HC Košice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
HC Košice
Klubové údaje
Liga Slovensko Tipsport liga
Sezóna 2017/2018 5. miesto
Založenie 1962
História VTJ Dukla Košice
1962-63 - 1966-67
TJ VSŽ Košice
1967-68 - 1989-90
HC VSŽ Košice
1990-91 - 1991-92
HC Košice
1992-93 - 1997-98
HC VSŽ Košice
1998-99 - 1999-00
HC Košice
2000-01 - súčasnosť
Adresa Nerudova 12, Košice
Kontakt tel: +421 (55) 622 16 73

fax: +421 (55) 676 65 31

Prezident Slovensko Július Lang [1]
Generálny manažér Slovensko Rastislav Rusič [2]
Športový manažér Slovensko Pavol Zůbek
Tréner Česko Roman Šimíček
Asistent trénera Slovensko Peter Bartoš
Tréner brankárov Slovensko Marko Milý
Kondičný tréner Slovensko Daniel Kičura
Kapitán Slovensko Ladislav Nagy
Klubové farby modrá, biela, oranžová

              

Štadión
SteelArena3.jpg
Názov Steel aréna

Zimný štadión Ladislava Trojáka

Kapacita 8 347 divákov (na sedenie)
Stav zastrešený
Dokončený 2006
Fanklub Fanclub Steelers HC Košice
Internet
Homepage www.hckosice.sk
E-Mail [1]
Fanklub [2]

HC Košice je najúspešnejší slovenský hokejový klub, ktorý ma na konte celkovo 10 majstrovských titulov (je osemnásobným majstrom Slovenska a držiteľom dvoch česko-slovenských titulov). V najvyššej slovenskej súťaži pôsobí nepretržite od sezóny 1993/1994.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Predvojnové obdobie - r. 1921-1939 [3][upraviť | upraviť zdroj]

Počiatky košického hokeja[upraviť | upraviť zdroj]

Tradícia hokeja je v metropole východného Slovenska bohatá, počiatky košického hokeja siahajú až do roku 1921. V tom čase ešte na Slovensku stále pretrvával bandy-hokej (s loptičkou).

Počiatočná živelnosť hokeja v Košiciach sa zmenila v systematickú činnosť. Veľkú zásluhu na tom mali pražskí funkcionári Dr. Brož a Dr. Fleischmann, ktorí pôsobili v tomto meste. Ich pričinením v sezóne 1922/23 vznikol prvý košický hokejový klub – I. ČsČK Košice. Na čele tohto klubu stál Dr. Brož - výborný hokejista AC Sparta Praha, ktorý po skončení aktívnej činnosti hral za tento košický celok niekoľko zápasov.

Zakrátko vznikli v Košiciach ďalšie mužstvá. Najprv KAC a KSC, neskôr ŠK Slávia, Tőrekverés a Hakoah. V zimných mesiacoch sa každý deň napĺňala ľadová plocha veľkého prírodného klziska v dnešnom „Petrovom sade“. Korčuľovali a hrali na nej muži s hokejkami šiestich košických mužstiev. V ďalších rokoch patril košický hokej medzi najlepšie na Slovensku.

Prvé majstrovstvá Košíc v sezóne 1922/23 sú oficiálne považované za prvú organizovanú súťaž na Slovensku. Víťazom sa stalo mužstvo I. ČsČK so skóre 34:2. Za priekopníkov hokeja v Košiciach treba považovať hráčov tohto kolektívu: Janderu, Navrátila, Mráza, Dr. Broža, Karáska, Ženiška, Haška, Adlera a Lepiera. Menovaní sa aj neskôr podieľali na rozvoji tohto športu. Celok I. ČsČK bol v tom čase na Východnom Slovensku bez konkurencie. Vzhľadom na jeho vtedajšiu výkonnosť bol celok pozývaný na rôzne turnaje, ktoré sa pravidelne konali vo Vysokých Tatrách, za účasti hokejistov z Rumunska, Maďarska, Poľska ako aj popredných kolektívov z Československa. Klub I. ČsČK za svoju priekopnícku činnosť obdržal od Československého hokejového zväzu v Prahe sedem čestných strieborných medailí.

Koniec bandy-hokeja, vznik kanadského hokeja[upraviť | upraviť zdroj]

Sezónou 1927/28 bol už bandy-hokej na východnom Slovensku „vytlačený“ do úzadia. V českých krajoch to bolo už v dvadsiatych rokoch a udomácnil sa tam ľadový - kanadský hokej.

Počiatky ľadového hokeja a jeho kontinuita[upraviť | upraviť zdroj]

Osobitnú pozornosť vo vývoji košického hokeja si zasluhuje turnaj usporiadaný v r. 1934 na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. Košickí hokejisti na ňom porazili SK Olomouc, remizovali s SK Prostějov a podľahli silnému celku LTC Praha len najtesnejším pomerom 1:2. V drese Košíc zvlášť vynikol mladý hokejista, ktorého kolegovia oslovovali „Džindži“. Vedúci klubu LTC ako aj ďalší funkcionári z pražských klubov prejavili maximálny záujem získať ho. O niekoľko dní sa už „Džindži“ – Ladislav Troják sťahoval z Košíc do Prahy. Jeho veľký hokejový talent mu umožnil už na druhý rok obliekať aj reprezentačný dres Československa.

Povojnové obdobie - r. 1945-1962 [4][upraviť | upraviť zdroj]

Hokej v Košiciach po 2.svetovej vojne, vznik Dukly Košice[upraviť | upraviť zdroj]

Po II. svetovej vojne sa v Košiciach obnovila organizovaná činnosť, avšak táto neskôr začala silne stagnovať. Mesto reprezentovali v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch hokejisti Lokomotívy, ktorí hrali krajskú súťaž. Aj v krajskom meradle zaostali Košice za Prešovom a Popradom. Z košických hokejistov vtedy nad priemer vynikol len Rudolf Zibrinyi, ktorý hral aj za vybrané mužstvo Slovenska. Určitý náznak k lepšiemu nastal po otvorení zimného štadióna v r. 1960, keď sa konečne naskytla možnosť pravidelného tréningu už v prípravnom období. K oživeniu hokeja v Košiciach dochádza až v roku 1962, keď TJ Lokomotíva, ktorá mala v tom čase dve mužstvá v krajskej súťaži, súhlasila, aby jedno z nich, doplnené o vojakov, mohlo štartovať pod hlavičkou Dukly Košice.

