Bitka pri Abú Kíre (1798)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitka pri Abú Kíre

Bitka pri Abú Kíre/Abú Qíre/Abú Kire/Abúkire (iné názvy:bitka v zálive Abú Kír, bitka na Níle, bitka v Abúkirskom zálive, námorná bitka pri Abú Kíre) bol námorný stret Spojeného kráľovstva a Francúzska, ktorý sa odohral 1. augusta 1798. Britský admirál Horatio Nelson v nej zničil početne silnejšiu francúzsku flotilu, ktorá kryla vojenskú operáciu Napoleona I. Bonaparta v Egypte. Víťazstvo znamenalo prevahu britskej námornej moci v Stredozemnom mori.[1]

Priebeh a výsledok[upraviť | upraviť kód]

Francúzske lode Nelson najprv hľadal pri Cypre a Alexandrii. Narazil na ne v zálive Abú Kír 1. augusta 1798. Zavrhol tradičnú lineárnu taktiku a útok podnikol z oboch strán, čím získal výraznú prevahu. Zaútočil so 14 radovými loďami na Francúzov s 10 fregatami a 3 radovými loďami, ktorí s útokom nepočítali. Nelson napriek tomu, že sa blížil večer, okamžite vyplával k zálivu.
Bitka sa začala okolo 17. hodiny. Jeho 5 lodí preniklo za protivníkovu zostavu a 6 lodí sa rozostavilo z vonkajšej strany francúzskej línie. Ďalšie 2 lode preťali líniu Francúzov a 1 loď uviazla pri vstupe do zálivu na plytčine. Francúzi kvôli nepriaznivému vetru nemohli nasadiť všetky lode; tie ktoré sa zúčastnili boja museli bojovať proti protivníkom z oboch strán. Z celej francúzskej eskadry sa zachránili len dve radové lode a dve fregaty, ktorým sa pod velením admirála Pierra Villeneuva podarilo ujsť. Angličania stratili len jednu loď.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 zv. (696 s.) ISBN 80-224-0554-X. číslo publikácie 3259. Kapitola A, s. 34.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]