Národný dom (Banská Bystrica)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Národný dom v apríli 2014

Národný dom je dom v Banskej Bystrici na Národnej ulici 11. Bol postavený v rokoch 1927-28, autorom budovy je Emil Belluš a projekt bol vyhotovený v rokoch 1926-27. Sídli v ňom Štátna opera, stála divadelná a operná scéna mesta a regiónu.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

V projekte Národného domu v Banskej Bystrici je jasne sledovaný racionalistický-funkcionalistický zámer. Prejavuje sa v riešení divadla s príslušenstvom v jednej hmotovej aj výtvarnej kompozícii a k nemu priradených hotelových častiach s verejnou službou kaviarne a reštaurácie. Je pochopiteľne, že tieto komplikované dispozičné, konštrukčné, ale aj urbanistické problémy vyústili do pomerne zložitého hmotného konceptu, ktorý sa ako mladý projektant usiloval vylepšiť striedmo použitým dekorom. Ale zostáva stále platný správny názor na základné členenie prevádzok i výtvarný dôraz na hlavný článok ako aj uvážlivé používanie kvalitných materiálov. Z rozsiahlych spoločenských priestorov sa v pôvodnej realizácii zachovala len divadelná sála, ostatné boli v päťdesiatych rokoch, na škodu veci, preadaptované.

O stavbe Národného domu Belluš píše[upraviť | upraviť zdroj]

„Bola to na svoju dobu (1924) pre mňa úloha veľká, zložitá, ale aj znamenitá škola života. Všetky úkony architekta som vykonal bez pomoci sám, od náčrtku stavebných plánov, všetkých detailov, podrobných rozpisov až po superkolaudáci mnohých úsekových dodávok. Tak začínal spoločenskú prax, poznával vzťah medzi nakresleným a vybudovaným, proces technickej realizácie a je obzvlášť dôležité, že mal možnosť poznávať aj praktickú prevádzku navrhnutej a realizovanej budovy.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Národný dom patrí dnes z viacerých hľadísk k novodobej histórii mesta. V jeho priestoroch sa odohrali mnohé historické udalosti prvoradej dôležitosti, ktoré z neho činia i pamiatku národnú, historickú.

V Národnom dome má svoje sídlo dodnes jediná stála divadelná a operná scéna mesta a regiónu. Jej prevádzkové a technické zázemie nebolo dostačujúce už ani v dobe postavenia budovy. Reštauračná a kaviarenská časť dnes opäť slúžia svojmu pôvodnému účelu, po predchádzajúcej zmene funkcie však skoro úplne zmizol pôvodný interiér. Hotelová časť so svojím skromným komfortom dnes už nevyhovuje.

Súradnice: 48°44′00″S 19°08′46″V / 48,733197°S 19,14616°V / 48.733197; 19.14616