Horatio Nelson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Horatio Nelson
Horatio Nelson
Admirál kráľovského loďstva Spojeného kráľovstva

Narodenie 29. september 1758
Burnham Thorpe, Norfolk, Anglicko
Úmrtie 21. október 1805 (47 rokov)
Bitka pri Trafalgare

Horatio Nelson (* 29. september 1758 – † 21. október 1805) bol britský admirál.

Od roku 1789 bol veliteľom britskej flotily v Stredozemnom mori. Víťazstvom v bitke pri Abú Kíre v roku 1798 získal pre Spojené kráľovstvo námornú prevahu v Stredozemnom mori.

V roku 1805 potvrdil nadvládu Británie na mori víťazstvom v bitke pri Trafalgare, kde porazil spojené francúzsko-španielske loďstvo a nestratil ani jednu loď. V bitke padol.

Bol milencom lady E. Hamiltonovej.

Bitka v zátoke Abú Kír[upraviť | upraviť zdroj]

Nelson prenasledoval Francúzske námorníctvo do Stredozemného mora. Francúzi totiž chceli podporiť Napoleonovu Egyptskú výpravu. Francúzske lode najprv hľadal pri Cypre a Alexandrii. Narazil na ne 1. augusta 1798. Nelson zavrhol tradičnú lineárnu taktiku a útok podnikol z oboch strán, čím získal výraznú prevahu na jednom smere. Zaútočil so 14 radovými loďami a Francúzi s 10 fregatami a 3 radovými loďami. Francúzi s útokom nepočítali. Nelson napriek tomu, že sa blížil večer, okamžite vyplával k zálivu. Bitka známa aj ako bitka o Níl sa začala okolo 17. hodiny. Jeho 5 lodí preniklo za protivníkovu zostavu a 6 lodí sa rozostavilo z vonkajšej strany francúzskej línie. Ďalšie 2 lode preťali líniu Francúzov a 1 loď zostala uviaznutá pri vstupe do zálivu na plytčine. Francúzi kvôli nepriaznivému vetru nemohli nasadiť všetky lode, tie ktoré sa zúčastnili boja museli bojovať proti protivníkom z oboch strán. Z celej francúzskej eskadry sa zachránili len dve radové lode a dve fregaty, ktorým sa pod velením admirála Pierra Villeneuva podarilo ujsť. Angličania stratili len jednu loď. Angličania okrem tejto jednej lode nemali žiadne výrazné straty.