Vstup medzi elitu ČSSR - r. 1962-1967[5][upraviť | upraviť zdroj]

Vstup medzi elitu[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne sa uvádza, že hokejový klub Dukla Košice vznikol z iniciatívy vtedajšej hokejovej sekcie ÚV ČSZTV a Ministerstva národnej obrany. Sledoval sa tým záujem rozvoja ľadového hokeja na východnom Slovensku. Vývoj tohto športu dovtedy stagnoval, nebolo trénerov, hráčov ani funkcionárov. Košice sa rozrastali zásluhou VSŽ, rodilo sa veľkomesto a tým vznik Dukly dostával reálne a optimálne podmienky. Kolektív Dukly hneď v prvom roku svojej existencie vyhral Krajské majstrovstvá i postup do II. ligy. Záslužná činnosť Dukly netkvie iba v spomínanom úspechu. V prvom rade išlo o zvýšený záujem o hokej celkový. Jednotlivým majstrovským zápasom sa často prizeral vypredaný zimný štadión. Na zápasoch, ba aj na tréningoch mužstva, bolo vždy mnoho mladých nadšencov hokeja, prevažne z radov študentov a žiakov odborných učilíšť. Káder vtedajšieho mužstva tvorili: Černický, Kvasnica, Kolláth, Klíma, Vyleta, Hes, Agh, Bouška, Kríž, Tunka, Opichal, Orly, Ressler, Mokrý, Harazím, Markuzy, Frühwald, Lancman, Terner, Šikl, Hajduk, Hoštický, Longauer a Dratva. Trénerom bol Miroslav Nitka. Prvý zápas zohralo toto mužstvo 16. októbra 1962 s reprezentačným mužstvom Maďarska. Košice prehrali 5:7. Napriek tomu vyše 3000 divákov nebolo hrou Dukly sklamaných. V priebehu sezóny 1962/63 sa konal turnaj o „Štít mesta Košice“ na ktorý pozvali pražskú Spartu a VŽKG Ostravu. Dukla turnaj vyhrala. V novembri 1962 Dukla Košice odohrala prvý zápas Majstrovstiev kraja s celkom Spišského Podhradia, s výsledkom 13:1. Tým sa začala písať nevídaná séria víťazstiev a postup z Krajskej súťaže až po I. hokejovú ligu – čo rok, to postup. Veľkými patrónmi hokeja v tom čase boli Ing. Knižka – riaditeľ VSŽ, Ing. Šaroši – ekonomický riaditeľ VSŽ, Kudělásek, Michal Blažej a ďalší.

Dukla Košice v sezóne 1963/1964 vyhrala pohár II. ligy a potom aj „D“ skupinu II. ligy a následne aj kvalifikáciu o postup do I. hokejovej ligy pred pražským Motorletom. Kvalifikácia sa hrala v Prahe. Konečné poradie kvalifikácií: 1. Dukla Košice 8 bodov, 2. Motorlet Praha 7 bodov, 3. Královopolská Brno 7 bodov, 4. České Budějovice.

Po prvé medzi elitou[upraviť | upraviť zdroj]

Od sezóny 1964/1965 Košice patria medzi hokejovú elitu. Ich postup do I. ligy za taký krátky čas bol veľkým prekvapením aj pre samotných Košičanov. Z funkcionárov sa o postup pričinili: Generál major Jaroslav Tykal – predseda oddielu, ďalej to boli: pplk. G. Talan a pplk. A. Valenta a ďalší. Vlastný postup do I. ligy vyvolal problémy – nebol krytý zimný štadión. Aj túto prekážku zvládli a zakryli svoj zimný stánok ( jeseň r. 1964). Veľkú pomoc pri týchto prácach dostali od Východoslovenských železiarní. Brigádnicky pomohli vlastne všetci – vojaci i občania mesta. Zápasy I. ligy v sezóne 1964/65 sa hrali už na krytom zimnom štadióne. Premiérovým duelom bol zápas Košice – Gottwaldov 3:1, na ktorý sa predalo „iba“ 4.227 lístkov, no stovky divákov v snahe vidieť tento zápas obsadili aj nedokončené nebezpečné miesta, takže nakoniec v hľadisku bolo v skutočnosti 7.000 divákov. V prvej ligovej sezóne skončila Dukla na 7. mieste.

Sezóna 1965/1966 bola charakteristická tým, že došlo k reorganizácii najvyššej hokejovej súťaže z dôvodu jej skvalitnenia. Prvýkrát bojovalo o body desať družstiev. Košice vstupovali do sezóny s vyrovnaným a kvalitným hráčskym kádrom, zásluhou posíl už z minulej sezóny. K presunu došlo aj na poste trénerov, no už v priebehu sezóny 1965/66 ich striedal Ladislav Štemprok, ktorý pôsobil v Poľsku. V sezóne 1965/66 Dukla Košice skončila na 7. mieste. B-mužstvo Dukly hralo v sezóne VSL kraja, ktorú vyhralo, avšak pre protest Spišskej Novej Vsi kvalifikáciu odohralo mužstvo Spišskej Novej Vsi. B-mužstvo viedol ako tréner O. Bendík. Mužstvo bolo zložené z vojakov a civilov (došlo k spojeniu Dukly a Lokomotívy Košice).

Sezóna 1966/1967 bola veľmi kuriózna a úspešná sezóna. Družstvo Dukly sa posilnilo o ďalšie výrazné talenty. V zime sa začali presadzovať hráči: Holeček, Macháč, Brunclík, Tajcnár a Stehlík a mužstvo Košíc tak napokon obsadilo 6. miesto.

Vznik TJ VSŽ Košice a jeho začiatky - r. 1967-1970 [6][upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom januára 1967 prešla Dukla pod TJ VSŽ. Generálnym sponzorom sa stali Východoslovenské železiarne a klub sa pretransformoval z vojenského na civilný s názvom VSŽ Košice. Svoj prvý zápas s novým logom na drese odohrali títo hráči: Holeček, Selvek, Tajcnár, Gregor, Machač (Houška), Kolláth, Brunclík, Stehlík, Srovnal, Zavěšický, Rys, Nedvěd, Pažitný a Partl. Trénerom mužstva bol L. Štemprok. Týmto sa začala písať nová kapitola histórie hokeja v Košiciach. Mužstvo VSŽ Košice skončilo v lige na 6. mieste.

Začiatky TJ VSŽ[upraviť | upraviť zdroj]

Sezóna 1967/1968 bola považovaná za jednu z najkritickejších. Prechodom do civilnej telovýchovnej jednoty sa zastavil príliv mladých talentov – vojakov. Nepodarilo sa vybaviť zamýšľané prestupy hráčov, uskutočnil sa len prestup B. Brunclíka. Mužstvo bolo doplnené neznámymi a neskúsenými hráčmi a aj preto sa stali Košice kandidátom na zostup. Vynikajúci záver súťaže dopomohol k umiestneniu na 9. mieste.

Sezóna 1968/1969 bola poznačená odchodom radov hráčov, ktorí ukončili vojenskú službu. Novým trénerom sa s vedením oddielu pomerne úspešne doplniť hráčsky káder o nových hráčov a vyriešiť niektoré prestupy. Handicapom v príprave mužstva bol malý počet zohratých prípravných zápasov pre augustové udalosti roku 1968. Mužstvo v prestávke súťaže sa zúčastnilo zájazdu do Švajčiarska. Hokejový klub okrem „A-mužstva“ mal v súťaži divízie zaradené aj „B-mužstvo“ VSŽ, ktoré sa využívalo pre štart hráčov, ktorí nehrali pravidelne prvú ligu.

