstvo na úroveň zodpovedajúcu dlhoročnej tradícii hokeja v Banskej Bystrici. V Bystrici vyrástli hráči NHL, ako Michal Handzuš, Richard Zedník, Vladimír Országh, Ivan Majeský, Tomáš Surový, Peter Budaj, Zoltán Bátovský, a ďalšie známe hokejové osobnosti. Napriek tomu bývalý hokejový klub ustúpil zo svojich pozícií tak, že seniori s ťažkosťami vybojovali udržanie v 1. hokejovej lige v sezóne 2004/2005 a dorastenci vypadli z Extraligy.

Tradícia ľadového hokeja ako aj tvrdohlavosť skupiny nových majiteľov HC ´05 Banská Bystrica, združených okolo Zdenka Krajča, nedovolila nechať padnúť hokej v Banskej Bystrici do zabudnutia.

Prvú hokejovú sezónu nového hokejového klubu je možné hodnotiť kladne. Dorastenci postúpili do Extraligy a všetky mládežnícke kolektívy klubu hrali v ďalšej hokejovej sezóne najvyššiu možnú súťaž v Slovenskej republike. Seniorské mužstvo vyhralo v sezóne 2005/2006 dlhodobú časť 1. hokejovej ligy s rekordným 18-bodovým náskokom pred druhým družstvom a vyhralo aj play-off tejto súťaže, čím sa stalo víťazom 1. hokejovej ligy. V hokejovej sezóne 2006/2007 skončilo seniorské mužstvo na 3. mieste v 1. HL SR.

V hokejovej sezóne 2007/2008 si vedenie klubu vytýčilo ten najvyšší cieľ – pokúsiť sa vybojovať pre Banskú Bystricu, po takmer 10-ročnej prestávke, účasť v Extralige. Po pekných zápasoch, po tom, ako sa v kabíne mužstva zišla výborná partia hráčov a trénerov a vďaka všetkým reklamným partnerom, sa tento cieľ podarilo naplniť.

Mužstvo seniorov postúpilo a v sezóne 2008/2009 bude hrať najvyššiu hokejovú súťaž medzi dvanástimi elitnými družstvami Slovenska. Po postupe klub prvýkrát postúpil do Play-off a skončil ôsmy. V nasledujúcej sezóne skončil klub na 5. mieste a v sezóne 2010/2011 zaznamenal svoj najväčší úspech v extralige postupom do semifinále a celkovo 3. miestom v sezóne, ktoré zopakoval v sezóne 2013/2014. Do sezóny 2014/2015 vstúpil klub zo spoluprácou zo HC Slovan Bratislava a vybojoval historicky najúspešnejšie umiestnenie a to strieborné medaily, ktoré zopakoval aj v sezóne 2015/2016. Spolupráca so Slovanom Bratislava sa ukázala ako veľmi úspešná a v nasledujúcej sezóne 2016/2017 klub vybojoval najväčší úspech v celej svojej histórii ziskom zlatých medailí a titulom Majstri Slovenska v ľadovom hokeji, ktorý im do nasledujúcej sezóny 2017/2018 umožnil vstup do prestížnej Hokejovej ligy majstrov.Aj v nasledujúcej sezóne zopakoval svoj úspech z predošlého ročníka a vybojoval svoj druhý titul Majstra Slovenska. O rok neskôr v sezóne 2018/2019 klub dokázal dovŕšiť majstrovský „hetrik“ ziskom tretieho titulu Majstra Slovenska v rade.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1922 – Slávia Banská Bystrica
 • 1939 – ŠK Banská Bystrica
 • 1948 – Sokol NV Banská Bystrica
 • 1953 – Slovan Banská Bystrica
 • 1958 – Červená Hviezda Banská Bystrica
 • 1962 – Iskra Smrečina Banská Bystrica
 • 1993 – ŠK Iskra Banská Bystrica
 • 1995 – Iskra Zlatý Bažant Banská Bystrica
 • 1999 – ŠaHK Iskra Banská Bystrica
 • 2005 – HC ’05 Banská Bystrica
 • 2015 – HC ’05 iClinic Banská Bystrica
 • 2020 – HC '05 Banská Bystrica

