Ignác Bizmayer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ignác Bizmayer
slovenský keramikár
Narodenie20. apríl 1922
Košolná, Česko-Slovensko
Úmrtie15. august 2019 (97 rokov)
Modra, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ignác Bizmayer

Ignác Bizmayer (* 20. apríl 1922, Košolná – † 15. august 2019, Modra)[1] bol slovenský keramikár, národný umelec a držiteľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby.

Život a tvorba[upraviť | upraviť kód]

Vyrastal na habánskom dvore v obci Košolná. V detstve sa stretol s moravským keramikárom a znalcom habánskej fajansy Heřmanom Lansfeldom, učil sa v Keramickej škole v Modre, ako majster pôsobil v „Slovenskej ľudovej majolike“ a od roku 1957 sa venuje vlastnej keramickej tvorbe. Žil a tvoril vo svojom ateliéri v Modre-Harmónii.

Vo svojom diele sa sústredil na figurálnu tvorbu, keramickú plastiku, úžitkovú dekoratívnu keramiku. Vychádzal z ľudového umenia, obnovoval habánsku keramickú tradíciu. V jeho umeleckej tvorbe možno vidieť život, prácu, zvyky, obrady slovenského ľudu. Stvárnil postavy muzikantov, remeselníkov, svätcov, vinohradníkov, tanečníkov. Medzi najznámejšie diela patrí cyklus „Vinohradnícky rok“ z rokov 1954 – 1958 a „Vinohradnícka lajtra“ z roku 1986. Jeho práce sú vystavené v „Múzeu Ľudovíta Štúra“ v Modre a v Galérii Ignáca Bizmayera nachádzajúcej sa v modranskej rotundovej bašte.

V roku 1998 vznikol v rámci cyklu Portréty dokumentárny film Ignác Bizmayer (STV 1998, scenár Ľubomír Stanček, réžia Fedor Bartko).

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. TASR. Zomrel slovenský keramikár a národný umelec Ignác Bizmayer. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2019-08-15. Dostupné online [cit. 2019-08-15]. ISSN 1335-4418.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • www.muzeum.sk Galéria Ignáca Bizmayera, zdroj, z ktorého čerpal tento článok.
  • www.tik.sk Zdroj, z ktorého čerpal tento článok.