Vstup do nového ročníka 1969/70 začal náročnou prípravou, ktorá vyvrcholila usporiadaním turnaja II. ročníka o Pohár VSŽ, za účasti mužstiev: Slovan Bratislava, Plzeň, Opava a Košice. Košice sa umiestnili na 3. mieste. Košice si v povedomí hokejového Československa našli primerané postavenie. Najväčšie víťazstvo sezóny zaznamenali VSŽ so Spartou Praha, ktorú porazili 7:0. Bol to najlepší výkon železiarov. Neskôr sa v kolektíve začali znižovať morálno-vôľové vlastnosti, čo malo za následok stratu kontaktu so stredom tabuľky. Pribúdala depresia a mužstvo sa dostávalo do hrozivého postavenia v tabuľke. Následne na to vedenie klubu odvolalo trénera. Výmena trénera priniesla úspech. Dovtedy z 22 kôl získali VSŽ len 13 bodov, potom zo 14 kôl 15 bodov. Košice sa v lige zachránili, keď získali v 36. zápasoch 27 bodov a obsadili 8. miesto v tabuľke. Významná udalosť tejto sezóny sa spája s dátumom 26. novembra 1969, keď sa na štadióne L. Trojáka odohral medzištátny zápas medzi ČSSR a Kanadou, s výsledkom 4:1. Bol to aj posledný medzištátny zápas.

70.roky v Košiciach [7][upraviť | upraviť zdroj]

Úspechy sa striedali so sklamaniami[upraviť | upraviť zdroj]

Sezóna 1970/1971 sa v histórii TJ VSŽ považuje za najúspešnejšiu. A to hneď z niekoľkých hľadísk. Prvoligové mužstvo absolvovalo jednu z najkvalitnejších príprav na zájazde v ZSSR, B-mužstvo postúpilo do I. ligy a úspechy sa dostavili aj v mládežníckom hokeji, ktorý sa postupne stával liahňou talentov. V tomto ročníku sa uskutočnil aj I. ročník juniorského turnaja v Memorial L. Trojáka, ktorý usporiadal Mestský hokejový zväz v spolupráci s TJ VSŽ Košice. Klub obsadil 5. miesto pred mužstvami Pradubice, Litvínov, Sparty, Budejovíc a Plzne. Nové tváre doniesli oživenie medzi samotných hráčov i divákov.

Úlohou mužstva pre sezónu 1971/1972 bolo potvrdiť 5. miesto z uplynulého ročníka. Klub preto pripravil mužstvu tie najlepšie podmienky. V lete hráči trénovali pri Čiernom mori v Bulharsku a neskôr štartovali štartovali na turnaji v Leningrade o „Pohár Sovietskeho športu“. V sezóne bol významným dňom 7.9.1971, kedy do Košíc zavítali reprezentanti Švédska, kde mali sústredenie pred začiatkom sezóny. V rámci prípravy zohrali s mužstvom VSŽ Košice zápas (VSŽ Košice – Štokholm 0:0).Aj napriek tomu, že boli pripravené dobré podmienky, ciele sa nepodarilo naplniť. Naopak, narastali problémy a prichádzal strach o prvoligovú príslušnosť. Negatívom bolo to, že sa už po začiatku sezóny musel klub vysporiadať so zraneniami a ochorením niekoľkých kľúčových hráčov a ani vzťahy medzi trénerom a hráčmi neboli veľmi ideálne. To si napokon vynútilo zmenu trénerskej dvojice. Mužstvo VSŽ sa v sezóne 1971/72 napokon umiestnilo na 8. mieste. Radosť však urobili mládežnícke družstvá.

Sezóna 1972/1973 sa pre mužstvo VSŽ mala niesť v duchu udržania sa medzi elitou. Cieľ bol stanovený umiestniť sa v strede ligovej tabuľky. Táto sezóna bola svojim spôsobom výnimočná. Mužstvo prenasledovali zranenia a choroby natoľko, že niektoré zápasy odohralo dokonca s 10 hráčmi. Bola to posledná sezóna, v ktorej v I. lige bojovalo desať družstiev. VSŽ skončili na 9. mieste.

Sezóna 1973/1974 bola to už jubilejná desiata prvoligová sezóna mužstva HC Košice (ôsma pod hlavičkou firmy VSŽ). Priaznivci hokeja v meste Košice a okolia si toto jubileum pripomenuli na slávnosti za prítomnosti delegácie ČSZĽH na čele s predsedom Dr. Andrštom. Účinkovanie hokejistov v I. lige bolo dôstojným príspevkom k oslavám. V tejto sezóne VSŽ skončili na 6. mieste a prvýkrát v histórii sa umiestnili pred Slovanom Bratislava. Svoju prioritu na Slovensku potvrdili v tejto sezóne aj víťazstvom v Slovenskom pohári, keď porazili vo finále Slovan Bratislava. Pohár sa prvýkrát presťahoval do vitríny VSŽ Košice. Košice boli najúspešnejším slovenským oddielom v I. hokejovej lige v tejto sezóne.

TJ VSŽ Košice v spodnej časti tabuľky[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení sezóny 1974/1975 zavládlo v oddieli, ale aj u hokejovej verejnosti Košíc, veľké rozčarovanie. Prvoligové mužstvo zaznamenalo doteraz najhoršie umiestnenie v tabuľke najvyššej hokejovej súťaže. VSŽ skončili v tabuľke najvyššej hokejovej súťaže až na 10. mieste. Nedarilo sa ani len mládeži, u ktorej však boli výsledky uspokojivejšie. Každý rok sa káder prvoligového mužstva dopĺňal ďalšími odchovancami a tento rok nebol taktiež výnimkou.

Sezóna 1975/1976 bola netypická, súťaž bola rozdelená na 2 časti. Po skončení 22 kôl mužstvá z hornej časti tabuľky bojovali o titul, z dolnej časti o vypadnutie. Táto štruktúra súťaže vznikla kvôli príprave reprezentantov ČSSR na Olympijské hry a Majstrovstvá sveta. Kolektív VSŽ sa po 22. kolách neprebojoval do skupiny najlepších. Pri rovnosti bodov s mužstvami Sparta (5. miesto) a Plzeň (6. miesto) rozhodlo lepšie skóre. Nepostúpením do lepšej skupiny mužstvo VSŽ Košice začalo robiť prestavbu hráčskeho kádra. Kolektív mal už zabezpečenú ligovú príslušnosť, a preto táto snaha bola kladne hodnotená z hľadiska výchovy hráčov. V celkovej tabuľke sa to však predsa len odzrkadlilo, VSŽ Košice skončili na 9. mieste.