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Umiestnenia v jednotlivých sezónach[upraviť | upraviť zdroj]

Česko-Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Česko-Slovensko Česko-slovenská hokejová liga2 ročníky

Česko-Slovensko 1. slovenská národná hokejová liga30. ročníkov

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Slovensko Tipsport extraliga12. ročníkov

Slovensko 1. hokejová liga SR12 ročníkov

Súčasný káder (2021/22)[upraviť | upraviť zdroj]

Tréneri


Brankári
# Hráč Hokejka Narodený Výška Hmotnosť
1 Kanada Evan Weninger Ľ 11.8 1996 183 cm 79 kg
29 Slovensko Matej Gajan P 22.10 1998 191 cm 83 kg
34 Slovensko Filip Belányi Ľ 9.2 2001 191 cm 86 kg
Obrancovia
# Hráč Hokejka Narodený Výška Hmotnosť
19 Rusko Dmitrii Kostromitin Ľ 22.1 1990 191 cm 107 kg
21 Slovensko Adam Žiak Ľ 22.7 1999 176 cm 81 kg
23 Slovensko Martin Bdžoch Ľ 29.7 1997 183 cm 86 kg
39 Slovensko Patrik Bačik Ľ 7.2 1995 185 cm 85 kg
44 Slovensko Jakub Lopejský Ľ 2.2 2001 195 cm 99 kg
48 Slovensko Ivan Ďatelinka C Ľ 6.3 1983 195 cm 105 kg
53 Kanada Jacob Cardwell A P 24.5 1992 191 cm 95 kg
55 Kanada Marc-Olivier Crevier-Morin Ľ 22.4 1996 185 cm 89 kg
61 Slovensko Dávid Boldižár Ľ 6.1 1999 180 cm 83 kg
82 Slovensko Patrik Španko Ľ 6.3 1997 178 cm 88 kg
83 Švédsko Victor Björkung Ľ 7.4 1993 183 cm 85 kg
? Slovensko Matej Bača P 28.11 1995 186 cm 90 kg
Útočníci
# Hráč Hokejka Narodený Výška Hmotnosť
7 Slovensko Filip Vašáš P 7.5 1998 178 cm 83 kg
8 USA Charles Joseph Berger Ľ 14.11 1994 183 cm 88 kg
11 USA Westin Michaud Ľ 26.9 1995 175 cm 80 kg
12 Švédsko Slovensko Gilbert Gabor Ľ 11.9 1995 193 cm 93 kg
18 USA Mitchell Fossier Ľ 21.11 1996 183 cm 85 kg
22 Slovensko Dávid Šoltes P 5.2 1995 180 cm 86 kg
24 Slovensko Alex Tamáši Ľ 25.3 1998 184 cm 92 kg
63 Slovensko Patrik Lamper Ľ 10.3. 1993 184 cm 86 kg


64 Slovensko Peter Melcher Ľ 21.6 2001 177 cm 78 kg
72 Slovensko Michal KabáčA Ľ 1.12 1995 193 cm 99 kg
77 Slovensko Kevin Jendroľ Ľ 6.8 2002 173 cm 75 kg
79

Slovensko

Dominik Sojka Ľ 16.2 2001 197 cm 104 kg
80 Slovensko Jozef Rákoš Ľ 9.8 2002 172 cm 72 kg
92

Slovensko

Miloš Bubela P 25.8 1992 188 cm 86 kg
94 Slovensko Alex Výhonský Ľ 26.5 1994 195 cm 97 kg

Tréneri v jednotlivých sezónach[upraviť | upraviť zdroj]

Slávni hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Výkonný výbor SZĽH zrušil rozhodnutie Ligovej rady o udelení titulu HC 05 Banská Bystrica - hockeyslovakia.sk
 2. a b Vladimír Országh sa vracia pod Urpín www.hc05.sk, 30.07.2015
 3. a b Trénerské duo Chudý - Zedník pokračuje na striedačke Banskej Bystrice, Plavucha končí www.hokej.sk, 21.04.2015

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]