Ladislav Troják

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Troják
Olympijské striebro

Ladislav Troják (* 15. jún 1914, Košice – † 8. november 1948 pri páde lietadla nad kanálom La Manche) bol vynikajúci hokejista (útočník), prvý Slovák v reprezentačnom výbere Česko-Slovenska a zároveň prvý slovenský hokejista s titulom hokejového majstra sveta (1947).

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Ladislav Troják vyrastal v Košiciach, v oblasti známej ako Tri Hôrky. V tých časoch tam boli iba tri skromné domčeky, dnes už domčeky nestoja, je tam nové sídlisko. Otec Ladislava Trojáka pracoval pri rybníkoch v neďalekej tehelni. Na týchto rybníkoch Troják začínal s hokejom.

Ako mladý chlapec začal hrávať za košický klub ČsŠK pod trénerom Františkom Janderom. V dvadsiatich rokoch na Tatranskom pohári 1934 nastúpil za Košice a jeho obrovský talent neunikol pozornosti trénera LTC Praha. Pražský klub bol v tom čase jedným z najlepších hokejových klubov v Európe. LTC Praha vtedy prebil ponuku HC Tatry a tak mladý Troják odišiel skúsiť šťastie do „stovežatej“.

Onedlho sa mladý Košičan pôsobením v pražskom klube dostal do pozornosti reprezentácie. Prišiel jeho prvý veľký turnaj Olympijské hry 1936 v Garmisch-Partenkirchene. Česko-slovenské družstvo obsadilo na turnaji štvrté miesto. Ladislav Troják sa tak stal prvým Slovákom v národnom tíme. Mladý, dravý a super rýchly hokejista s veľkým morálnym cítením a zmyslom pre fair - play si dokázal získať davy fanúšikov. Tí, čo ho poznali o ňom hovorili, že bol veľký pedant. Nikdy nevynechal tréning, vždy si splnil povinnosti a aj osobnostne sa prejavoval ako veľký človek, skvelý kamarát a morálny vodca tímu. V tých dobách bola profesionalita ešte v plienkach, ale on sa ako profesionál skutočne správal. Chodil do práce, (bol účtovníkom v pražskom cukrovare), po práci na tréning a keď prišiel deň zápasu, dostal hoci aj výnimočné voľno, len aby mohol hrať. Kolegovia mu veľmi fandili a v športe ho aj podporovali.

Premiéru na Majstrovstvách sveta absolvoval v roku 1937 v Londýne ako 23-ročný. Vrátil sa však bez medaily. Tú získal o rok neskôr, keď svetový šampionát hostila pražská Štvanica. Troják mal prvú medailu z veľkého turnaja – bronzovú. Na MS 1939 vo Švajčiarsku ekipa národného tímu opäť neuspela. Prišla vojna a fanúšikovia a hráči na hokej a majstrovstvá sveta mohli na dlhých osem rokov zabudnúť.

V roku 1947 hostila MS opäť Praha. Hokejisti Česko-Slovenska začali turnaj na jednotku. Najlepší na turnaji bol jednoznačne náš prvý útok v zložení Konopásek – Troják – Zábrodský. Títo traja bavili tribúny kombinačným hokejom a fantastickou zohratosťou. Lenže prišiel šok. Tím ČSR podľahol Švédom 1:2. Hráči z krajiny troch koruniek po zápase oslavovali, boli si už istí titulom majstrov sveta. Blahoprajný telegram im poslal i švédsky kráľ Gustáv V. Česko-Slovensko v poslednom zápase zdolalo tím USA 6:1. Švédi hrali posledný zápas – povinnú jazdu proti Rakúsku. Troják ani nešiel na štadión. Jeho manželka počula v rakúskom rozhlase, že Rakúšania Švédov porazili senzačne 2:1. Troják tomu nechcel uveriť, no napokon sa začal tešiť, všetkých doma vyobjímal a plný radosti sa ponáhľal na štadión. Vychutnať si slávu, víťazstvo. Prevziať cenu pre najslušnejšieho hráča turnaja. Prišiel, aby oslávil vlastný najväčší športový úspech… Zverenci kanadského trénera slovenskej národnosti, Mateja Bucknu, tak získali prvý titul majstrov sveta pre Česko-Slovensko. V Košiciach pripravili Trojákovi obrovskú slávu a jeho rodnú Radlickú ulicu premenovali na Trojákovo námestie. Nadšení fanúšikovia sa odmenili Rakúšanom darčekmi a dokonca im darovali aj jedlo na cestu a pálenku.

Majstrovstvá sveta 1948 privítalo mesto St. Moritz, v rámci olympijského turnaja. Ladislav Troják niesol vlajku česko-slovenskej výpravy. Bucknovci titul neobhájili. Chýbal im na to iba jeden gól a preto sa zo zlata kvôli lepšiemu skóre tešila Kanada. Česko-Slovensko získalo aspoň cenu útechy – titul európskeho šampióna.

Vo februári 1948 sa dostali k moci komunisti. Po nátlaku Troják vstúpil do strany, inak by ho vyradili z reprezentácie. V Paríži turnaj teda úspešne odohrali. Potom nastal problém. Angličania nestihli vybaviť víza šiestim hráčom nášho tímu. Keď zápas vo Wembley začínal, oni iba nastupovali do malého súkromného lietadla. Vo Francúzsku práve prebiehal štrajk zamestnancov Air France.

Spoluhráči prišli pani Trojákovej oznámiť smutnú zvesť. Ladislav Troják a ďalších päť hráčov havarovali v lietadle nad kanálom La Manche.

Na počesť Ladislava Trojáka po ňom pomenovali košický zimný štadión.

Štatistiky[upraviť | upraviť kód]

 • počet ligových sezón: 11
 • počet reprezent. štartov a gólov: 75/37
 • 5 krát majster ČSR (1937, 1938, 1946-1948)
 • 5 krát majster českomoravskej ligy (1939, 1940, 1942- 1944)
 • 6 krát účastník MS (1936-1939, 1947, 1948)
 • 2 krát účastník OH (1936, 1948)
 • 1 krát majster sveta (1947)
 • 1 krát vicemajster sveta (1948)
 • 1 krát tretí na MS (1938)

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

 • ČsŠK Košice (do 1934)
 • LTC Praha (1934 - 1948)

Bol prvým Slovákom v reprezentácii Česko-Slovenska a aj prvým majstrom sveta zo Slovenska. Dokázal sa presadiť v silnej konkurencii českých hokejistov v lige a dostať sa do národného mužstva. Vynikal kombinačnou hrou, rýchlym korčuľovaním, skvelou prihrávkou a vynikajúcim bránením. Získal Leviu hokejku za uvedenie do Siene slávy slovenského hokeja (30. novembra 2002) .

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]