Hydropónia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hydroponické pestovanie cibule v NASA

Hydropónia (iné názvy: vodná kultúra, hydrokultúra, hydroponická kultúra, hydroponické pestovanie) je pestovanie rastlín bez pôdy v živnom roztoku. Niekedy sa terminologicky rozlišuje hydropónia (korene sú priamo ponorené v živnom roztoku) a hydrokultúra (korene sú v kvetináči s granulami a iba ich konce trčia do živného roztoku).

Hydroponicky možno pestovať takmer všetky izbové rastliny. Najvhodnejším substrátom je v tomto prípade keramzit – expandovaný íl. Zelenina – rajčiny, uhorky a pod. alebo kvety (karafiáty, gerbery a pod.) sa pre produkciu rezaných kvetov v skleníkoch tiež pestujú hydroponicky buď v minerálnej plsti alebo v roztoku na "tenkej vrstve". V týchto systémoch voda cirkuluje, mimo záhonov sa späť vrátený roztok filtruje, doplní sa živinami, upraví pH a teplota. Podľa systému a účelu pestovania sa pridávajú hnojivá. Pre uzavretý systém pestovania izbových rastlín v keramzite možno použiť kvalitné tekuté hnojivá bez balastných látok a pri každej zálievke zalievať slabým roztokom (0,02%). Pre tento spôsob existujú ešte dlhopôsobiace iónovýmenné hnojivá na báze Lewatit, ktoré vymieňajú živné ióny za soli obsiahnuté v zálievkovej vode. V prípade použitia takéhoto hnojiva nie je vhodná zálievka dažďovou vodou. Túto možno rastlinám dodávať raz za 3 – 4 mesiace.

Veľká väčšina rastlín, ktorá sa pestuje hydroponicky, môže rásť v hydropónii aj v pôde. Tento typ pestovania je vynálezom Egypťanov. Medzi výhody patrí rýchlejší rast rastlín, menšia náchylnosť k chorobám. Táto metóda pestovania je vhodná pre alergikov.[chýba zdroj]

Pestovanie[upraviť | upraviť zdroj]

V týchto systémoch voda cirkuluje, mimo záhonov sa späť vrátený roztok filtruje, doplní sa živinami, upraví pH a teplota. Podľa systému a účelu pestovania sa pridávajú hnojivá. Pre uzavretý systém pestovania izbových rastlín v keramzite možno použiť kvalitné tekuté hnojivá bez balastných látok a pri každej zálievke zalievať slabým roztokom (0,02%). Pre tento spôsob existujú ešte dlhopôsobiace iónovýmenné hnojivá na báze Lewatit, ktoré vymieňajú živné ióny za soli obsiahnuté v zálievkovej vode. V prípade použitia takéhoto hnojiva nie je vhodná zálievka dažďovou vodou. Túto možno rastlinám dodávať raz za 3 – 4 mesiace.

Výhody hydroponického pestovania rastlín[upraviť | upraviť zdroj]

  • Vhodnosť pre alergikov (absencia alergénov v zemine nahradenej rastovým roztokom)
  • Presná kontrola skladby živín
  • Rýchlejšie zakorenenie
  • Kvety vyrastú rýchlejšie, takže sa skôr zbiera úroda zo zelenej záhradky

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hydropónia

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hydroponie na českej Wikipédii.