Sezónu 1976/1977 poznačilo najmä niekoľko príchodov a odchodov. Mužstvo sa umiestnilo na 10. mieste. Príprava mužstva na sezónu začala v domácom prostredí, v objektoch TJ VSŽ a v Zlatej Idke. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie vo Vysokých Tatrách. Mužstvo sa nakoniec umiestnilo na 10. mieste.

Táto sezóna rozhodne nebola pre košický hokej najlepšia. Kolektív VSŽ nastúpil do sezóny 1977-1978 značne omladený. Výbor HO vytvoril mužstvu na celú sezónu veľmi dobré podmienky. Prípravu na ľade absolvovali hráči z počiatku v Novom Targu a pokračovala v domácom prostredí. Súčasťou prípravy na ľade bola účasť na Sliezskom pohári v Opave a Tatranskom pohári v Poprade. Mužstvo ukončilo záverečnú časť prípravy pri mori. VSŽ Košice skončili na 10. mieste, len o bod pred Duklou Trenčín a poslednou Škodou Plzeň. Družstvo obdržalo najviac gólov (212) a to aj najmä vďaka rekordným zápasom Litvínov-Košice 10:0 a Košice-Brno 0:9.

Sezóna 1978/1979 bola poznačená najmä veľkými zmenami v hráčskom kádri, viacero pôvodných hráčov už ďalej nebolo žiadaných a tak Košice začali posilňovať káder vo veľkom. Klub chcel pomýšľať na vyššie priečky a preto vytvoril pre svojich hráčov výborné podmienky. Do klubu sa po 15-tich rokoch vrátil aj tréner M. Nitka. Prípravu na ľade oranžovo-čierni započali na ľade u majstra Poľska Podhale Nowy Targ, kde zohrali zápasy s domácim tímom a poľskou reprezentáciou. Ďalej pokračovali na vlastnom klzisku. Neskôr sa zúčastnili turnajov o Sliezsky pohár v Opave, Pohár Oslobodenia vo Zvolene a nakoniec o Tatranský pohár v Poprade. VSŽ Košice napokon v sezóne 1978/79 skončili na 8. mieste.

VSŽ začalo sezónu 1979/1980 netradične, o týždeň skôr. Príprava bola dvojfázová; prípravné zápasy odohrali s I. a II. – ligovými mužstvami. Aj tento rok absolvovali tradične niekoľko prípravných turnajov. Postupne absolvovali turnaj o „spartakiádny pohár“ v Prešove, kde obsadili 1. miesto, Sliezsky pohár v Opave (1. miesto) a Tatranský pohár. Na záver prípravy absolvovali turnaj o cenu časopisu Sovietsky šport v Kyjeve (skončili na 3. mieste). Túto sezónu klub taktiež zaznamenal niekoľko odchodov. Vášne vyvolal najmä možný odchod B .Brunclíka do Slávie Praha, nakoniec zotrval v klube aj naďalej. Klub vytvorili mužstvu dobré podmienky a kvalitný program prípravy. Aj tentokrát preto Košice pomýšľali na vyššie pozície a cieľ umiestniť sa do 6. miesta teda nebol nereálny. V čase ZOH v Lake Placide mužstvo zohralo semifinále spartakiádneho pohára v Nitre, kde obsadilo 2. miesto a tým sa neprebojovalo do finále. V sezóne 1979/80 mužstvo VSŽ Košice sa napokon umiestnilo na 7. mieste a nenaplnilo svoje ciele.

Zlaté časy, majstri ČSSR r. 1980-1993[upraviť | upraviť zdroj]

V sezóne 1980/1981 sa VSŽ Košice pobili o titul s ďalšími 11 účastníkmi. Už príprava ukázala, že bude liga veľmi vyrovnaná a vyhrať ju môže každý. Novinkou, bolo, že sa zápasy nemohli končiť nerozhodne. Pri prípadnom nerozhodnom výsledku malo rozhodovať predĺženie alebo prípadné nájazdy, čo malo zatraktívniť ligu. Košice sa aj tentokrát na sezónu pripravovali na tradičných turnajoch. Ako prvý absolvovali Tatranský pohár, kde skončili druhé len o skóre za Spartou Praha. Druhou previerkou bol „Sliezsky pohár" v Opave, kde sa Košice umiestnili na treťom mieste. Po príprave sa už Košice naplno sústredili na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Aj keď sa však Košice snažili umiestniť najlepšie, nedarilo sa im v tom a to najmä v domácich zápasoch. Nedarilo sa im najmä proti Kladnu, ktoré ozbíjali VSŽ o všetky body a pamätné boli aj kruté prehry s Jihlavou a Budějovicami a vysoká výhra nad Slovanom. Faktorom ich neúspechu sa stala najmä veľká nedisciplinovanosť. „Železiari“ tak túto sezónu striedali dobré výsledky so slabšími čo im napokon vynieslo konečnú 9.priečku. Po sezóne sa s Košicami rozlúčil tréner Miroslav Nitka.

Po neúspešnej sezóne 1980/1981 klub vykonal opatrenia pre dosiahnutie lepšieho výsledku v nastávajúcej sezóne 1981/1982. Letnú prípravu Košičania začali v objektoch TJ VSŽ, vyvrcholením bolo sústredenie v Rovinji. Prípravu na ľade začali v Nowom Targu a v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Neskôr pokračovali na tradičnom Tatranskom pohári a prípravu na ľade zakončili turnajom v Rige o pohár denníka „Sovietskij sport“. Cieľom mužstva bolo najmä postupne vypracovať tím, ktorý bude v nasledujúcich sezónach konkurovať najlepším. Košice skončili sezónu na 8. mieste. Košice zakončili sezónu súbojmi o Pohár oslobodenia.

V sezóne 1985/1986 Košice vyhrali základnú časť a postúpili do play-off. Vo štvrťfinále narazili Košice na klub TJ Sparta ČKD Praha s ktorým vyhrali sériu 3:1 na zápasy (4:2, 3:0, 0:6, 4:3) a postúpili do semifinále. Tam im bol súperom klub Tesla Pardubice s ktorým Košice vyhrali sériu 3:2 na zápasy (2:5, 5:2, 9:2, 1:4, 4:1) a postúpili do vytúženého finále. Vo finále na Košice čakal tím Dukla Jihlava s ktorým predviedli napínavú sériu zápasov. Košice najprv vyhrali oba domáce zápasy (2:0, 4:2) a pred zápasmi v Jihlave sa zdalo že majú Košice titul už na dosah ruky , to však pravda celkom nebola keďže vonku obidve zápasy prehrali (1:5, 3:4sn) a Jihlava sériu poriadne zdramatizovala. Rozhodovať musel až piaty zápas ktorý hrali Košice doma , ten po dramatickom výsledku 3:3 smeroval do predĺženia kde góly nepadli a rozhodovalo sa až po nájazdoch , ktoré Košice vyhrali 4:2 a celý zápas 4:3 po samostatných nájazdoch. Košice teda vyhrali finálovú sériu 3:2 na zápasy a získali historicky prvý titul majstra ČSSR.

