Kamenná vila

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kamenná vila
vila
BanskaBystricaCSOBbuilding.jpg
Kamenná vila, dnes sídlo Československej obchodnej banky
Štát Slovensko
Kraj Banskobystrický
Okres Banská Bystrica
Obec Banská Bystrica
Súradnice 48°44′21″S 19°09′25″V / 48,739086°S 19,157013°V / 48.739086; 19.157013
Vznik 1920
Relief Map of Slovakia.png
RedHut.svg
Banská Bystrica Region - physical map.png
RedHut.svg
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kamenná vila je secesná vila v Banskej Bystrici na Hornej ulici 69. V súčasnosti je objekt sídlom pobočky ČSOB.[1] Nachádza sa v zozname kultúrnych pamiatok SR.

Historická budova[upraviť | upraviť zdroj]

Objekt ľudovo nazývaný Kamennou vilou je jednou z niekoľkých hodnotných secesných pamiatok v Banskej Bystrici. Bol postavený v roku 1920, architektom a firmou Alois Peierbergera, ktorý vilu neskôr predal rodine podnikateľa Leopolda Munelsa, ktorý v meste vlastnil likérku.[2] Priečelie svojím bohatým výtvarným a plastickým prejavom je prehliadkou obľúbených architektonických prvkov secesie.

Rekonštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Architektonická súťaž na rekonštrukciu pôvodnej budovy bola v roku 1995, realizovala sa v roku 1997. Autorom víťazného projektu sa stal Ing. arch. Branislav Somora

„Ak architekt dostane zákazku, mal by si najmä ctiť prostredie, do ktorého vstupuje“ Ing. arch. Branislav Somora

Kamenná vila zo zadu

Autorov prístup k rekonštrukcii bol citlivý a dokazuje, že prístavba nemá konkurovať ale dopĺňať pôvodnú hmotu prostredníctvom prostriedkov svojej doby. A takisto by pozorovateľ nemal byť zahltený informáciami, ale mal by pocítiť harmóniu. Zámerom bolo existujúci objekt zachovať a doplniť v pôvodnej secesnej estetike. Dostavbu nechať vyznieť ako samostatný autonómny prvok, ktorý celú stavbu ozvláštňuje. V realizácii sa stretá bohatosť secesie a tendencie neskorej moderny.

Rekonštrukcia historickej časti[upraviť | upraviť zdroj]

Autor pamiatkársky príkladne akceptuje priečelie historickej budovy a nevstupuje doň novými prvkami. Inšpiruje sa ňou pri chápaní dostavby i detailov. Priestory historickej budovy slúžia pre kontakt s verejnosťou nad ktorými sa nachádzajú riaditeľské priestory. Pre presvetlenie podkrovia bol použitý secesný motív druhej rímsy v podobe pásového radu okien. Za zmienku stojí, že takýto prístup i komunikáciu s architektom si pochvaľujú zainteresovaní pamiatkári.

Dostavba[upraviť | upraviť zdroj]

Autor svojím riešením preukázal zmysel pre výtvarnú bohatosť a tradičný remeselný detail. Uličná fasáda prístavby nesie v sebe rovnováhu medzi bankovou honosnosťou a materiálmi okolia, čím je viditeľne elegantnejšou ako okolité stavby. Okolie pritom nedegraduje ale nasadzuje vyššiu úroveň pre budúci vývoj okolia. Pôdorysný tvar L pôvodného objektu bol dopovedaný do štvorca. Už v treťom podlaží však v oblúku ustupujúca nová hmota odkrýva pohľad na pôvodnú fasádu, a zároveň vytvára priestor pre terasu doplnenú o zeleň.

Prístavba má plochú strechu s výrazne vyloženou rímsou, pod ktorou sa nachádzajú prevýšené štrbinové okná. Dominantne pôsobiacu plnú stenu fasády dopovedá vertikálny prvok preskleného arkieru, dvoch lodžií a šikmý stĺpový prvok. Ideové prepojenie s historickým objektom sa odráža v náznaku pásovej rímsy nad druhým nadzemným podlažím, či v použití výrazne prevýšených secesných okien. Fasádu ozvláštňujú konzolovité, zakrivené lampy. A nachádza sa tu i vjazd pre dotačné vozidlo.

Dispozícia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Prvé podlažie – obsahuje priestory pre zamestnancov, trezory a priestory rýchlej obsluhy.
  • Druhé podlažie – historickej budovy prístupné exteriérovým schodiskom, poskytuje priestor likvidatúre.
  • Ostatné podlažia – slúžia administratíve pobočky a priestore medzi historickou a novou hmotou sa nachádza zelená terasa prístupná zo zasadacej miestnosti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DEMUTH, Karol; HRÚZ, Pavel; ŠOKA, Milan. Banská Bystrica and surrounding: A guide through history and monuments. Preklad Marcel Perecár, Jana Javorčíková, Zuzana Kulhomerová. prvé. vyd. Banská Bystrica : Spektrum Grafik, 2006. 160 s. ISBN 80-89189-15-6. The Sixth Encounter With History, s. 109.
  2. SKVOSTY SLÁVNYCH ARCHITEKTOV A STAVITEĽOV – Visit Banská Bystrica [online]. [Cit. 2022-11-18]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • časopis ARCH č.11 rok 1997 články: rozhovor s autorom, H.H.Moravčíková; hhm; prof. Matúš Dulla
  • Dulla, M.; Moravčíková, H.; Architektúra Slovenska v 20. storočí. Slovart, Bratislava 2002
  • rozhovor s autorom