Stredoslovenské múzeum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stredoslovenské múzeum
LogossmC.jpg
Logo múzea
Základné údaje
AdresaBanská Bystrica, Slovensko
Rok založenia1889[1]
Vedenie inštitúcie
RiaditeľPhDr. Roman Hradecký (poverený vedením)[2]
Ďalšie odkazy
Webssmuzeum.sk

Stredoslovenské múzeum pôsobí v meste Banská Bystrica. Bolo založené mešťanmi v roku 1889 pod názvom Mestské múzeum. Kontinuálne je najstaršou kultúrnou inštitúciou v meste. Prvá múzejná expozícia bola sprístupnená v roku 1909. Súčasná historická expozícia je od roku 1958 umiestnená na Námestí SNP 4 v tzv. Thurzovom dome a expozícia Príroda stredného Slovenska sa od roku 1989 nachádza v Tihányiovskom kaštieli v mestskej časti Kráľová.

Stále expozície[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločenskovedná expozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločenskovedná expozícia je umiestnená v jednom z najkrajších a najcharakteristickejších domov historického jadra mesta na Námestí SNP. Pôvodne gotické domy označované ako Mittelhaus získali na prelome 15. a 16. storočia Thurzovci, významná podnikateľská rodina, ktorá spolu s augsburgskými bankármi Fuggerovcami vytvorila Thurzovsko-Fuggerovskú mediarsku spoločnosť. Tento výrobno-obchodný podnik zásoboval banskobystrickou meďou trhy v celej Európe. Dnešnú podobu dom získal pri prestavbe v II. polovici 16. storočia, kedy sa na priečelí objavili mnohé prvky inšpirované talianskou renesanciou (napr. sgrafito na fasáde). Keďže najvýznamnejším majiteľom bol banský podnikateľ a kremnický komorský gróf Ján Thurzo z Betlanoviec, dom dnes nesie jeho meno.

Prírodovedná expozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Prírodovedná expozícia je umiestnená v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici – Kráľovej. Kaštieľ pomenovaný podľa jeho majiteľov, bol pôvodne prízemnou budovou postavenou v prvej polovici 17. storočia v renesančnom slohu. Jeho zvyšky sa zachovali v severozápadnej časti objektu. Posledná rozsiahla prestavba bola v roku 1819, kedy objekt dostal klasicistickú podobu a ďalšie úpravy z 19. storočia vyústili do neorenesančného výrazu. V roku 1972 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku a po komplexnej obnove bol odovzdaný Stredoslovenskému múzeu v Banskej Bystrici.

Múzeum ľudového tanca[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum ľudového tanca vzniklo ako samostatné pracovisko Stredoslovenského múzea v roku 2007 na podnet Banskobystrického samosprávneho kraja. Zameriava sa výskumom ľudového tanca na Slovensku a v banskobystrickom regióne v rôznych sociálnych, etnických a iných kontextoch. Zaoberá sa výskumom v teréne a archiváciou audiovizuálnych materiálov. Výsledky výskumu sprostredkuje verejnosti.[3]

Eduard Cserey[upraviť | upraviť zdroj]

Eduard Cserey bol staviteľ, zberateľ z Banskej Bystrice. Mestské múzeum (dnes Stredoslovenské múzeum) v Banskej Bystrici zakúpilo od neho roku 1897 najstaršiu datovanú modrotlačovú látku na území Slovenska, ktorou je obliečka na vankúš (ev. č. 285 zbierkového fondu múzea), vyrobená v Kremnici.[4][5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. História Stredoslovenského múzea [online]. Banská Bystrica : Stredoslovenské múzeum, [cit. 2011-05-22]. Dostupné online.
  2. Zamestnanci Stredoslovenského múzea [online]. Banská Bystrica : Stredoslovenské múzeum, [cit. 2011-05-22]. Dostupné online.
  3. Múzeum ľudového tanca [online]. Banská Bystrica : Stredoslovenské múzeum, [cit. 2011-05-22]. Dostupné online.
  4. Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 – 2000
  5. Regionálne osobnosti VKMK – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]