Ichtyosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ichthyosaurus
Ichthyosaurus h harder.jpg
Rekonštrukcia výzoru.
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ichthyosaurus (v preklade rybí jašter) je vyhynutý rod spodnojurského morského plaza z čeľade Ichthyosauridae. Je jedným z najlepšie preštudovaných rodov ichtyosaurov a celej skupine dal aj názov.[1][2] Ichtyosaurus bol tiež prvým fosílnym stavovcom, ktorého takmer kompletná kostra bola objavená v Anglicku začiatkom 19. storočia Mary Anningovou.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Ichtyosaurus bol jediným a pomerne malým zástupcom svojej čeľade. Mal špicatú zužujúcu sa hlavu s množstvom drobných ostrých zubov a krátkym krkom. Namiesto párov nôh mal vždy po stranách dve krátke plutvy a s ďalšou plutvou na chrbte. Týchto päť plutiev používal na kormidlovanie. Nozdry sa nachádzali blízko očníc aby zviera zdvíhalo hlavu pri dýchaní iba tesne nad hladinu. Štúdiom pigmentov zo zachovaných zvyškov kože sa zistilo, že ichtyosaurus bol hnedastej alebo tmavozelenej farby.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Tento tvor bol dravec, loviaci predovšetkým ryby a hlavonožce (sépie). Spoliehal sa pritom na svoj skvelý zrak a tiež dobrý sluch. Mláďatá sa rodili najprv chvostom napred, čím sa zabránilo riziku utopenia počas pôrodu.[3]

Nálezy[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho fosílne pozostatky boli objavené na území dnešného Belgicka, Veľkej Británie, Nemecka a Švajčiarska. Za najväčšie nálezisko ichtyosaura sa pokladá Holzmaden (obec v Bádensko-Württembersku), kde sa našli tisícky jeho kostier. Boli tu objavené aj kostry ešte nenarodených mláďat a napríklad aj vzácne odtlačky obrysu tela.

V kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Obrí ichtyosaurus sa objavuje v slávnej knihe Julesa Verna, Cesta do stredu Zeme, kde zápasí a nakoniec vyhrá nad plesiosaurom. V tomto románe sa zdá byť ichtyosaurus väčší, než tomu bolo v skutočnosti.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ichthyosaurus breviceps
  • Ichthyosaurus communis
  • Ichthyosaurus conybeari
  • Ichthyosaurus intermedius

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MAISCH, M.W., MATZKE, A.T. The Ichthyosauria. Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde Serie B (Geologie und Paläontologie), 2000, roč. 298, s. 1 - 159.
  2. MAISCH, M.W., REISDORF, A.G.; SCHLATTER, R.; WETZEL, A. A large skull of Ichthyosaurus (Reptilia: Ichthyosauria) from the Lower Sinemurian (Lower Jurassic) of Frick (NW Switzerland). Swiss Journal of Geosciences, 2008, roč. 101, s. 617 - 627.
  3. BÖTTCHER, R.. Neue Erkenntnisse über die Fortpflanzungsbiologie der Ichthyosaurier. Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde Serie B (Geologie und Paläontologie), 1990, roč. 164, s. 1 - 51.