V nadchádzajúcej sezóne 1986/87 sa Košiciam nepodarilo znova získať majstrovský titul a skončili na štvrtom mieste. V sezóne 1987/1988 sa Košice umiestnili po základnej časti v tabuľke na druhom mieste a postúpili do play-off. Vo štvrťfinále narazili Košice na tím Dukla Trenčín s ktorým vyhrali sériu 3:1 na zápasy (4:3pp, 5:2, 2:5, 5:2) a postúpili do semifinále. V semifinále sa stretli s klubom HC Rytieri Kladno s ktorým takisto vyhrali sériu 3:1 na zápasy (8:3, 2:3, 4:2, 6:3) a postúpili do finále. Vo finále sa stretli s klubom Sparta Praha a do tretice vyhrali po víťaznej sérii 3:1 na zápasy (0:2, 4:0, 1:0, 6:3, 6:5pp) a získali historicky druhý titul majstra ČSSR.

Po rokoch 1986 a 1988 keď získal klub titul majstra ČSSR sa VSŽ predstavili v Pohári európskych majstrov a zakaždým sa prebojovali až do finálovej skupiny. V oboch prípadoch skončili na druhom mieste, za vtedy neporaziteľným CSKA Moskva, takže tieto umiestnenia možno považovať za veľký úspech na medzinárodnom poli.

Majstri SR - r. 1993-2007[upraviť | upraviť zdroj]

Po rozdelení česko-slovenskej federácie a následnom rozdelení hokejovej súťaže potvrdili Košice svoju kvalitu aj v samostatnej slovenskej extralige a v prvých šiestich sezónach zakaždým hrali vo finále play-off.Z toho trikrát vyhrali titul (1994/95,1995/96,1998/99) a trikrát skončili druhý (1993/94,1996/97,1997/98).V sezónach 1999/00 a 2000/01 Košice vypadli vo štvrťfinále.V sezóne 2001/02 Košice postúpili do semifinále kde natrafili na tím Slovan Slovnaft Bratislava s ním prehrali 2:4 na zápasy a nepozreli sa tak do finále.V sezóne 2002/03 sa Košice prebojovali až do finále kde natrafili na semifinálového premožiteľa z uplynulej sezóny a veľkého rivala Slovan Slovnaft Bratislavu.Košice sa chceli za vyradenie z semifinále uplynulej sezóny revanšovať ale nepodarilo sa im to keď prehrali so Slovanom 0:4 na zápasy a skončili druhý.V nasledujúcich štyroch sezónach Košice zakaždým vypadli v semifinále (2003/04,2004/05,2005/06,2006/07).

Súčasnosť - r. 2007-2017[upraviť | upraviť zdroj]

V sezóne 2007/08 sa klub po základnej časti Extraligy umiestnil na druhom mieste, čím si zaručil účasť v
kvalifikácii o postup do Hokejovej ligy majstrov (Champions Hockey League). Tá sa odohrala 12. - 14. septembra 2008 v nemeckom Norimbergu. Po výhre, resp. po víťazstve nad Skalicou 3:2 po trestných strieľaniach sa Košice mali zúčastniť nasledujúceho ročníka Champions Hockey League v ročníku 2009/2010. Súťaž sa, ale neuskutočnila. V sezóne 2009/2010 obhájil klub majstrovský titul. V sezóne 2010/2011 klub skompletizoval majstrovský hetrik, ktorý sa mu podaril ako prvému slovenskému hokejovému klubu. V ďalších troch sezónach sa opäť dostali do finále. V sezóne 2011/2012 skončili Košice po základnej časti na prvom mieste no vo finále podľahli Slovanu Bratislava vo finále 4:3 na zápasy. V sezóne 2012/2013 sa Košice po základnej časti umiestnili na druhom mieste za Zvolenom, ktorému potom podľahli vo finále 4:1 na zápasy. V sezóne 2013/2014 skončili Košice so 125 bodmi na čele tabuľky po základnej časti. V play off vo štvrťfinále vyradili najprv Martin (4:1), v semifinále Piešťany (4:2) a nakoniec v siedmom zápase finále porazili Nitru 6:0 a stali sa opäť majstrom Slovenska. Do finále sa dostali siedmykrát v rade a rovnako získali siedmy titul v extralige. V sezóne 2014/2015 Košice porazili vo finále Banskú Bystricu a získali ôsmy titul v samostatnej histórii Slovenska , zároveň sa predstavili v premiérovom ročníku Champions Hockey League , kde ukončili svoje účinkovanie tretím miestom v skupine . V sezóne 2015/2016 sa Košiciam znova podarilo vyhrať základnú časť . Po nevydarenom play-off , keď sa viaceré opory tímu nedokázali presadiť skončili Košice na treťom mieste a nepodarilo sa im skompletizovať druhý majstrovský hetrik. Košiciam sa však darilo pri svojom druhom účinkovaní v Champions Hockey League.Košice skončili na druhom mieste v tabuľke a postúpili do šesťnásť-finále ,kde ich čakal náročný súper , švédsky vicemajster Skellefteå AIK. Po veľmi solídnych výkonoch v oboch zápasoch postúpila Skellefteå AIK na základe lepšieho skóre (6:4), keďže oba tímy svoje domáce zápasy vyhrali . Novú sezónu 2016/2017 začali Košice už výnimočne tradične účinkovaním v Champions Hockey League. Už od začiatku sa predpokladal postup Košíc, ktoré napokon predpoklady naplnili a postúpili z druhého miesta v skupine. V šesťnásť-finál ich čakal švajčiarsky Fribourg-Gottéron. Po domácej remíze, prehre vonku a nepriaznivému skóre (2:5), napokon Košice vypadli v šesťnásť-finále.

