István Bittó

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
István Bittó
uhorský politik a predseda vlády
István Bittó
Narodenie3. máj 1822
Blatná na Ostrove, Slovensko
Úmrtie7. marec 1903 (80 rokov)
Budapešť, Maďarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons István Bittó

Gróf István Bittó (de Sárosfalva et Nádasd; * 3. máj 1822, Blatná na Ostrove – † 7. marec 1903, Budapešť) bol uhorský politik a minister a predseda vlády.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec bol Benjamin Bittó a matka Mária rod. Nagyová. Bittóova rodná obec bola súčasťou Bratislavskej župy, kde jeho otec zastával funkciu podžupana. Svoju kariéru začal ako štátny úradník v Mošonskej župe. V roku 1848 ho zvolili za poslanca uhorského snemu. Potom, čo stroskotala revolúcia, bol nútený sa ukrývať. Domov sa vrátil až v roku 1851. Zanedlho sa presťahoval do Šomoďskej župy a tam žil v ústraní.

V rokoch 1861 a 1865 sa stal poslancom za Szigetvár. V roku 1869 ho zvolili za poslancom za Abrud (maď. Abrudbánya). Postupne si získal dôveru Ferenca Deáka (ktorý založil 1865 založil svoju stranu Deák-párt, ktorej bol Bittó členom) a v rokoch 1871 – 1872 zastával funkciu ministra spravodlivosti. Následne zo svojho postu odstúpil a na ďalšie dva roky sa stal predsedom uhorského parlamentu. Poverenie na zostavenie vlády získal 24. marca 1874. Stal sa tak prvým a posledným premiérom, ktorý sa otvorene hlásil k opozícii. 3. februára 1875 ho vo funkcii vystriedal Kálmán Tisza, ktorého liberálna strana vyhrala voľby vďaka drobným podvodom.[chýba zdroj]

Pochovaný je v rodinnej hrobke na cintoríne v Blatnej na Ostrove.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]