ŠHK 37 Piešťany

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ŠHK 37 Piešťany
Liga
Založený 1937
História ŠK Piešťany
1937
PHK Piešťany
1937 – 1979
Chirana Piešťany
1979 – 1993
VTJ Piešťany
1993 – 1995
HK VTJ Marat Piešťany
1995 – 2004
ŠHK 37 Piešťany
2004 – súčasnosť
Aréna Zimný štadión Piešťany pre 3 500 divákov
Mesto Piešťany, Slovensko
Klubové farby          
Generálny manažér Jaroslav Lušňák

ŠHK 37 Piešťany bol slovenský hokejový klub. Vznikol v roku 1937. Po odchode HC Slovana Bratislava z Tipsport extraligy postúpil klub bez baráže do najvyššej súťaže. V sezóne 2016/17 sa klub neprihlásil do extraligy pre finančné problémy, neskôr hral 3. najvyššiu slovenskú súťaž (2. liga). Dnes je mužský hokej v Piešťanoch bez zastúpenia.

História[upraviť | upraviť kód]

V roku 2007 si piešťanský hokej pripomenul sedemdesiat rokov svojej existencie. Sedem desaťročí uplynulo od chvíle, kedy si hokejoví nadšenci v Piešťanoch založili svoj prvý hokejový klub. Vtedajšie možnosti sa však ani zďaleka nedali porovnať s terajšími. V tom čase boli hokejisti odkázaní len na prírodný ľad a ten bol k dispozícii iba niekoľko týždňov počas celej zimy. Hrávalo sa preto viac-menej živelne. Hokejisti využívali každú príležitosť, ktorú im zima poskytla, aby odohrali aspoň priateľské stretnutia. Prv, ako však mohli hrať, museli si pripraviť ihrisko. To mali na bývalých tenisových dvorcoch v parku (vedľa terajšieho Domu umenia). Namiesto mantinelov im slúžili fošne, ktoré po zápase museli vrátiť majiteľovi. Prezliekať sa chodili priekopníci piešťanského hokeja a ich súperi do blízkeho staručkého divadla, ktoré už tiež neexistuje, pretože začiatkom šesťdesiatych rokov zhorelo. Z historických prameňov sa možno dozvedieť, že prvé pokusy o založenie hokejového oddielu v Piešťanoch siahajú ešte do záveru roku 1936, kedy pri PFK Piešťany založili hokejový odbor. Jeho predsedom sa stal dr. Vojtech Horváth, tajomníkom Michal Hrabina a náčelníkom klubu Ladislav Manas. Na tomto zasadnutí sa okrem iného rozhodlo o tom, že klzisko bude na tenisových kurtoch v parku a obec poskytne športovcom vodu z miestneho vodovodu zdarma.

Prvý priateľský hokejový zápas však zohrali piešťanskí hokejisti pod názvom ŠK Piešťany 23. januára 1937, kedy nastúpili v Trenčíne proti domácim hokejistom a prehrali 1:3. ŠK Piešťany vteda nastúpili v zostave: Matoušek – Manas, Krajčír, Teplický, Gerick, Cickay, Valent, Kutina a Krobot, keď gól za Piešťany vsietil Gerick. Už o tri dni sa hrala v Piešťanoch odveta. Počasie hokeju prialo. Mrazivé noci využili hokejoví nadšenci na prípravu ľadu, pred zápasom klzisko „ohradili“ fošňami a mohlo sa hrať. Trenčania prišli do Piešťan v dobrej nálade, presvedčení, že aj v odvete vyhrajú. Za domácich v zápase nenastúpil strelec jediného gólu z prvého zápasu Gericka. Namiesto neho hral Szilárd. Odveta sa Piešťancom vydarila, vyhrali 4:1 a oplatili hokejistom spod Matúšovho hradu prehru aj s úrokmi.

Vstup do extraligy[upraviť | upraviť kód]

ŠHK 37 Piešťany sa od sezóny 2012/13 po odchode Slovana do KHL stali novým účastníkom Tipsport extraligy.[1] Piešťany dostali ponuku na vstup do extraligy ako finalista druhej najvyššej súťaže, keďže jej víťaz z Bardejova je farmou Košíc. O zaradení Piešťan do extraligy definitívne rozhodol na svojom zasadnutí výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja.

V novom ročníku získali Piešťany vďaka výluke NHL cennú akvizíciu, strieborného medailistu z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2012 Tomáša Tatara.[2] Ten v Piešťanoch bude hrať minimálne do 12. októbra 2012, keď sa má znovu hlásiť v klube Detroit Red Wings. Prvý raz sa za ŠHK predstavil v 2. kole proti Skalici a hneď sa aj gólovo presadil.

Káder mužstva pre sezónu (2013/14)[upraviť | upraviť kód]

Tréneri Česko Milan Klement Slovensko Roman Sýkora

Brankári Slovensko Tomáš Tomek Slovensko Martin Šurek

Obrancovia Slovensko Boris Valábik Slovensko Adam Drgoň Slovensko Richard Filip Slovensko Tomáš Brňák Slovensko Marek Biro Slovensko Martin Škadra Slovensko Matej Cuník Slovensko Tomáš Bučka Slovensko Matúš Minarech Slovensko Matúš Rais

Útočníci Slovensko Matej Hamrák Slovensko Tibor Melichárek Slovensko Vladimír Nemec Slovensko Samir Saliji Slovensko Ján Románek Slovensko Matej Mišura Slovensko Jozef Haring Slovensko Václav Stupka Slovensko Marcel Holovič Slovensko Patrik Lušňák Slovensko Martin Chylo Slovensko Michal Toman Slovensko Filip Hudec

Umiestnenia v jednotlivých sezónach[upraviť | upraviť kód]

Česko-Slovensko[upraviť | upraviť kód]

Česko 2. Slovenská národná hokejová liga14 ročníkov (všetko skupina západ)

Slovensko[upraviť | upraviť kód]

Slovensko Tipsport extraliga3 ročníky

Slovensko 1. liga14 ročníkov

Slovensko 2. liga5 ročníkov (všetko skupina západ)

Referencie[upraviť | upraviť kód]