Umiestnenia v jednotlivých sezónach[upraviť | upraviť zdroj]

Prípravný duel medzi Košicami a Liptovským Mikulášom

Česko-Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Česko-Slovensko Česko-slovenská hokejová liga - 29 ročníkov

Česko-Slovensko 1. slovenská národná hokejová liga - 1 ročník

Česko-Slovensko 2. slovenská národná hokejová liga - 1 ročník

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Slovensko Tipsport liga - 23 ročníkov

Košice na medzinárodnej scéne[upraviť | upraviť zdroj]

Pohár európskych majstrov[upraviť | upraviť zdroj]

3. kolo : Poľsko TMH Polonia Bytom 4:1 a 3:2
finálová skupina (Lugano): 2. miesto (Švajčiarsko HC Lugano 5:4, Rusko CSKA Moskva 0:9, Švédsko Färjestads BK Karlstad 5:4)
skupina B (Nijmegen): 1. miesto (Rumunsko HC Steaua Bucurešť 8:2, Nórsko Vålerenga IF 7:1, Holandsko Spitman Nijmegen 14:3)
finálová skupina (Köln): 2. miesto (Nemecko EC Kolín 5:3, Rusko CSKA Moskva 2:6, Švédsko Färjestads BK Karlstad 4:3)
semifinálová skupina E (Hamar): 2. miesto (Švédsko HV 71 2:4, Nórsko Storhamar Hamar 3:1, Ukrajina Sokol Kyjev 6:1)
semifinálová skupina G (Bolzano): 1. miesto (Švajčiarsko EHC Kloten 6:1, Rumunsko HC Steaua Bucurešť 10:1, Taliansko HC Bolzano 1:2
finálová skupina (Düsseldorf): 6. miesto (Rusko Lada Togliatti 0:5, Nemecko EG Düsseldorf 2:7)

Kontinentálny pohár[upraviť | upraviť zdroj]

semifinálová skupina N (Třinec): 1. miesto (Poľsko Podhale Nowy Targ 5:1, Rakúsko EC Klagenfurt 2:2, Česko HC Železárny Třinec 2:1)
finálová skupina (Tampere): 1. miesto (Nemecko Eisbären Berlin 5:2, Rusko Salavat Julajev Ufa 2:2, Fínsko Ilves Tampere 5:4)
finálová skupina (Košice): 2. miesto (Rusko Avangard Omsk 2:3, Nemecko EG Düsseldorf 5:0, Švajčiarsko HC Ambri-Piotta 2:1)
semifinálová skupina N (Plzeň): 2. miesto (Poľsko Unia Osvienčim 6:2, Slovensko HKm Zvolen 2:6, Česko HC Keramika Plzeň 3:2)

IIHF Superpohár[upraviť | upraviť zdroj]

Liga majstrov[upraviť | upraviť zdroj]

     Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Kvalifikácia SCB SIT KOS
1. Švajčiarsko SC Bern 2 6 2 0 0 0 9:5 +4 Postupujúci - 4:1 5:4
2. Nemecko Sinupret Ice Tigers 2 3 1 0 0 1 6:7 -1 1:4 - 5:3
3. Slovensko HC Košice 2 0 0 0 0 2 7:10 -3 4:5 3:5 -
     Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina KAR LIB KOS KOL
1. Fínsko Kärpät Oulu 6 13 3 2 0 1 17:12 +5 Postupujúci - 3:2 3:2pp 3:2sn
2. Česko Bílí Tygři Liberec 6 9 3 0 0 3 16:15 +1 3:4 - 3:2 2:1
3. Slovensko HC Košice 6 7 2 0 1 3 14:16 -2 1:2 4:3 - 4:3
4. Nemecko Kölner Haie 6 7 2 0 1 3 12:16 -4 3:2 1:4 2:1 -
     Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina RBM KOS KAC
1. Nemecko EHC Red Bull München 4 12 4 0 0 0 15 : 4 +11 Postupujúci - 1:0 6:1
2. Slovensko HC Košice 4 5 1 1 0 2 7:8 -1 Postupujúci 2:4 - 2:1sn
3. Rakúsko KAC Klagenfurt 4 1 0 0 1 3 5:15 -10 1:4 2:3 -
 • Šestnásť-finále:

Slovensko HC Košice 4:3 - (0:1),(1:1),(3:1) Švédsko Skellefteå AIK - 22.september
Divákov: 5038
Švédsko Skellefteå AIK 3:0 Slovensko HC Košice - 6.október
Skellefteå AIK postúpil do osemfinále po skóre 6:4 , HC Košice vypadli v šestnásť-finále.

     Postupujúci
Por. Klub Z B V Vp Pp P Skóre +/- Skupina SCB KOS BWL
1. Švajčiarsko SC Bern 4 12 4 0 0 0 17:5 +12 Postupujúci - 3:1 5:0
2. Slovensko HC Košice 4 3 1 0 0 3 10:15 -5 Postupujúci 3:6 - 2:3
3. Rakúsko Black Wings Linz 4 3 1 0 0 3 7:14 -7 1:3 3:4 -
 • Šestnásť-finále:

Slovensko HC Košice 1:1 - (1:0),(0:0),(0:1) Švajčiarsko Fribourg-Gottéron - 6.október
Švajčiarsko Fribourg-Gottéron 4:1 Slovensko HC Košice - 11.október
Fribourg-Gottéron postúpil do osemfinále po skóre 5:2 , HC Košice vypadli v šestnásť-finále.

Historická produktivita v LM[upraviť | upraviť zdroj]

# Národnosť Hráč Góly Asistencie Body
1. Slovensko Marek Bartánus 5 5 10
2. Slovensko Jiří Bicek 6 3 9
3. Slovensko Jakub Suja 3 5 8
4. Slovensko Peter Bartoš 2 5 7

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Domáce úspechy

Medzinárodné úspechy

Súčasný káder (2016/17)[upraviť | upraviť zdroj]

Tréneri


Brankári
# Hráč Hokejka Narodený Výška Váha
84 Švédsko Joakim Lündstrom Ľ 1984 186 cm 85kg
51 Česko Vladislav Habal P 1991 182 cm 85 kg
30 Slovensko Stanislav Škorvánek Ľ 1996 187 cm 81 kg
Obrancovia
# Hráč Hokejka Narodený Výška Váha
71 Slovensko Eduard Šedivý Ľ 1992 176 cm 75 kg
24 USA Blake Kessel P 1989 188 cm 95 kg
79 Fínsko Jere Pulli Ľ 1991 186 cm 96 kg
2 Česko Martin Dudáš Ľ 1987 191 cm 110 kg
55 Slovensko Martin Bača Ľ 1989 191 cm 96 kg
70 Česko Václav Čížek Ľ 1989 185 cm 88 kg
90 Slovensko Lukáš Matejka Ľ 1990 190 cm 92 kg
64 Slovensko Patrik Koch Ľ 1996 186 cm 86 kg
74 Slovensko Christián Michalčin P 1996 185 cm 80 kg
15 Slovensko Filip Hudák - 1998 174 cm 75 kg
Útočníci
# Hráč Hokejka Narodený Výška Váha
17 Slovensko Peter Boltun Ľ 1993 182 cm 80 kg
27 Slovensko Ladislav Nagy "C" Ľ 1979 179 cm 87 kg
10 Slovensko Jakub Suja Ľ 1988 185 cm 89 kg
12 Slovensko Jiří Bicek L 1978 178 cm 83 kg
66 Česko Petr Kafka Ľ 1989 185 cm 88 kg
25 Slovensko Richard Jenčík Ľ 1985 175 cm 75 kg
61 Kanada David Pacan P 1991 191 cm 94 kg
14 Slovensko Tomáš Hričina Ľ 1995 188 cm 90 kg
52 Slovensko Marek Hovorka P 1984 178 cm 82 kg
85 Slovensko Tomáš Klíma Ľ 1990 183 cm 86 kg
22 Slovensko Dávid Šoltés P 1995 180 cm 86 kg
8 Slovensko Patrik Koyš Ľ 1996 176 cm 77 kg
83 Slovensko Šimon Petráš P 1996 182 cm 85 kg
85 Slovensko Filip Vrábeľ Ľ 1996 180 cm 74 kg
24 Slovensko Martin Novotný P 1996 180 cm 75 kg
85 Slovensko Adrián Nazad - 1998 167 cm 60 kg

