Fončorda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Banská Bystrica - mestská časť Fončorda (pohľad z Urpína)

Fončorda je časť Banskej Bystrice. Vznikla v roku 1953 na kopci nad mestskou časťou zvanou Štiavničky. Názov Ulice Nové Kalište dostala po horehronskej obci Kalište vypálenej nacistami v roku 1944.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Fončorda sa na juhu prepája s Radvaňou a v smere do Tajova s Podlavicami. Výhodou je blízkosť športovísk, plážového kúpaliska a krytej plavárne. Okolité hory poskytujú výborné možnosti na rekreáciu a to ako letnú tak zimnú. V poslednom období sa sídlisko Fončorda začína prepájať s mestom prostredníctvom výstavby obchodno-zábavného komplexu Europa Shopping Center.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Minulosť tohto sídliska sa spája s fabrickým predmestím nachádzajúcim sa na ceste medzi Huštákom a Radvaňou. Názov mestskej štvrte je odvodený od maďarského slova foncsorda (foncsor = amalgám), ktoré označovalo amalgačnú hutu zo 16. st. V nej sa vyrábali drahé kovy zlučovaním s ortuťou, čím vznikal amalgám. Táto huta sa nachádzala približne v priestoroch dnešného Obvodného úradu. V 30. rokoch sa tento objekt dostal do správy armády a tá v 50. rokoch začala za hutou s výstavbou dôstojníckych bytoviek (dnešný Úsvit). V roku 1956 sa na Švermovej ulici postavil prvý panelový dom v Banskej Bystrici typu MS11. Neskôr v roku 1960 sa sídlisko rozšírilo o Okružnú ulicu. V roku 1962 – 1967 sa celá dolná časť postavila a skolaudovala. V rokoch 1966 – 1968 sa postavili základné školy a obchodné strediská Mladosť a Úsvit. V rokoch 1969 – 1972 sa definitívne dostavali ulice Internátna, Slnečná a Spojová ulica. V rokoch 1973 – 1979 sa postavila horná časť sídliska ulice Moskovská, Tulská a Orenburská. A do roku 1982 sa postavila celá THK ulica spolu so Šalgotarijánskou. V 70.rokoch sa sídlisko rozširovalo aj do ulíc Zelená, Tichá a Bagarova ktoré sú v dedinskom charaktere radových domov. Neskôr tu vzniklo stredisko SHMÚ a elektrická stanica. V roku 2001 sa sídlisko začalo rozširovať v lokalite Suchý vrch a v roku 2013 aj v lokalite nad Moskovskou ulicou (Vršacká ulica). Na Fončorde je v súčasnosti približne 9 500 bytov a je druhým najväčším sídliskom v Banskej Bystrici. Najväčšie sídlisko je Sásová, ktorá má viac ako 8 000 bytov.

Zdroj : monografia obce Radvaň a kniha 60 rokov MHD v Banskej Bystrici

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti má sídlisko Fončorda asi 20 tisíc obyvateľov a rozširuje sa do podhorských oblastí (nové ulice: Jarná, Letná, Jesenná, Zimná, Pod Suchým vrchom a Na Motyčine), kde prevláda výstavba rodinných domov. V priebehu svojho rozširovania si táto časť Banskej Bystrice zachovala čisto sídliskový charakter, t. j. nebolo tu vybudované námestie, len miestne strediská služieb, je tu tiež dostatočný počet predajní potravín, ku ktorým sa pričlenili aj veľké obchodné reťazce (Billa, Coop Jednota). Fončorda sa stala synonymom sídliskového bývania v Banskej Bystrici a jej názov sa stal neoddeliteľnou súčasťou mesta.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Blog[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°43′42″S 19°07′16″V / 48,728325°S 19,121189°V / 48.728325; 19.121189