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • V sezóne 1962/1963 sa začala písať novodobá éra klubu.
 • Prvý zápas zohralo mužstvo 16. októbra 1962 s reprezentačným mužstvom Maďarska. Košice prehrali 5:7.
 • Od sezóny 1964/1965 až po súčasnosť hrajú Košice každoročne medzi elitou.
 • Klub HC Košice vyhral od vzniku najvyššej súťaže 848 zápasov čo je najvyšší počet zápasov spomedzi všetkých ligových klubov.
 • V Košiciach vyrastal prvý Slovák, ktorý reprezentoval Československo - Ladislav Troják
 • V sezóne 1922/1923 v Košiciach prvýkrát usporiadala prvá organizovaná súťaž na Slovensku - Majstrovstvá mesta
 • Klub HC Košice strelil od vzniku najvyššej súťaže 4790 gólov čo je najviac spomedzi všetkých ligových klubov.
 • Košický hráč Peter Bartoš je v historickom poradí kanadského bodovania v najvyššej súťaži na štvrtom mieste s 702 bodmi.
 • Košický hráč Peter Bartoš odohral od vzniku najvyššej súťaže 898 zápasov a v historickom poradí v počte odohraných ligových zápasov je tretí.
 • Vynikajúci hráč , legenda a odchovanec Košického hokeja - Vincent Lukáč odohral v federálnej lige 513 zápasov v ktorých strelil 393 gólov .V stretnutiach najvyššej súťaže nastrieľal najviac gólov spomedzi všetkych slovenských hráčov.
 • Najviac gólov v jednom zápase v histórii najvyššej súťaže padlo v zápase Košice - Liptovský Mikuláš keď Košice vyhrali 14:5 - (15. november 1994).Bolo ich až 19.
 • Najviac trestných minút v jednom zápase v histórii najvyššej súťaže padlo vo štvrťfinálovom zápase Poprad - Košice bolo ich 476.(16. marec 2013)
 • Vo finále najvyššej súťaže v sezóne 2011/12 padol divácky rekord keď sa na zápas Bratislava - Košice prišlo pozrieť 10 055 divákov.
 • Play-off bez prehry sa doteraz v najvyššej súťaži podarilo dosiahnuť len jedinému tímu a to Košiciam v sezóne 1994/95.
 • V Steel aréne sa v roku 2011 konal 75.ročník majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Slovensko organizovalo majstrovstvá prvýkrát.
 • Klub HC Košice sa od vzniku najvyššej súťaže prebojoval v 22 sezónach až 20-krát do semifinále čo je najviac spomedzi všetkých ligových tímov. Z toho 15-krát do finále čo je taktiež najviac spomedzi všetkých tímov.
 • Klub HC Košice postúpil v každej sezóne od vzniku najvyššej súťaže do play-off.

Najlepší strelci klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Zápas 51. kola Slovnaft extraligy (HC Košice - MHC Martin 16. februára 2007)
# Hráč Góly
1. Vincent Lukáč 393
2. Igor Liba 277
3. Vlastimil Plavucha 253
4. Bedřich Brunclík 237
5. Zdeněk Nedvěd 203
6. Peter Bartoš 200
7. Ján Vodila 187
8. Richard Jenčík 179
9. Ján Faith 178
10. Jozef Lukáč 172

Slávni hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Tréneri Košíc v jednotlivých sezónach[upraviť | upraviť zdroj]

Majstrovské kádre[upraviť | upraviť zdroj]

Česko-Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

 • TJ VSŽ Košice 1985/86

Tréneri:Ján Selvek,Július Kovács
Brankári:Michal Orenič,Pavol Švarný
Obrancovia:Marián Brusil,Miroslav Danko,Juraj Bondra,Juraj Bakoš,Pavel Valko,Mojmír Božík,Peter Slanina,Rudolf Záruba
Útočníci:Milan Staš,Jaroslav Spodniak,Miroslav Žabka,Dušan Kapusta,Miroslav Hriňák,Viliam Belas,Marián Štefanovič,Milan Mažgút,Vladimír Svitek,Štefan Jabcon,Igor Liba,Milan Jančuška,Roman Mucha,Igor Talpaš,Otto Sýkora,Ján Vodila,Miroslav Ihnačák-(v decembri odišiel)

 • TJ VSŽ Košice 1987/1988

Tréneri:Ján Faith,Ján Šterbák
Brankári:Jaromír Dragan,Jozef Škrak,Pavol Švarný
Obrancovia:Miroslav Danko,Mojmír Božík,Juraj Bakoš,Juraj Bondra,Peter Slanina,Jerguš Bača,Ján Varholík,Miroslav Marcinko
Útočníci:Peter Zůbek,Pavol Zůbek,Peter Bondra,Miroslav Žabka,Igor Talpaš,Anton Bartánus,Peter Veselovský,Jaroslav Spodniak,Otto Sýkora,Igor Liba,Vladimír Svitek,Viliam Belas,Marián Štefanovič,Ján Vodila,Milan Staš,Milan Jančuška,Ľuboš Jágerský

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

 • Hc Košice 1994/1995

Tréneri: Ján Selvek,Vincent Lukáč
Brankári: Jaromír Dragan,Ján Rímsky,Jozef Škrak
Obrancovia: Matej Bukna,Juraj Horňák,Stanislav Jasečko,Martin Lenďák,Radoslav Michalčin,Daniel Sedlák,Pavol Valko,Ján Varholík,Slavomír Vorobel
Útočníci: Anton Bartánus,Peter Bondra,Miroslav Ihnačák,Slavomír Ilavský,Viliam Knap,Peter Kuzár,Martin Mižík,Miroslav Pažák,Vlastimil Plavucha,Róbert Pohanka,René Pucher,Ľubomír Rybovič,Richard Šechný,Pavol Zůbek,Peter Zůbek

 • Hc Košice 1995/1996

Tréneri: Ján Faith,Vladimír Šandrik, v prvej časti sezóny Ján Selvek,Vincent Lukáč
Brankári: Jaromír Dragan,Ján Rímsky,Jozef Škrak
Obrancovia: Matej Bukna,Stanislav Jasečko,Juraj Kledrowetz,Martin Lenďák,Daniel Sedlák,Michal Segľa,Ján Varholík,Pavol Valko,Slavomír Vorobel,Tibor Turan
Útočníci: Jiří Bicek,Radovan Hančár,Slavomír Ilavský,Martin Mižík,Miroslav Pažák,Vlastimil Plavucha,Róbert Pohanka,René Pucher,Ľubomír Rybovič,Richard Šechný,Ľubomír Vaic,Peter Veselovský,Pavol Zůbek,Peter Zůbek

 • Hc VSŽ Košice 1998/1999

Tréneri: Ján Selvek,Milan Jančuška
Brankári: Michal Košík,Marko Milý,Miroslav Šimonovič
Obrancovia: Daniel Babka,Jerguš Bača,Juraj Kledrowetz,Stanislav Kožár,Tomáš Nádašdi,Michal Segľa,Marek Topoli,Alexander Valentín,Ján Varholík,Stanislav Vorobel
Útočníci: Ľubomír Barank,Arpád Györi,Miroslav Ihnačák,Slavomír Ilavský,Jaroslav Kmiť,Michal Košík,Kristián Kováč,Peter Kuzár,Igor Liba,Martin Mižík,Miroslav Pažák,Peter Pucher,René Pucher,Juraj Rušič,Ľubomír Rybovič,Stanislav Solopukin,Richard Šechný,Ján Šimko,Ľubomír Vaic

 • Hc Košice 2008/2009

Tréner: Anton Tomko,Pavel Hulva,Ján Bajtoš
Brankári:Július Hudáček,Miroslav Lipovský
Obrancovia:Ján Tabaček ,Marcel Šterbák,Jaroslav Špelda,Juraj Kledrowetz,Michal Grman,Radek Deyl,Matúš Petričko,Tomáš Slovák,Petr Mocek,Ľubomír Chmelo,Radek Philipp,Michal Kozák,Ján Homer
Útočníci:Rudolf Huna,Juraj Faith,Stanislav Gron,Jaroslav Kmiť,Peter Bartoš,Peter Húževka,Michel Miklík,Jan Kopecký,Richard Jenčík,Juraj Sýkora,Marcel Šimurda,Ladislav Ščurko,Tomáš Murajda

 • Hc Košice 2009/2010

Tréneri: Anton Tomko,Pavel Hulva striedali ich Rostislav Čada , Pavol Zůbek
Brankári: Július Hudáček,Ján Lašák,Tomáš Halász
Obrancovia: Peter Mikuš,Ján Tabaček,Michal Grman,Michal Šeda,Radek Deyl,Marek Mertel,Peter Huba,Peter Slimák,Ľubomír Chmelo,Ján Homer,Martin Gajdoš,Michal Pichnarčík
Útočníci: Rudolf Huna,Vladimír Dravecký,Peter Húževka,Peter Bartoš,Stanislav Gron,Róbert Tomík,Marek Vorel,Richard Jenčík,Dušan Andrašovský,Juraj Sýkora,Petr Šachl,Jaroslav Kmiť,Henric Höglund,Marcel Baláž,Ondrej Gmitter

 • Hc Košice 2010/2011

Tréneri:Rostislav Čada,Pavol Zůbek
Brankári:Július Hudáček,Tomáš Halász
Obrancovia:Ján Tabaček,Ján Homer,Michal Grman,Radek Deyl,Marcel Šterbák,Michal Šeda,Peter Huba,Peter Slimák
Útočníci:Oliver Jokeľ,Miroslav Zálešák,Stanislav Gron,Jaroslav Kristek,Peter Bartoš,Michel Miklík,Richard Jenčík,Marcel Haščák,Martin Frolík,Dušan Andrašovský,Vladimír Dravecký,Marek Vorel,Róbert Tomík,Dušan Pašek ml.,Peter Fabuš,Martin Kriška,Marcel Baláž,Ondrej Gmitter,Tomáš Hričina

 • Hc Košice 2013/2014

Tréneri:Anton Tomko,Pavol Zůbek
Brankári:Alexandr Hylák,Rastislav Staňa,Dominik Riečický
Obrancovia:Ondrej Briják,Juraj Cebák,Erik Černák,Radek Deyl,Martin Chovan,Marek Kolba,Miroslav Macejko,Michal Novák,Michal Šeda,Milan Takáč,Martin Štrbák,Tomáš Klouček
Útočníci:Marek Bartánus,Peter Bartoš,Jiří Bicek,Peter Boltun,Marek Borecký,Matej Češík,Matej Hinďoš,Ondrej Gmitter,Tomáš Hrnka,Matúš Chovan,Richard Jenčík,OliverJokeľ,Tomáš Marcinko,Matúš Matis,Dušan Pašek ml.,Pavol Skalický,Peter Sojčík,Gabriel Spilar,Marek Svatoš,Ladislav Zikmund

 • Hc Košice 2014/2015

Tréneri:Anton Tomko,Pavol Zůbek od 43.kola Peter Oremus,Roman Šimíček
Brankári:Alexandr Hylák,Marcel Melicherčík,Dominik Riečický
Obrancovia:Juraj Cebák,Erik Černák,Adam Drgoň,Adam Jánošík,Miroslav Macejko,Branislav Pavúk,Radek Philipp,Michal Šeda,Martin Štrbák
Útočníci:Marek Bartánus,Peter Bartoš,Jiří Bicek,Radovan Bondra,Matej Češík,Matej Hinďoš,Tomáš Hrnka,Matúš Chovan,Richard Jenčík,Tibor Kutálek,Adam Lapšanský,Ivan Rachůnek,Peter Sojčík,Gabriel Spilar,Jakub Suja

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Košice oznámili meno nového prezidenta a trénera www.hckosice.sk, 2.5.2017
 2. Prezident Július Lang stavil na manažéra Rastislava Rusiča Košice:Dnes, 29.6.2017
 3. história klubu HC Košice - predvojnové obdobie www.hckosice.sk
 4. história klubu HC Košice - Povojnové obdobie www.hckosice.sk
 5. história klubu HC Košice - Vstup medzi elitu www.hckosice.sk
 6. história klubu HC Košice - Vznik VSŽ Košice www.hckosice.sk
 7. história klubu HC Košice - 70.roky www.hckosice.sk
 8. Anton Tomko novým trénerom HC Košice www.hokej.sk, 10.05.2013
 9. Odvolanie trénerov je aj signálom pre hráčov, dvíha varovný prst Mondík www.hokej.sk, 20.01.2015
 10. Novými trénermi HC Košice sa stali Oremus a Šimíček www.hokej.sk, 22.01.2015
 11. V Košiciach odvolali trénerov, skončili aj Štrbák s Philippom www.hokej.sk, 10.10.2015
 12. Košice povedie Čada, Bakoš: Dokonale pozná prostredie www.hokej.sk, 12.10.2015
 13. Doplácali sme na zranenia a limitovaný počet hráčov, uviedol Čada po odvolaní www.hokej.sk, 06.03.2017
 14. Prezidentom HC Košice Július Lang, trénermi Jančuška s Bačom www.hokej.sk, 02.05.2017

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]